Halák vychytal 4. čisté konto v sezóne, Tatar spečatil triumf Detroitu

Na snímke hráči New York Islanders Jaroslav Halák (v bránke) a Anders Lee počas zápasu s New York Rangers, 14. januára 2015. V popredí center New York Rangers J.T. Miller. Foto: TASR/AP

Po záverečnej siréne vyhlásili slovenského brankára za prvú hviezdu zápasu.

New York 14. januára (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák bol v noci na stredu hlavným strojcom triumfu New Yorku Islanders v zápase zámorskej NHL na ľade NY Rangers (3:0). V mestskom derby kryl všetkých 27 striel domácich hráčov a zaznamenal štvrté čisté konto v sezóne, už 34. v profiligovej kariére. Po záverečnej siréne ho vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Aj jeho zásluhou si tak "ostrovania" naďalej držia vedúce postavenie v tabuľke Východnej konferencie.

Halák dosiahol 23. víťazstvo v aktuálnom ročníku a delí sa s Dánom Frederikom Andersenom (Anaheim) o druhú pozíciu medzi ligovými brankármi v počte výhier. Lepšie ja na tom iba Pekka Rinne z Nashvillu s 29 triumfami. Celkovo si Halák pripísal už 167. víťazstvo v kariére v základnej časti, čím sa v historických tabuľkách vyrovnal na 97. priečke bývalému kanadskému brankárovi a neskôr trénerovi slovenskej reprezentácie Glenovi Hanlonovi.

Dvadsaťdeväťročný Halák druhýkrát v sezóne výkonom predčil skúseného Švéda v bránke Rangers Henrika Lundqvista, ktorý v tretej tretine prenechal miesto Maximovi Talbotovi. Slovákovi prialo v derby aj šťastie, v prvej tretine trafili Rangers až štyrikrát do žrde. "Tie žŕdky... Šťastie dnes bolo na mojej strane. Mohol to byť iný zápas, keby dali góly. Hrali sme však dobre a myslím si, že sme si víťazstvo zaslúžili," povedal Halák pre nydailynews.com. Islanders prestrieľali Rangers v pomere 44:27 a pripravili im len druhú prehru za posledných 15 zápasov. "Ostrovanom" pre zranenie stále chýbal obranca Ľubomír Višňovský.

Zo šiestich slovenských hokejistov, ktorí zasiahli v noci na stredu do hry, sa bodovo presadil iba Tomáš Tatar. Útočník Detroitu svojím gólom spečatil triumf Red Wings 3:1 na ľade Buffala. Pre 24-ročného krídelníka to bol už 17. presný zásah v tejto sezóne.

Buffalo pred zápasom slávnostne vyvesilo dres s číslom 39, ktorý nosil legendárny český brankár Dominik Hašek. Tatar v 36. minúte bekhendom dorazil za chrbát brankára Michala Neuvirtha a je už len dva góly od svojho kariérneho maxima. V minulej sezóne dal v 73 dueloch 19 gólov, teraz dal 17 v 43 zápasoch. Druhý slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo stále chýba pre zranenie. V drese Sabres zaznamenal mínusový bod obranca Andrej Meszároš, keď bol na ľade pri góle v oslabení z hokejky Darrena Helma. Buffalo inkasovalo siedmy gól v početnej výhode, čo je najviac z celej NHL.

Boston zdolal na domácom ľade Tampu Bay 4:2, k čomu výrazne prispel český nováčik David Pastrňák. Rýchly útočník, ktorý sa predstavil na nedávnych majstrovstvách sveta do 20 rokov, strelil druhýkrát za sebou dva góly a napodobnil tak slovenského obrancu Milana Jurčinu. Súčasný zadák Dinama Riga bol posledným nováčikom v službách Bruins, ktorý dal dva góly v dvoch zápasoch za sebou. Podarilo sa mu to v sezóne 2005/2006. Osemnásťročný Pastrňák zaznamenal štyri plusové body, sedem striel a vďaka dvom nádherným gólom sa stal prvou hviezdou zápasu. "Je skvelé mať v tíme takto rýchleho hráča so šikovnými rukami. Je mladý a ešte nám veľa ukáže, ale možno budú aj zápasy, keď na neho doľahne únava a nebude takto viditeľný. Dnes bola radosť sa na neho pozerať," povedal tréner Bostonu Claude Julien. Slovenský obranca Zdeno Chára odohral za Boston viac ako 20 minút a hoci nebodoval, po zápase sa o ňom veľa hovorilo. V tretej tretine totiž narazil za bránkou Matta Carla, čo išiel pomstiť jeho spoluhráč Cedric Paquette. Po krátkej strkanici Chára mladíka Tampy knokautoval jednou ranou, po ktorej zostal Paquette ležať na ľade. Dve sekundy pred koncom našiel Paquette znova odvahu a opäť sa pobil s kapitán Bruins. Chára v zápase nebodoval, ale nazbieral 10 trestných minút.

Carolina zdolala Colorado 3:2 po nájazdoch. Viac ako 26 minút odohral v drese Hurricanes slovenský obranca Andrej Sekera, ale nebodoval. Domáci hokejisti viedli 2:0, na strely vyhrali 46:30, ale napokon zdolali Colorado, ktoré je na päťzápasovom tripe, až po nájazdoch.

Vo veľkom štýle oslávil svoje 500. víťazstvo v NHL tréner Winnipegu Paul Maurice. Jets zdolali na domácom ľade Floridu 8:2, keď hrdinom zápasu bol štvorgólový Mathieu Perreault. Maurice sa vo veku 47 rokov stal druhým najmladším trénerom, ktorý dosiahol tento míľnik. Rekordérom je Scotty Bowman, ten získal 500. víťazstvo ako 45 ročný. Perreault štyrmi gólmi vyrovnal klubový rekord, podobný kúsok sa naposledy podaril 11. novembra 2005 ruskému kanonierovi Iľjovi Kovaľčukovi, klub vtedy ešte pôsobil v Atlante ako Thrashers. Osem gólov na domácom ľade znamenalo takisto vyrovnanie klubového rekordu. Florida prehrala po troch úspešných zápasov za sebou, na duel nebude v dobrom spomínať slovenský útočník Tomáš Kopecký, ktorý zaznamenal až štyri mínusové body.

Hokejisti Pittsburghu si v retrodresoch schuti zastrieľali v zápase s Minnesotou, ktorú zdolali 7:2. Wild prehrali šiestykrát za sebou. "Bluesmani" zo St. Louis vyhrali nad Edmontonom 4:2, tréner Ken Hitchcock zaznamenal 684. víťazstvo a vyrovnal zápis Pata Quinna na 5. mieste historických tabuliek. Nashville zdolal Vancouver 5:1, ale prišiel o brankára Pekku Rinneho. Muž s najväčším počtom víťazstiev v prebiehajúcej sezóne sa 17 minút pred koncom tretej tretiny zranil po zrážke s Chrisom Higginsom. Klub ho nezaradil na listinu zranených hráčov a viac odhalia lekárske testy.

Ottawa viedla v Dallase 3:1, ale napokon odchádzala z ľadu po prehre 4:5. V bránke Stars nahradil po neúspešnej prvej tretine Kariho Lehtonena Anders Lindbäck a stal sa prvou hviezdou zápasu. Center Dallasu Jason Spezza nastúpil prvýkrát v kariére proti Ottawe, ktorej dres obliekal v rokoch 2002 - 2014. O víťazstve San Jose na ľade Arizony 3:2 rozhodol netradičný strelec Brenden Dillon. Obranca "žralokov" strelil gól po 62 zápasovej pauze, predtým sa presadil vo februári 2014 ešte ako hráč Dallasu.

Sumáre NHL:

BOSTON - TAMPA BAY 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Góly: 17. Marchand (Söderberg, Krug), 36. Pastrňák (Lucic, Miller), 40. Lucic (Krejčí, Seidenberg), 42. Pastrňák (Krug, Krejčí) – 10. Stamkos (Palát, Kučerov), 31. Stamkos (Palát, Nesterov), 55. Callahan (Killorn, Barberio). Brankári: Rask - Bishop, strely na bránku: 34:19, 17.565 divákov.

BUFFALO - DETROIT 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Góly: 34. Weber (Flynn, Stafford) – 10. Helm (Quincey), 28. Nyquist (Abdelkader, Dacjuk), 36. TATAR (Quincey, DeKeyser). Brankári: Neuvirth - Mrázek, strely na bránku: 26:30, 19.070 divákov.

NY RANGERS – NY ISLANDERS 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Góly: 29. Lee (de Haan, Hamonic), 37. Kuľomin, 40. Nielsen (Boychuk). Brankári: Lundqvist (41. Talbot) - HALÁK, strely na bránku: 27:44, 18.006 divákov.

PITTSBURGH - MINNESOTA 7:2 (2:0, 1:1, 4:1)

Góly: 7. Goc (Sill, Adams), 13. Perron (Ehrhoff, Crosby), 27. Kunitz (Malkin, Letang), 46. Sutter (Martin), 50. Martin (Spaling, Malkin), 51. Letang (Perron, Crosby), 57. Perron (Kunitz, Crosby) – 26. Brodin (Prosser, Pominville), 54. Fontaine (Haula, Suter). Brankári: Fleury - Bäckström (51. Curry), strely na bránku: 37:32, 18.642 divákov.

CAROLINA – COLORADO 3:2 pp a sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 15. J. Staal (Murphy, Lindholm), 27. Dwyer (Malone, McClement), rozh. nájazd Rask – 41. Duchene (Iginla, Tanguay), 51. Mitchell. Brankári: Chudobin - Pickard, strely na bránku: 46:30, 12.965 divákov.

ST. LOUIS - EDMONTON 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Góly: 14. Tarasenko (Lehterä, Jackman), 17. Backes (Lehterä, Oshie), 26. Schwartz (Jackman, Tarasenko), 57. Steen (Backes) – 49. Pouliot (Schultz, Eberle), 59. Pouliot (Roy, Purcell). Brankári: Allen - Scrivens, strely na bránku: 29:15, 18.279 divákov.

NASHVILLE - VANCOUVER 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Góly: 5. Smith (Wilson, Ribeiro), 7. Wilson (Fisher, Neal), 54. Forsberg (Ribeiro, Bartley), 56. Fisher (Neal, Wilson), 58. Wilson (Smith, Jones) – 23. Edler (Tanev, Vey). Brankári: Rinne (43. Hutton) - Läck, strely na bránku: 30:31, 15.726 divákov.

WINNIPEG - FLORIDA 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)

Góly: 8. Perreault (Bogosian, Frolík), 12. Perreault (Little, Byfuglien), 24. Byfuglien (Scheifele, Chiarot), 27. Byfuglien (Ladd, Slater), 36. Perreault (Enström, Scheifele), 37. Perreault (Frolík), 45. Harrison (Stuart, Slater), 54. Kane (Enström, Lowry) – 26. Bolland (Fleischmann, Olsen), 46. Boyes (Huberdeau, Barkov). Brankári: Hutchinson - Luongo (27. Montoya), strely na bránku: 35:27, 15.016 divákov.

DALLAS – OTTAWA 5:4 (1:3, 4:0, 0:1)

Góly: 17. Hemský (Goligoski, Lindbäck), 23. Daley (Moen, Horcoff), 29. Klingberg (Sceviour, Moen), 38. Cole (Goligoski, Demers), 40. Klingberg (Hemský, Cole) – 5. Hoffman (Ryan), 11. MacArthur (Legwand, Stone), 18. Cowen (Stone), 46. Michálek (Chiasson, Ryan). Brankári: Lehtonen (11. Lindbäck) - Lehner, strely na bránku 29:41, 16.213 divákov.

ARIZONA - SAN JOSE 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 15. Bödker (Ekman-Larsson, Chipchura), 31. Doan (Vermette, Erat) – 21. Pavelski (Thornton, Couture), 22. Hertl (Burns, Vlasic), 46. Dillon (Couture, Braun). Brankári: Dubnyk - Niemi, strely na bránku: 29:25, 10.631 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 16:06 1 0 1 0 2 0

Zdeno Chára (Boston) 20:14 0 0 0 -1 2 10

Andrej Sekera (Carolina) 26:25 0 0 0 0 1 0

Andrej Meszároš (Buffalo) 16:01 0 0 0 -1 0 0

Tomáš Kopecký (Florida) 12:25 0 0 0 -4 4 0

Jaroslav Halák (Islanders) 60:00 0/27 100,0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/