NHL: Černák absolvoval premiéru, jeho Tampa prehrala v Buffale

Obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák. Foto: TASR/AP

Montreal Canadiens s Tomášom Tatarom prehral na ľade Edmontonu Oilers vysoko 2:6, slovenský útočník nebodoval.

New York 14. novembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Erik Černák absolvoval v noci na stredu premiéru v zámorskej hokejovej NHL. Dvadsaťjedenročný bek nastúpil v prvej formácii Tampy Bay Lightning a pri prehre na štadióne Buffala Sabres 1:2 strávil na ľade 17:06 minút a zaznamenal jednu "plusku", dve strely na bránku, dve trestné minúty a päť hitov. Montreal Canadiens s Tomášom Tatarom prehral na ľade Edmontonu Oilers vysoko 2:6, slovenský útočník nebodoval.

Toronto Maple Leafs triumfovalo na štadióne Los Angeles Kings 5:1. Duel nevyšiel brankárovi domácich Petrovi Budajovi, ktorý vydržal na ľade len do 25. minúty, inkasoval štyri góly z 19 striel a za stavu 1:4 ho vystriedal Calvin Petersen. Kings prehrali tretí zápas za sebou. V drese hostí sa do zostavy nezmestil obranca Martin Marinčin

Černák pri svojom debute v profilige nesklamal, hoci "blesky" prehrali prvýkrát v sezóne dva zápasy po sebe. Mladý slovenský obranca, ktorý dostal šancu pri zranení Antona Stralmana, podal zodpovedný výkon a bol relatívne dosť vyťažený trénerom Jonom Cooperom. Pripísal si aj prvé vylúčenie v NHL, v závere prvej tretiny putoval z ľadu na dve minúty za nedovolené bránenie, ale Sabres pri jeho treste neskórovali. O góly Buffala sa postarali vo forme hrajúci Jeff Skinner a Kyle Okposo, výrazný podiel na treťom víťazstve "šablí" za sebou mal brankár Carter Hutton, ktorý chytil 29 striel. Prekonal ho len Anthony Cirelli, ktorý znížil na 1:2. Na ľade bol pri tomto góle aj Černák. "Sú zápasy, keď treba zložiť poklonu súperovmu brankárovi a toto bol jeden z nich. Mali sme dosť šancí, ale Hutton ich zlikvidoval," povedal tréner Cooper pre nhl.com.

Edmonton zdolal v kanadskom derby Montreal 6:2 a ukončil štvorzápasovú sériu prehier. Pod úspech sa podpísala najmä hviezdna dvojica Oilers Connor McDavid (0+3) a Leon Draisaitl (1+2). Slovenský kridelník Canadiens Tomáš Tatar strávil na ľade 16 minút a 18 sekúnd a pripísal si dva mínusové body. Prišiel o trojzápasovú gólovú aj bodovú sériu. "Ako keby sme dnes na zápase ani neboli. Máme rýchly tím, ale tak isto aj Edmonton a keď mu necháte priestor, tak vás zvalcuje a to sa dnes stalo. Bol to náš najhorší výkon v sezóne," povedal pre tsn.ca tréner Montrealu Claude Julien.

Arizona prehrala na ľade rozbehnutého Detroitu 1:6, až štyri mínusové body zaznamenal slovenský útočník Coyotes Richard Pánik. Na ľade strávil takmer 15 minút a zaznamenal aj dvojminútové vylúčenie. Red Wings vyhrali štvrtý zápas za sebou, základ úspechu položili v prvej tretine tromi gólmi v priebehu necelých ôsmich minút. "Boli sme pomalí, všade sme prišli o krok neskôr. Súper blokoval naše strely, nebol to z našej strany dobrý zápas," povedal zámorským médiám tréner Arizony Rick Tocchet.

Mike Hoffman vyrovnal klubový rekord Floridy Panthers, keď si vo víťaznom zápase na ľade Philadelphie Flyers pripísal asistenciu a bodoval v 13. zápase za sebou. Rovnakú sériu v drese "panterov" zažil od 10. marca do 5. apríla 2000 bývalý hviezdny ruský útočník Pavel Bure. Obranca Floridy Aaron Ekblad si otvoril strelecký účet v sezóne. Bol to jeho 54. gól za Floridu, čím o jeden zásah prekonal Jaya Bouwmeestera a dostal sa na druhé miesto spomedzi obrancov v klubovej histórii. Na čele rebríčka je stále bývalý slovenský zadák Róbert Švehla, ktorý dal za Floridu 61 gólov.

Vydarený návrat po dlhom treste zažil útočník Washingtonu Tom Wilson, ktorý skóroval pri svojom sezónnom debute a obhajca Stanley Cupu vyhral v Minnesote 5:2. Wilson vynechal prvých 16 zápasov Capitals za úder do hlavy útočníka St. Louis Blue Oskara Sundqvista v predsezónnom prípravnom zápase. Pôvodný 20-zápasový trest mu nezávislý arbiter skrátil v utorok na 14 duelov. Hokejisti Wild prišli o trojzápasovú sériu víťazstiev a prvýkrát v sezóne prehrali doma v riadnom čase. Proti Washingtonu sa "divochom" nedarí, nezdolali ich už osem zápasov, naposledy sa im to podarilo 5. marca 2015.

"Diabli" z New Jersey zastavili sériu troch prehier, keď zdolali na domácom ľade Pittsburgh 4:2. Pri všetkých góloch bol útočník Taylor Hall, ktorý mal bilanciu 2+2. Ruský center Jevgenij Malkin sa stal štvrtým hráčom histórie, ktorý odohral 800 zápasov za Penguins a dostal sa do spoločnosti Maria Lemieuxa (915), Sidneyho Crosbyho (880) a Jaromíra Jágra (806).

Významné míľniky v kariére pri víťazstve 5:4 nad Nashvillom dosiahla dvojica opôr San Jose Sharks. Veterán Joe Thornton strelil svoj 400. gól v NHL, ktorý bol navyše víťazný a obranca Erik Karlsson si pripísal 400. asistenciu.

Sumáre NHL:

NEW JERSEY DEVILS - PITTSBURGH PENGUINS 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Góly: 1. Zajac (Hall, Severson), 29. Severson (Hall, Bratt), 49. Hall (Zajac, Palmieri), 60. Hall (Noesen) - 14. Kessel (Crosby, Malkin), 45. Guentzel (Crosby, Kessel). Brankári: Kinkaid - DeSmith, strely na bránku: 35:31, 15.108 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - VANCOUVER CANUCKS 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 6. Kühnhackl (Komarov, Filppula), 6. Bailey (Barzal), 15. Eberle (Nelson, Ladd), 44. Kühnhackl (Eberle, Nelson), 58. Clutterbuck (Barzal, Boychuk) - 3. Leipsic (Stecher, Del Zotto), 23. Virtanen (Eriksson, Leipsic). Brankári: Greiss - Markström, strely na bránku: 34:24, 8806 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - FLORIDA PANTHERS 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Góly: 44. Voráček (Lindblom, Couturier) - 29. Ekblad (Vatrano, Hoffman), 38. Dadonov (Barkov). Brankári: Elliott - Luongo, strely na bránku: 31:30, 19.147 divákov.

BUFFALO SABRES - TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 18. Skinner (Reinhart, Beaulieu), 26. Okposo (Sheary, Mittelstadt) - 26. Cirelli (Killorn, Gourde). Brankári: Hutton - Domingue, strely na bránku: 19:30, 15.833 divákov.

DETROIT RED WINGS - ARIZONA COYOTES 6:1 (3:0, 1:0, 2:1)

Góly: 11. Mantha (Nielsen, Green), 13. Cholowski (DeKeyser, Bertuzzi), 18. Rasmussen (Larkin, Green), 32. Glendening (Abdelkader, Jensen), 42. Athanasiou (Helm), 48. Green (Athanasiou, Nielsen) - 52. Crouse (Hinostroza). Brankári: Howard - Kuemper (52. Miska), strely na bránku: 26:25, 18.257 divákov.

MINNESOTA WILD - WASHINGTON CAPITALS 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Góly: 32. Koivu, 55. Dumba (Koivu, Foligno) - 7. Orlov (Eller, Burakovsky), 20. Wilson (Orlov, Kuznecov), 24. Burakovsky (Eller, Connolly), 48. Orlov (Ovečkin, Niskanen), 50. Oshie (Bäckström, Vrána). Brankári: Dubnyk - Copley, strely na bránku: 28:33, 19.101 divákov.

EDMONTON OILERS - MONTREAL CANADIENS 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)

Góly: 4. Benning (McDavid, Draisaitl), 17. Draisaitl (McDavid), 24. Caggiula (Chiasson, Benning), 46. Nugent-Hopkins (Strome, Russell), 53. Russell (Gravel, Khaira), 59. Nurse (McDavid, Draisaitl) - 6. Domi (Shaw, Juulsen), 22. Shaw (Drouin, Petry). Brankári: Koskinen - Niemi, strely na bránku: 43:29, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:5 (1:2, 0:3, 0:0)

Góly: 15. Kempe (Phaneuf) - 3. Kadri (Marner, Tavares), 7. Tavares (Rielly), 22. Rielly (Tavares), 25. Johnsson (Dermott, Lindholm), 28. Kadri (Marleau, Marner). Brankári: BUDAJ (25. Petersen) - Andersen, strely na bránku: 23:35, 17.859 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NASHVILLE PREDATORS 5:4 (3:0, 0:3, 2:1)

Góly: 6. Sörensen, 8. Pavelski (E. Karlsson, Hertl), 17. Suomela, 54. Pavelski (Sörensen, Burns), 54. Thornton (Sörensen, Braun) - 25. Smith (Johansen, Forsberg), 26. Forsberg, 38. Forsberg (Smith), 43. Grimaldi (Fiala, Irwin). Brankári: Jones - Saros, strely na bránku: 37:34, 16.654 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 16:18 0 0 0 -2 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 17:06 0 0 0 +2 2 2

Richard Pánik (Arizona) 14:48 0 0 0 -4 0 2

Peter Budaj (LA) 24:33 15/19 78,9%

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/