NHL: Černák si otvoril gólový účet v profilige, Tampa Bay dobyla MSG

Obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák. Foto: TASR/AP

Nedarilo sa Ottawe, ktorá doma prehrala s Detroitom 0:2, slovenský obranca Christián Jaroš odohral necelých 10 minút a do štatistík si pripísal jednu mínusku a jednu strelu.

New York 3. februára (TASR) - Slovenský hokejový obranca Erik Černák z Tampy Bay si gólom v zápase na ľade New York Rangers otvoril strelecký účet v zámorskej NHL. Lightning vyhrali v slávnej Madison Square Garden 3:2 a potvrdili post lídra profiligy. Černák odohral 22:26 minúty, okrem gólu si do štatistík zapísal dva plusové body a dve strely.

Okamih 21-ročného slovenského zadáka prišiel v 25. minúte, keď sa dravo zapojil do útočnej akcie a presnou strelou od pravého kruhu prekonal švédskeho brankára Henrika Lundqvista na 2:0 pre hostí. Gólovú akciu vymyslel peknou prihrávkou Ryan Callahan, ktorý mladému slovenskému obrancovi aj okamžite zobral puk na pamiatku. Černák sa presadil vo svojom 31. zápase v NHL a z gólu mal on, ako aj celý tím obrovskú radosť. "Z mojej oslavy ste mohli vidieť, že som bol naozaj šťastný za prvý gól. Je to krásny pocit streliť prvý gól v NHL, zvlášť v tejto aréne. Je to skvelé," povedal Černák pre nhl.com. Tréner "bleskov" Jon Cooper vtipkoval, že Černák si svoj prvý gól nechal na moment, keď bude v bránke budúci člen Siene slávy a bude to v Madison Square Garden. "Snáď nebol posledný," vtipkoval Slovák, ktorého pochválil aj kapitán Steven Stamkos. "Vytváral si veľa šancí v tejto sezóne, hral skvele. V každom zápase jeho sebavedomie rastie a som rád, že sa dočkal gólu. Tešili sa celý tím, na lavičke vypukla veľká radosť," povedal Stamkos pre klubový web.

Černáka povolala Tampa v polovici novembra z farmy v Syracuse (AHL), keď tím trápili zranenia obrancov. Jeho prítomnosť v NHL mala byť len dočasná, ale svojimi výbornými výkonmi si vypýtal trvalé miesto v najlepšom tíme profiligy. "Jeho fyzické parametre a dôrazná hra sú vítaným vystužením defenzívnych radov. Spoločne s Ryanom McDonaghom sú asi najlepším defenzívnym párom Lightning. Jeho korčuľovanie, ktoré predtým bolo prehliadané, je fantastické, navyše mu rastie sebavedomie a jeho prínos pre tím aj v ofenzíve je čoraz väčší. V nedeľu sa dočkal prvého gólu, na druhý bude čakať kratšie," chválil slovenského mladíka dlhoročný publicista NHL Dan Rosen pre web Tampy. "Som rád, že sa dočkal. Mal veľa striel, ktoré mohli skončiť v bránke aj predtým. Myslím, že hráč ako on sa po prvom góle rozbehne a dá ich ešte veľa. Tešíme sa s ním," dodal brankár Louis Domingue, ktorý k víťazstvu prispel 31 zákrokmi. Tampa sa ako prvý tím v tejto sezóne dostala na hranicu 80 bodov.

Montreal prehral s New Jersey 2:3, keď o víťazstve Devils rozhodol Nico Hischier. Švajčiar v polovici tretej tretiny vyrovnal na 2:2 a potom svojim druhým gólom v zápase spečatil obrat "diablov." V hľadisku Bell Centre sledoval parádne vystúpenie 20-ročného centra jeho otec. "Vždy je príjemné, keď vás príde pozrieť rodina. Ale aj keby som nedal gól, tak by otec povedal, že som hral dobre, takže je to jedno," zasmial sa Hischier. V drese Canadiens sa tento raz nepresadil slovenský útočník Tomáš Tatar a prišiel o štvorzápasovú bodovú sériu. Na ľade bol 16 minút a 15 sekúnd, zaznamenal mínusku a jednu strelu.

Nedarilo sa Ottawe, ktorá doma prehrala s Detroitom 0:2, slovenský obranca Christián Jaroš odohral necelých 10 minút a do štatistík si pripísal jednu mínusku a jednu strelu. Senators nenašli recept na brankára Jonathana Berniera, ktorý chytil všetkých 35 striel, zaznamenal prvý shutout v sezóne a 17. v kariére. Generálny manažér Red Wings Ken Holland sa tešil z 914. víťazstva v základnej časti, čím sa dostal pred Jacka Adamsa na prvé miesto v klubovej histórii. Druhý gól Detroitu strelil Darren Helm, ktorý nastúpil na svoj 600. zápas v NHL.

S prehrou sa musel zmieriť aj Richard Pánik, jeho Arizona podľahla San Jose na jeho ľade 2:3 po predĺžení. O triumfe Sharks rozhodol obranca Brent Burns, ktorý sa peknou kľučkou zbavil unaveného Pánika a švihom prekonal Daryho Kuempera. Pánik odohral 17 minút, pripísal si mínusku, tri strely a dva hity. V 34. minúte mohol vyrovnať na 2:2, ale rozhodcovia mu gól neuznali. Slovenský útočník sa presadil v súboji s Justinom Braunom a dostal dôrazom puk za chrbát Martina Jonesa. Rozhodca pre posunutie bránky gól neuznal, ale preštudovaní videozáznamu však svoj verdikt zmenil a ukázal do stredu. Na to však reagoval tréner Peter DeBoer, ktorý reklamoval, že Pánik pri zakončení nedovolene atakoval brankára. Rozhodcovia mu dali za pravdu a napokon gól neuznali.

Výbornú formu potvrdili hokejisti Philadelphie Flyers, keď zvíťazili nad Edmontonom 5:4 po predĺžení a natiahli víťaznú sériu na sedem zápasov. O triumfe "letcov" rozhodol Nolan Patrick. Oilers prehrali štvrtý duel za sebou, nepomohol im ani 30. gól v sezóne kapitána Connora McDavida.

Winnipeg zdolal Anaheim vysoko 9:3 a prekonal dva klubové rekordy. Prvý v počte strelených gólov v úvodnej tretine (6) a druhý v počte dosiahnutých gólov na domácom ľade. Winnipeg vyrovnal rekord v histórii Jets/Atlanta Thrashers v počte strelených gólov, v októbri 2011 vyhral vo Philadelphii 9:8 a v novembri 2005 triumfoval na ľade Caroliny 9:0. Mužom zápasu bol Jack Roslovic, ktorý zaznamenal prvý hetrik v kariére a pridal aj asistenciu.

Toronto bez obrancu Martina Marinčina, ktorého Maple Leafs umiestnili na waiver listinu, zdolalo Pittsburgh 3:2. "Javorové listy" prehrávali v prvej časti 0:2, ale po góloch Austona Matthewsa, Travisa Dermotta a Zacha Hymana otočili skóre vo svoj prospech. Florida zdolala Vegas 3:1, keď už v 12. sekunde otvoril skóre Aleksander Barkov. Golden Knights prehrali štvrtý zápas v základnej časti za sebou, čo sa im stalo prvýkrát od minuloročného vstupu do NHL.

Ruský útočník Vladimir Tarasenko prispel gólom a dvomi asistenciami k víťazstvu St. Louis 4:2 nad Columbusom, ktorý prehral piatykrát za sebou. Chicago vyhralo v Minnesote 4:3 po predĺžení a natiahlo sériu úspechov na štyri zápasy. Víťazný gól, svoj druhý v zápase, dal Erik Gustafsson. Jednu asistenciu si pripísal Patrick Kane a bodoval tak už v jedenástom zápase za sebou, čo je aktuálne najdlhšia séria v NHL. Útočník Blackhawks dal počas nej 9 gólov a pridal 17 asistencií.

Sumáre

PHILADEDLPHIA FLYERS - EDMONTON OILERS 5:4 pp (1:2, 1:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 4. Couturier (Voráček, Giroux), 37. Giroux (Gostisbehere, Voráček), 45. Konecny (Lindblom, Couturier), 52. Simmonds (Giroux, Voráček), 63. Patrick (van Riemsdyk, Sanheim) - 9. Rattie (Lucic), 18. McDavid (Kassian, Khaira), 29. Larsson (Gravel, McDavid), 45. Kassian. Brankári: Hart - Talbot, strely na bránku: 39:44, 19.256 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW JERSEY DEVILS 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 6. Kotkaniemi (Lehkonen, Benn), 37. Danault (Petry, Domi) - 20. Butcher (Palmieri, Johansson), 52. Hischier (Rooney), 62. Hischier (Müller). Brankári: Niemi - Blackwood, strely na bránku: 39:27, 21.302 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - ST. LOUIS BLUES 2:4 (0:2, 0:0, 2:2)

Góly: 47. Bjorkstrand (Panarin), 58. Dubois (Panarin, Atkinson) - 9. O'Reilly (Pietrangelo, Tarasenko), 20. Gunnarsson (Schenn, Tarasenko), 47. Tarasenko (O'Reilly, Schenn), 60. Sundqvist (Schenn). Brankári: Korpisalo - Binnington, strely na bránku: 20:33, 18.681 divákov.

FLORIDA PANTHERS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 1. Barkov, 47. Hoffman (Brassard), 59. Vatrano (Barkov, Ekblad) - 9. Pacioretty (Šťastný). Brankári: Reimer - Fleury, strely na bránku: 25:35, 15.202 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - LOS ANGELES KINGS 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

Góly: 7. Cizikas (Boychuk, Martin), 54. Barzal (Pulock, Bailey), 58. Dal Colle (Pulock, Komarov), 59. Nelson (Pulock, Clutterbuck) - 9. Kopitar (Iafallo, Brown), 54. Kovaľčuk (Brown, Kopitar). Brankári: Lehner - Quick, strely na bránku: 32:36, 13.917 divákov.

OTTAWA SENATORS - DETROIT RED WINGS 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 13. DeKeyser (Vanek, Jensen), 13. Helm (Frk, Glendening). Brankári: Anderson - Bernier, strely na bránku: 35:21, 15.714 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - PITTSBURGH PENGUINS 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Góly: 18. Matthews (Dermott, Gardiner), 30. Dermott (Gardiner, Marleau), 37. Hyman (Rielly, Marner) - 11. Crosby (Letang), 14. Blueger (Wilson, Määttä). Brankári: Sparks - Murray, strely na bránku: 33:30, 19.477 divákov.

WINNIPEG JETS - ANAHEIM DUCKS 9:3 (6:0, 2:2, 1:1)

Góly: 3. Copp (Appleton), 6. Roslovic (Trouba, Hellebuyck), 13. Wheeler (Connor, Morrissey), 16. Little (Kulikov), 17. Roslovic (Perreault, Laine), 18. Lemieux (Copp), 35. Myers (Appleton, Chiarot), 40. Roslovic (Little, Trouba), 41. Little (Chiarot, Roslovic) - 22. Ritchie (Fowler), 34. Sprong (Ritchie, Holzer), 53. Shore (Silfverberg, Del Zotto). Brankári: Hellebuyck - Gibson (18. Johnson), strely na bránku: 31:29, 15.231 divákov.

MINNESOTA WILD - CHICAGO BLACKHAWKS 3:4 pp (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 9. Zucker (Granlund, Suter), 49. Koivu (Parise, Spurgeon), 57. Rask (Greenway, Foligno) - 28. DeBrincat (Kahun, Strome), 35. Gustafsson (Kahun, Strome), 56. Toews (Kane, DeBrincat), 62. Gustafsson (DeBrincat, Toews). Brankári: Stalock - Delia, strely na bránku: 31:31, 19.114 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - DALLAS STARS 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Góly: 10. Järnkrok (Hartman, Sissons) - 12. Seguin (Radulov, Lindell), 56. Comeau (Janmark, Faksa), 57. Janmark (Faksa, Lindell). Brankári: Rinne - Chudobin, strely na bránku: 39:26, 17.722 divákov.

NEW YORK RANGERS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 37. Zuccarello (Zibanejad, Kreider), 47. Hayes (Zibanejad, Lundqvist) - 7. Gourde (McDonagh, Johnson), 25. ČERNÁK (Callahan, Paquette), 29. Stamkos (Hedman, Kučerov). Brankári: Lundqvist - Domingue, strely na bránku: 33:23, 17.468 divákov.

COLORADO AVALANCHE - VANCOUVER CANUCKS 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 32. Calvert (Zadorov, Nieto) - 2. Virtanen (Roussel, Sutter), 7. Boeser (Pettersson), 28. Roussel (Horvat, Virtanen), 36. Motte (Stecher), 54. Goldobin (Leivo, Hutton). Brankári: Varlamov - Markström, strely na bránku: 35:26, 18.018 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ARIZONA COYOTES 3:2 pp (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 33. Labanc (Thornton, Burns), 33. Pavelski (Meier, Couture), 64. Burns (Hertl) - 30. Garland, 48. Archibald (Kempe, Crouse). Brankári: Jones - Kuemper, strely na bránku: 35:33, 18.546 divákov.

Erik Černák (Tampa Bay) 22:26 1 0 1 +2 2 0

Tomáš Tatar (Montreal) 16:15 0 0 0 -1 1 0

Richard Pánik (Arizona) 17:02 0 0 0 -1 3 0

Christián Jaroš (Ottawa) 09:53 0 0 0 -1 1 0