Na snímke vľavo slovenský útočník Winnipegu Marko Daňo. Foto: TASR/AP

Pre dvadsaťtriročného centra to bol len tretí bod v 19 zápasoch prebiehajúcej sezóny, keď predtým strelil dva góly.

New York 7. februára (TASR) - Slovenský hokejový útočník Marko Daňo zaznamenal jednu asistenciu pri víťazstve svojho Winnipegu Jets v nočnom zápase zámorskej NHL na domácom ľade nad Arizonou Coyotes 4:3. Pre dvadsaťtriročného centra to bol len tretí bod v 19 zápasoch prebiehajúcej sezóny, keď predtým strelil dva góly. V drese hostí sa predstavil Richard Pánik, ale nebodoval. Winnipeg je v Západnej konferencii na druhom mieste o bod za Vegas Golden Knights, Arizona je posledná.

Daňo zaznamenal svoju prvú asistenciu v sezóne v úvodnej tretine duelu, keď bol na začiatku akcie, po ktorej Nic Petan svojím premiérovým zásahom v sezóne zvýšil na 3:1 pre Jets. Najviac sledovaným mužom "tryskáčov" bol obranca Dustin Byfuglien, ktorý vo svojom 800. zápase v NHL strelil gól a pridal asistenciu. "Je to skvelé. Spravil som pár dobrých vecí, kým som sa dostal k takémuto číslu. Je to pre mňa česť," povedal zámorským médiám ofenzívny zadák, ktorý bejzbalovým spôsobom upravil skóre na 2:1. Winnipeg natiahol víťaznú sériu na štyri zápasy a po Pittsburghu Penguins sa stal druhým tímom, ktorý v tejto sezóne zaznamenal 20 domácich triumfov. Daňo bol na ľade deväť minút, 25 sekúnd a zaznamenal plusový bod. Pánik sa počas 12:08 minúty do štatistík nezapísal.

Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v treťom zápase v rade, keď si v noci na stredu poradili na ľade Detroitu Red Wings 3:2. Boston figuruje na druhej priečke tabuľky Východnej konferencie, na prvú Tampu Bay stráca tri body, no má dva zápasy k dobru. Detroit je 13. a na pozície play off stráca osem bodov. V drese hostí odohral kapitán Zdeno Chára 21:48 minút a zaznamenal dva hity, tri bloky a dve trestné minúty. Tomáš Tatar strávil na ľade 15:26 minút a do štatistík si pripísal jednu "mínusku". Brankár Tuukka Rask si pripísal 26 zásahov a natiahol svoju osobnú sériu bez prehry v riadnom čase na 21 zápasov. Fín v siedmich dueloch za sebou nedostal viac ako dva góly. "Skvelú prácu odvádza naša obrana. Hrajú zodpovedne, vedia odpratať puk, čím mi situáciu veľmi uľahčujú," povedal pre nhl.com Rask. Hviezdny útočník Brad Marchand si odkrútil posledný duel z päťzápasového trestu. Jeho miesto v prvej formácii zaujal Danton Heinen. "Vtipkovali sme, že Brad nebude mať jednoduché vrátiť sa na svoje miesto. Danton odviedol počas jeho absencie skvelú prácu," povedal tréner Bruins Bruce Cassidy.

Chicago so slovenským útočníkom Tomášom Jurčom prehralo doma s Calgary 2:3. Flames rozhodli o triumfe dvomi gólmi v závere, keď nerozhodný stav 1:1 zlomil v 57. minúte Michael Stone a potom skóroval do prázdnej bránky Sean Monahan. Blackhawks už len skorigovali zásluhou Patricka Kanea. "Plamene" vyhrali v riadnom čase na ľade Chicaga prvýkrát od 3. februára 2012. Jurčo počas ôsmich minút a 24 sekúnd zaznamenal tri strelecké pokusy, dve trestné minúty, ale nebodoval, hoci sa na chvíľu tešil z asistencie. Štyri minúty pred koncom druhej tretiny totiž jeho strelu dorazil Ryan Hartman, ale tréner Flames Glen Gulutzan si vyžiadal preštudovať situáciu na videu a arbitri napokon rozhodli, že Hartman nedovolene atakoval brankára Mikea Smitha a gól neuznali. Ďalší slovenský útočník Marek Hrivík, ktorého Calgary povolali späť do NHL, šancu v tomto zápase nedostal. Chicago a Calgary sa stretli druhýkrát v priebehu troch dní, Flames predtým na domácom ľade vyhrali 4:3 po predĺžení. "Hrali sme dobre, mali sme dosť šancí, o to viac mrzí pokazený záver. Je to frustrujúce," povedal pre nhl.com kapitán "jastrabov" Jonathan Toews.

Emotívny návrat do mesta, kde vyhral trikrát Stanley Cup, zažil brankár Vegas Marc-Andre Fleury. Tridsaťtriročný gólman úspešného nováčika NHL sa prvýkrát predstavil na ľade Pittsburghu Penguins, teda tímu, ktorý ho draftoval v roku 2003 z prvého miesta a kde strávil 13 sezón. Privítanie Fleuryho bolo veľkolepé. V prvej reklamnej prestávke premietli na "kocke" v PPG Paints Arena spomienkové video, po ktorom nasledoval takmer dvojminútový standing-ovation a skandovanie "Fleury, Fleury..." Muž, ktorý v NHL vychytal 390 víťazstiev, za maskou len ťažko potláčal slzy dojatia. "Nevedel som, čo mám očakávať. Už na rozcvičke som mal husiu kožu. Na tento večer nikdy nezabudnem, bolo to zvláštne hrať tu ako súper," povedal pre nhl.con Fleury, ktorý zaznamenal 33 zásahov, ale musel sa zmieriť s prehrou 4:5. Golden Knights viedli 2:0, ale obhajca Stanley Cupu piatimi gólmi za sebou otočil skóre a hoci sa v závere ešte strachoval o víťazstvo, napokon zaznamenal piaty úspech z posledných šiestich duelov. Kapitán "tučniakov" Sidney Crosby zaznamenal dve asistencie, ale do streleckej listiny sa nezapísal v deviatom vystúpení za sebou a stále tak čaká na 400. zásah v kariére.

O víťazstve Washingtonu na ľade Columbusu 3:2 rozhodol 42,9 sekundy pred koncom tretej tretiny Nicklas Bäckström. Švédsky útočník sa stal piatym hráčom, ktorý strelil 200 gólov v drese Capitals. Pred ním to dokázali Alexander Ovečkin (590), Peter Bondra (472), Mike Gartner (397) a Mike Ridley (218). "Som poctený, že som sa dostal do takej spoločnosti. Počas mojej kariéry som hral so skvelými hráčmi, vďaka patrí aj im, že som sa dostal na túto métu," povedal 30-ročný severan zámorským médiám.

Philadelphia zastavila sériu štyroch prehier a na ľade Caroliny zvíťazila 2:1. O triumfe Flyers rozhodol 3,1 sekundy pred koncom predĺženia Jordan Weal a dal tretí najneskorší gól v nadstavenom čase v klubovej histórii. Florida vyhráva aj bez zranených brankárov Roberta Luonga a Jamesa Reimera. Panthers zdolali Vancouver 3:1 a tešili sa štvrtýkrát za sebou. Pod úspech sa opäť podpísal fínsky gólman Harri Säteri, ktorý zlikvidoval 26 striel Canucks.

Sumáre:

BUFFALO SABRES - ANAHEIM DUCKS 3:4 pp (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)
4. Girgensons (Nelson), 38. Eichel (Reinhart, Okposo), 60. O'Reilly (Eichel, Reinhart) - 21. Rakell (Getzlaf, Fowler), 40. Kaše (Manson, Ritchie), 52. Perry, 62. Henrique (Kaše, Montour). Brankári: Lehner - Miller, strely na bránku: 33:33, 16.788 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 5:4 (0:1, 3:1, 2:2)
32. Reaves (Sheahan), 38. Cole (Rust, Crosby), 39. Guentzel (Crosby, Dumoulin), 44. Malkin (Kessel), 47. Kessel (Malkin, Hagelin) - 3. Karlsson (Marchessault, Smith), 27. Neal (Schmidt, Perron), 47. Carpenter (Tuch, Bellemare), 53. Marchessault (Smith). Brankári: Murray - Fleury, strely na bránku: 38:25, 18.644 divákov.

CAROLINA HURRICANES - PHILADELPHIA FLYERS 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
16. Lindholm (Teräväinen, Faulk) - 37. Simmonds (Voráček, Patrick), 65. Weal (Gostisbehere, Filppula). Brankári: Ward - Elliott, strely na bránku: 28:30, 11.585 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
2. Savard (Wennberg), 54. Dubinsky (Nutivaara, Calvert) - 5. Carlson (Bäckström, Kuznecov), 25. Wilson (Ovečkin, Djoos), 60. Bäckström (Oshie, Ovečkin). Brankári: Bobrovskij - Holtby, strely na bránku: 39:25, 16.419 divákov.

OTTAWA SENATORS - NEW JERSEY DEVILS 5:3 (3:1, 2:1, 0:1)
14. Hoffman (Duchene, Karlsson), 15. DiDomenico (Ceci, Dzingel), 19. Duchene (Hoffman, Claesson), 29. White (Chabot, Duchene), 40. Smith (Pageau, Burrows) - 2. Zajac (Noesen), 31. Hall (Zacha, Palmieri), 46. Palmieri (Zacha, Wood). Brankári: Anderson - Kinkaid (29. Läck), strely na bránku: 32:32, 13.991 divákov.

DETROIT RED WINGS - BOSTON BRUINS 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
23. Frk (Kronwall, Zetterberg), 59. Nielsen (Frk, Larkin) - 33. Kuraly (Pastrňák, Heinen), 35. Krejčí (DeBrusk, Spooner), 49. Heinen (Kuraly, Czarnik). Brankári: Howard - Rask, strely na bránku: 28:31, 19.515 divákov.

FLORIDA PANTHERS - VANCOUVER CANUCKS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
17. McGinn, 37. Barkov (Pysyk, Bjugstad), 60. Barkov (Trocheck, Ekblad) - 32. Granlund (Sutter). Brankári: Säteri - Markström, strely na bránku: 40:27, 10.758 divákov.

ST. LOUIS BLUES - MINNESOTA WILD 2:6 (1:3, 0:2, 1:1)
1. Schwartz (Parayko, Bouwmeester), 53. Jaškin (Steen, Parayko) - 3. Niederreiter (Olofsson, Staal), 17. Foligno (Winnik), 19. Koivu (Granlund, Suter), 30. Zucker (Granlund), 37. Dumba (Zucker, Koivu), 46. Staal (Parise, Spurgeon). Brankári: Hutton (21. Allen) - Dubnyk, strely na bránku: 37:20, 17.821 divákov.

WINNIPEG JETS - ARIZONA COYOTES 4:3 (3:2, 1:0, 0:1)
1. Roslovic (Enström, Byfuglien), 8. Byfuglien (Little, Perreault), 15. Petan (Chiarot, DAŇO), 23. Kulikov (Connor, Copp) - 5. Connauton (Archibald, Dvorak), 18. Dvorak (Stepan, Ekman-Larsson), 41. Stepan (Goligoski). Brankári: Hellebuyck - Raanta, strely na bránku: 23:24, 15.321 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - CALGARY FLAMES 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
4. DeBrincat (Oesterle, Toews), 60. Kane (Anisimov, Schmaltz) - 22. Hamilton (Monahan, Gaudreau), 57. Stone (Brodie, Ferland), 59. Monahan (Gaudreau). Brankári: Glass - Smith, strely na bránku: 36:23, 21.480 divákov.

COLORADO AVALANACHE - SAN JOSE SHARKS 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
23. Bourque (Compher, Jost), 25. Jost (Jakupov, Girard), 60. Compher (Nemeth) - 34. Ward (Vlasic, Goodrow). Brankári: Bernier - Jones, strely na bránku: 20:39, 13.349 divákov.

Marko Daňo (Winnipeg) 9:25 0 1 1 0 0 0
Zdeno Chára (Boston) 21:48 0 0 0 0 0 2
Tomáš Tatar (Detroit) 15:26 0 0 0 -1 0 0
Tomáš Jurčo (Chicago) 8:24 0 0 0 0 3 2
Richard Pánik (Arizona) 12:08 0 0 0 0 0 0
___________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/