Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica

NHL: Golden Knights vyhrali vo Washingtone, Fleury prekonal Hašeka

Brankár Marc-Andre Fleury. Foto: TASR/AP

Brankár Marc-Andre Fleury zaknihoval 20 zákrokov, s jeho už 390. víťazstvom prekonal Čecha Dominika Hašeka a posunul sa v historických tabuľkách brankárov na 13. miesto v počte výhier.

New York 5. februára (TASR) - Hokejisti Vegas Golden Knights zvíťazili v nedeľnom zápase zámorskej NHL na ľade Washingtonu Capitals 4:3 a upevnili si vedúce postavenie v tabuľke Západnej konferencie. Hostia síce trikrát prehrávali, ale vždy dokázali vyrovnať a napokon Alex Tuch v 55. minúte strhol víťazstvo na ich stranu jeho desiatym gólom v sezóne.

V súboji divíznych lídrov sa ako prvý strelecky presadil domáci Chandler Stephenson, Rytieri však do konca prvej tretiny dokázali vyrovnať. Podobný scenár sa zopakoval ešte dvakrát, za hostí dvakrát vyrovnal Reilly Smith. Napokon nováčik profiligy získal všetky body na ľade, odkiaľ sa nenosia ľahko. Brankár hostí Marc-Andre Fleury zaknihoval 20 zákrokov, s jeho už 390. víťazstvom prekonal Čecha Dominika Hašeka a posunul sa v historických tabuľkách brankárov na 13. miesto v počte výhier. "Je skvelé pre naše sebavedomie a naberanie skúseností, že dokážeme takéto zápasy vyhrávať. Prehrávali sme raz, druhýkrát aj tretíkrát a vždy sme sa dokázali dostať späť. Bol som presvedčený, že s takýmto výkonom môžeme uspieť," citoval oficiálny web ligy Fleuryho.

V kanadskom derby si Montreal doma poradil s Ottawou 4:1. Domáci český útočník Tomáš Plekanec skončil duel s bilanciou 1+1 a stal sa štrnástym Čechom v NHL, ktorý prekonal hranicu 600 bodov. Do duelu išiel s 599 bodmi na konte a ten 600. si zapísal pri góle Artturiho Lehkonena na 3:1. Fínsky útočník gólovo mlčal 24 zápasov, ale rivalovi strelil dva. Plekanec napokon v 57. minúte spečatil skóre, keď využil chybnú rozohrávku súpera. "Nie som chlapík, ktorý by exceloval v štatistikách. Ale nebudem klamať, táto méta ma teší," povedal 35-ročný útočník, ktorý má aktuálne na konte 231 gólov a 370 asistencií.

V treťom zápase nedele vyhralo San Jose na ľade Caroliny 3:1. Gólom a asistenciou sa na tom podieľal Brent Burns. Brankár hostí Aaron Dell zastavil 29 striel a zaknihoval prvé víťazstvo za posledné dva týždne.

Sumáre:

WASHINGTON CAPITALS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
8. Stephenson (Beagle, Niskanen), 29. Niskanen (Kuznecov, Orlov), 41. Bäckström (Djoos, Burakovsky) – 17. Carpenter (Bellemare, Schmidt), 39. Smith (Tuch, Audy-Marchessault), 50. Smith (Audy-Marchessault, W. Karlsson), 55. Tuch (Carpenter, Bellemare). Brankári: Grubauer - Fleury, strely na bránku: 23:31, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES - SAN JOSE SHARKS 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
18. Aho (J. Staal) – 5. Meier (Donskoi, Burns), 20. Tierney (M. Karlsson, Bödker), 23. Burns (J. Ward, J. Ryan). Brankári: C. Ward - Dell, strely na bránku: 30:26, 11.614 divákov.

MONTREAL CANADIENS - OTTAWA SENATORS 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
27. Petry (Pacioretty, Galchenyuk), 28. Lehkonen (Šerbak, Mete), 39. Lehkonen (Plekanec, Gallagher), 57. Plekanec – 23. Hoffman. Brankári: Price - Condon, strely na bránku: 35:26, 21.302 divákov.

Peter Budaj (Tampa Bay) 7 3 187 26 87,8 3,80

/za menom a klubovou príslušnosťou nasledujú počet odohratých zápasov, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných zápasov, víťazstiev, počet úspešných zákrokov, inkasovaných gólov, percentuálna úspešnosť zásahov a priemer inkasovaných gólov na zápas/