NHL: Halák pri prehre Islanders s 27 zákrokmi, Chára sa tešil z výhry

V bielom slovenský brankár Jaroslav Halák Foto: TASR/AP

Ottawa s Mariánom Gáboríkom prehrala na ľade Nashvillu 2:5, slovenský útočník zaznamenal počas 15:23 min. dva mínusové body.

New York 20. februára (TASR) – Hokejisti New Yorku Islanders prehrali v pondelňajšom zápase zámorskej NHL na domácom ľade s Minnesotou Wild 3:5. V bránke domácich stál slovenský reprezentant Jaroslav Halák, ktorý kryl 27 striel hostí.

Minnesota položila základ víťazstva v druhej tretine, keď v priebehu 4 minút a 12 sekúnd nasúkala súperovi tri góly. Dvoma presnými zásahmi sa na výhre Wild podieľal Jason Zucker, po góle a aasistencii pridali Matt Cullen a Tyler Ennis. V drese "divochov" sa strelecky presadil aj švédsky útočník Joel Eriksson Ek, pre ktorého to bol prvý gól po dlhej 50-zápasovej pauze. "Ako tím sa hýbeme správnym smerom a to je to najdôležitejšie. Darí sa nám teraz vyhrávať a to je jediné, o čo sa treba starať," povedal Zucker pre zámorské médiá. "Ostrovania" v predchádzajúcich dvoch dueloch ani raz neinkasovali, teraz dostali pätorku. Eriksson Ek ukončil súperovu sériu bez gólu, ktorá trvala 140 minút a 18 sekúnd. Domácim nepomohol k bodom ani premiérový gól v NHL Tannera Fritza. Oba tímy tuho bojujú o play off, Minnesota si v Západnej konferencii drží posledné postupové miesto, Islanders sú na východe na deviatej priečke, keď majú rovnaký počet bodov ako Carolina na pozícii s druhou voľnou kartou.

Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom zvíťazil na ľade Calgary 2:1 po predĺžení. O zisku dvoch bodov pre Bruins rozhodol v 64. minúte Brad Marchand. Ten si v nájazde rozpohyboval českého brankára Davida Ritticha a puk mu elegantne poslal pomedzi betóny. "Riley Nash ma skvele vysunul. Keď som sa dostal do úniku, chcel som najprv strieľať, no súperov brankár nevyzeral, že mi to 'zhltne', tak som sa rozhodol zakončiť inak a padlo to dnu," opísal rozhodujúci moment Marchand. Chára odohral 26:48 min. a zapísal si jeden strelecký pokus a tri bodyčeky. Obranca Flames Travis Hamonic nastúpil na svoj jubilejný 500. zápas v profiligovej kariére.

Ottawa s Mariánom Gáboríkom prehrala na ľade Nashvillu 2:5, slovenský útočník zaznamenal počas 15:23 min. dva mínusové body. Domácim pomohol k výhre dvoma gólmi Švéd Viktor Arvidsson, pri otváracom góle Josiho asistoval Kyle Turris, ktorý si tak pripísal bod v zápase proti bývalému klubu. Do Nashvillu sa presťahoval v rámci výmeny z Ottawy vlani na začiatku novembra. Hostia sa vďaka dvojbodovému zisku vyrovnali na čele Centrálnej divízie Winnipegu. Nashvillská Bridgestone Aréna bola vypredaná už v 94. zápase v rade.

Chicago podľahlo doma Los Angeles 1:3 a pripísalo si už deviatu prehru z posledných desiatich stretnutí. Do zostavy Blackhawks sa nezmestil slovenský krídelník Tomáš Jurčo. Tretí gól Kings strelil počas presilovky obranca Dion Phaneuf, pre ktorého to bol už druhý presný zásah v troch dueloch od výmeny z Ottawy.

Anaheim triumfoval v Las Vegas 2:0, pričom nováčika zdolal vôbec prvýkrát v sezóne. Golden Knights prestrieľali "káčerov" 33:20, no neujala sa ani jedna strela. V bránke Ducks začal John Gibson, ktorý zneškodnil 13 striel predtým, než utrpel zranenie v dolnej časti tela. Od druhej prestávky ho nahradil Ryan Miller, ktorý si pripísal v tretej tretine až 20 zákrokov, dokázal však pre svoj tím udržať nulu až do konca.

NHL - sumáre:

NEW YORK ISLANDERS – MINNESOTA WILD 3:5 (1:1, 2:3, 0:1)
20. Johnston (Boychuk, Cizikas), 22. Lee, 37. Fritz (Lee, Aho) – 8. Eriksson Ek (Coyle, Ennis), 30. Cullen (Suter), 33. Zucker (Suter, Dumba), 35. Ennis (Cullen, Spurgeon), 57. Zucker (Staal). Brankári: HALÁK - Dubnyk, strely na bránku: 35:32, 15.342 divákov.

BUFFALO SABRES - WASHINGTON CAPITALS 2:3 (0:0, 0:2, 2:1)
53. Okposo (Wilson, Rodrigues), 60. Kane (O'Reilly, Reinhart) – 22. Ovečkin (Djoos, Carlson), 34. Carlson (Oshie, Vrána), 60. Kuznecov. Brankári: Johnson - Grubauer, strely na bránku: 34:30, 18.228 divákov.

CALGARY FLAMES - BOSTON BRUINS 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
26. Tkachuk (Monahan, Gaudreau) – 6. Pastrňák (Bergeron), 64. Marchand (Nash). Brankári: Rittich - Rask, strely na bránku: 29:32, 19.289 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - OTTAWA SENATORS 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
10. Josi (Ellis, Turris), 15. Arvidsson (Johansen, Forsberg), 27. Ellis (Josi, Fiala), 30. Arvidsson (Forsberg), 49. Smith (Fiala) – 17. Pageau (Stone, Karlsson), 29. McCormick (Claesson, Shore). Brankári: Rinne - Anderson, strely na bránku: 41:38, 17.177 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - LOS ANGELES KINGS 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
42. Sharp (Dahlström) – 9. Mitchell (Thompson, Clifford), 17. Andreoff (Brodzinski, Amadio), 25. Phaneuf (Martinez, Kempe). Brankári: Forsberg - Quick, strely na bránku: 28:32, 21.339 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ANAHEIM DUCKS 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
14. Silfverberg (Cogliano, Rakell), 48. Manson (Getzlaf, Rakell). Brankári: Fleury - Gibson (41. Miller), strely na bránku: 33:20, 18.267 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 26:48 0 0 0 0 1 0
Marián Gáborík (Ottawa) 15:23 0 0 0 -2 0 0
Jaroslav Halák (NY Islanders) 58:07 5/32 84,4
_______________________________________
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/