Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Sekera rozhodol o výhre Edmontonu, Jurčo nepremenil trestné strieľanie

Slovenský obranca Edmontonu Oilers Andrej Sekera (vľavo) strieľa gól brankárovi Bostonu Jonasovi Gustavssonovi v predĺžení zápasu NHL 14. decembra 2015 na ľade Bostonu, prizerá sa center Bostonu Ryan Spooner (uprostred). Edmonton zvíťazil 3:2. Foto: TASR/AP

Slovenského hokejového obrancu Andreja Sekeru po zápase vyhlásili za prvú hviezdu.

New York 15. decembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera v noci na utorok v zámorskej NHL rozhodol o triumfe Edmontonu v Bostone 3:2. Gólovo sa presadil v 41. sekunde predĺženia a po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu. Za Bruins raz asistoval Zdeno Chára. Sekerovu prvú strelu brankár Jonas Gustavsson vyrazil, najvyťaženejší hráč hostí sa však opäť dostal k puku a jeho druhý pokus už skončil v sieti.

"V predĺžení pri hre 3:3 je to vždy zábava. Snažil som zbaviť protihráča a vytvoriť si priestor na strelu. Prvý pokus obrana súpera zblokovala, no puk sa opäť odrazil na moju hokejku a druhá strela už tam padla," povedal pre klubovú televíziu Edmontonu Sekera, ktorý strávil na ľade vyše 23 minút. "Ak ste s pukom v útočnom pásme, necítite únavu, ani keď sa hrá predĺženie. Horšie to je, keď stratíte puk a musíte byť nejaký čas vo vlastnom pásme."

Skvelý výkon v drese Oilers podal gólman Cam Talbot, ktorý zneškodnil 47 striel. "Cam nám vyhral zápas, predviedol množstvo fantastických zákrokov. Nebol to z našej strany najlepší výkon, no dôležité je, že sme získali dva body," povedal pre oficiálnu stránku profiligy Jordan Eberle, ktorý bol pri všetkých troch góloch "olejárov". Edmonton natiahol víťaznú sériu na šesť duelov, v Bostone naposledy triumfoval 7. novembra 1996.

Strelcovi vyrovnávajúceho gólu "medveďov" Bradovi Marchandovi sa bod málil. "Mali sme Talbotovi oveľa viac znepríjemniť život a tlačiť sa častejšie pred neho. Nešli sme dostatočne dôrazne za odrazenými pukmi, ktorých tam bolo neúrekom. V ďalšom zápase to musí byť z našej strany podstatne lepšie." Boston zakončí trojzápasovú šnúru na domácom klzisku v noci na štvrtok duelom proti Pittsburghu.

Buffalo vďaka dvom gólom v záverečnej päťminútovke vyhralo na ľade Detroitu 2:1. Ukončilo tak trinásťzápasovú sériu Red Wings, počas ktorej tím Tomáša Tatara a Tomáša Jurča získal minimálne bod. Slovenskí útočníci nebodovali, Tatar si pripísal na konto mínusku. Víťazný gól Sabres strelil Švéd Johan Larsson, pre ktorého to bol prvý presný zásah v sezóne. Uznali ho až po videoanalýze, tréner Detroitu Jeff Blashill totiž namietal, že gólovej akcii predchádzal ofsajd.

"Nakorčuľoval som si pred bránku a dúfal som, že by som sa mohol dostať k odrazenému puku, čo sa aj stalo. S pribúdajúcimi minútami sme boli čoraz frustrovanejší, no neustáli sme dobýjali súperovu bránku a dočkali sme sa odmeny," uviedol Larrson. Pri power play Detroitu sa vyznamenal brankár Chad Johnson, ktorý zázračne vyrazil strelu Gustava Nyquista. Na konto si pripísal 32 úspešných zákrokov.

Všetko však mohlo byť inak, ak by Tomáš Jurčo v závere druhej tretiny za stavu 1:0 pre Detroit premenil nariadené trestné strieľanie. Slovenský útočník pri ňom nič nevymýšľal, zvolil priamu forhendovú strelu, no Johnson jeho pokus bez problémov vykryl. "Hráči skúšajú rôzne druhy nájazdov. Snažil som sa sledovať jeho pohyb," povedal Johnson o Jurčovom nájazde. Košický odchovanec si počas päťapolminútového pobytu na ľade pripísal iba jednu strelu.

Los Angeles Kings v zostave s Mariánom Gáboríkom prehrali v Ottawe 3:5… Senators rozhodli o svojom triumfe štvorgólovým uragánom v druhej tretine, Mike Hoffman zaznamenal dva góly a asistenciu. Trénerovi Mikeovi Sullivanovi nevyšla premiéra na striedačke Pittsburghu, Penguins totiž podľahli na domácom ľade Washingtonu 1:4. Krídelník T.J. Oshie sa zaskvel dvomi gólmi a asistenciou. Veľkou oporou Capitals bol aj brankár Braden Holtby, ktorý kryl 44 striel.

Výsledky NHL

BOSTON BRUINS - EDMONTON OILERS 2:3 pp (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 34. Beleskey (Krejčí, CHÁRA), 56. Marchand (Ferraro, Bergeron) - 9. Eberle (Gryba, Davidson), 14. Nugent-Hopkins (Eberle, Nikitin), 61. SEKERA (Eberle, Nugent-Hopkins). Brankári: Gustavsson - Talbot, strely na bránku: 49:24, 17.565 divákov

PITTSBURGH PENGUINS - WASHINGTON CAPITALS 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Góly: 14. Malkin (Lovejoy, Kessel) - 4. Bäckström (Oshie, Alzner), 8. Carlson (Chimera, Beagle), 49. Oshie (Bäckström), 60. Oshie (Bäckström, Carlson). Brankári: Fleury - Holtby, strely na bránku: 45:34, 18.250 divákov

COLUMBUS BLUE JACKETS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 37. Dubinsky (Calvert, Foligno) - 32. Marchessault, 47. Boyle (Killorn). Brankári: Korpisalo - Bishop, strely na bránku: 26:29, 12.434 divákov

OTTAWA SENATORS - LOS ANGELES KINGS 5:3 (0:1, 4:1, 1:1)

Góly: 23. Hoffman (Zibanejad), 24. Turris (Karlsson, Stone), 27. Karlsson (Zibanejad), 35. Hoffman (Lazar), 55. Zibanejad (Ryan, Hoffman) - 15. McBain (Carter, Lucic), 38. Toffoli (Martinez, Quick), 50. Muzzin (Lucic, Kopitar). Brankári: Anderson - Quick, strely na bránku: 21:36, 17.829 divákov

DETROIT RED WINGS - BUFFALO SABRES 1:2 (0:0. 1:0, 0:2)

Góly: 24. Richards (Dacjuk, Helm) - 56. O'Reilly (Reinhart, Ristolainen), 57. Larsson (Weber). Brankári: Mrázek - Johnson, strely na bránku: 33:30, 20.027 divákov

Andrej Sekera (Edmonton) 23:21 1 0 1 0 2 0

Zdeno Chára (Boston) 23:06 0 1 1 0 4 0

Tomáš Tatar (Detroit) 13:56 0 0 0 -1 2 2

Tomáš Jurčo (Detroit) 05:26 0 0 0 0 1 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 16:48 0 0 0 0 3 2