Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

NHL: Tatar prispel asistenciou k víťazstvu Montrealu nad Edmontonom

Slovenský hokejista v drese Montrealu Canadiens Tomáš Tatar (90). Foto: TASR/AP

V bránke Bostonu dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Fín Tuukka Rask, ktorý zaznamenal shutout, keď vykryl všetkých 24 striel Capitals.

New York 4. februára (TASR) - Hokejisti Bostonu v zostave so slovenským obrancom Zdenom Chárom a útočníkom Petrom Cehlárikom zvíťazili v nedeľňajšom zápase zámorskej NHL vo Washingtone 1:0. O triumfe nad obhajcom Stanleyho pohára rozhodol gól českého útočníka Davida Krejčího z 31. minúty. Montreal zvíťazil nad Edmontom 4:3, Tomáš Tatar asistoval pri treťom góle domácich.

V bránke Bostonu dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Fín Tuukka Rask, ktorý zaznamenal shutout, keď vykryl všetkých 24 striel Capitals. Fínsky brankár zaznamenal 43. čisté konto v kariére a celkovo to bolo pre neho 253 víťazstvo, čím vytvoril klubový rekord. V historických tabuľkách preskočil legendu "medveďov" Tinyho Thompsona s 252 víťazstvami. "Nevedel som o tom a to je dobré. Inak by som na to stále myslel," povedal Rask pre televíziu TSN. S jeho výkonom bol spokojný aj tréner Bruce Cassidy: "Držal nás nad vodou celý čas, bol to jeho zápas."

Obhajcom titulu sa nedarí, z uplynulých deviatich duelov zvíťazili iba raz. Nepomohol im ani návrat Alexandra Ovečkina do zostavy. Najlepší ligový strelec totiž v uplynulom zápase chýbal, pretože ho suspendovali za neúčasť na All Star víkende. Boston pritom nevyhral nad Washingtonom od marca 2014 a na konte mal 14 prehier po sebe. "To je pekne dlhá séria. Bol najvyšší čas ich zdolať," povedal kapitán Bruins Zdeno Chára.

Kanadské derby v Montreale, ktoré hostil Edmonton, zvládli lepšie domáci. Na výhre 4:3 po predĺžení sa podieľal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý v 54. minúte zabojoval za bránkou Koskinena, puk sa následne dostal na hokejku Kotkaniemiho a ten ho poslal do siete. Bol to celkovo 38. bod Tatara v sezóne.

Zápas medzi Carolinou a Calgary bol súbojom českých brankárov. Petr Mrázek v domácej bránke vykryl 28 striel hostí, jeho náprotivok David Rittich mal viac práce, úspešne zasahoval 34-krát. "Plamene" sa napokon tešili z tesnej výhry 4:3 a sú na čele Západnej konferencie s trojbodovým náskokom pred Winnipegom.

NHL - sumáre:

WASHINGTON CAPITALS - BOSTON BRUINS 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Góly: 31. Krejčí (Krug, Pastrňák). Brankári: Holtby - Rask, strely na bránku: 24:39, 18.506 divákov.

CAROLINA HURRICANES - CALGARY FLAMES 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 5. Teräväinen (Ferland, Aho), 39. Hamilton (Wallmark, Teräväinen), 60. Aho (Ferland, Hamilton) – 8. Lindholm (Monahan, Giordano), 28. Ryan (Mangiapane, Kylington), 33. Hathaway (Ryan), 54. Hanifin (Bennett, Neal). Brankári: Mrázek - Rittich, strely na bránku: 37:32, 12.621 divákov.

MONTREAL CANADIENS - EDMONTON OILERS 4:3 pp (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)

Góly: 3. Weber (Drouin), 22. Domi (Petry, Byron), 54. Kotkaniemi (Domi, TATAR), 61. Drouin (Mete, Danault) – 10. Draisaitl (Lucic, Nurse), 29. McDavid (Nugent-Hopkins, Nurse), 35. Draisaitl (Chiasson, Nugent-Hopkins). Brankári: Price - Koskinen, strely na bránku: 27:24, 21.302 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 15:48 0 1 1 +2 2 0

Zdeno Chára (Boston) 24:16 0 0 0 0 3 0

Peter Cehlárik (Boston) 11:52 0 0 0 0 2 0

Individuálne štatistiky v základnej časti zámorskej hokejovej NHL k 4. februáru 2019: