NHL: Tatar prispel k výhre Montrealu v Ottawe asistenciou

Slovenský hokejista v drese Montrealu Canadiens Tomáš Tatar (90) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Ottawa Senators - Montreal Canadiens v Ottawe 7. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Tampa Bay na domácom ľade vyhrala nad Bostonom 3:2.

New York 7. decembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar prispel v noci na piatok jednou asistenciou k triumfu Montrealu v kanadskom derby na ľade Ottawy 5:2. Canadiens vyhrali v NHL oba duely s Ottawou, ktoré sa hrali v priebehu troch dní, v noci na stredu zvíťazili doma takisto 5:2.

"Vždy, keď prehráme s Montrealom, tak nás to mrzí ešte viac. Urobili sme pár chýb a opäť sme za ne zaplatili," povedal pre zámorské médiá center Colin White, autor druhého gólu "senátorov". Dvoma gólmi sa na triumfe "Habs" podieľal Paul Byron. "Vedeli sme, že ak budeme korčuľovať, tlačiť, napádať, tak im strpčíme život. Ak máte štyri formácie, ktoré hrajú kvalitne a dokážu vyvinúť tlak v útočnom pásme, tak to má váš súper ťažké," poznamenal Byron. Jeho spoluhráč Andrew Shaw strelil jubilejný 100. gól v profigilovej kariére. V 44. minúte sa strelecky presadil aj Brendan Gallagher, keď tečoval delovku Tatara od modrej čiary, puk si nešťastne zrazil do vlastnej bránky Craig Anderson. Tatar odohral 16 minút, v drese domácich bol slovenský obranca Christián Jaroš na ľade takmer 15 minút a zaznamenal jeden plusový bod. Senators prišli nielen o body, ale aj o dvojicu útočníkov Bobbyho Ryana a Matta Duchenea, ktorí odstúpili z hry pre zranenia.

Tampa Bay na domácom ľade vyhrala nad Bostonom 3:2 a predĺžila sériu víťazstiev na päť zápasov. Z toho uplynulé štyri triumfy vychytal brankár Louis Domingue, ktorý predviedol proti Bruins 33 úspešných zákrokov. "Chytal výborne. V záverečných ôsmich minútach druhej tretiny, keď sme hrali ľahkovážne, nás podržal," pochválil svojho brankára tréner "bleskov" Jon Cooper. Za víťazov odohral slovenský obranca Erik Černák 20 minút a bol tretí najvyťaženejší korčuliar svojho tímu. V bránke "medveďov" chytal Fín Tuukka Rask, slovenský brankár Jaroslav Halák mu kryl chrbát zo striedačky. Do zostavy Bostonu sa vrátil obranca Charlie McAvoy, ktorý vynechal 20 zápasov pre otras mozgu. Bruins však stále chýba zranený kapitán Zdeno Chára.

Nedarilo sa Arizone, ktorá doma prehrala s úradujúcim šampiónom Washingtonom 2:4. Víťazná šnúra Coyotes sa tak zastavila na čísle štyri. Za domácich odohral vyše 19 minút slovenský útočník Richard Pánik, zapísal si jeden mínusový bod a na začiatku druhej tretiny nepremenil trestné strieľanie. Na opačnej strane nevyužil v tretej tretine tr. strieľanie Čech Jakub Vrána.

Toronto doma prehralo s Detroitom 4:5 po predĺžení, keď troma gólmi v tretej tretine dokázalo z 1:4 dostať duel do extračasu. V ňom ale rozhodol o triumfe Red Wings Dylan Larkin. Americký center troma gólmi v predĺžení v jednej sezóne vyrovnal klubový rekord. Do zostavy Maple Leafs sa vrátil švédsky útočník William Nylander po tom, ako v sobotu podpísal 6-ročnú zmluvu, pri sezónnom debute nebodoval. "Cítil som sa celkom dobre. Nohy fungovali, každým striedaním som bol na tom lepšie, na prvý zápas to bolo OK. Bolo však vidieť, že hrať a trénovať je veľký rozdiel," priznal Nylander, ktorý záverečných 15 minút zápasu presedel na striedačke. Maple Leafs prišli o víťaznú sériu, ktorá trvala päť stretnutí. Slovenský obranca Martin Marinčin sa do zostavy "javorových listov" nezmestil.

Pittsburgh si na domácom ľade poradil s NY Islanders 6:2. Dvoma gólmi a dvomi asistenciami sa na víťazstve podieľal Phil Kessel. Na konte má už 342 presných zásahov v profiligovej kariére, čím sa vyrovnal Edovi Olczykovi, Scottovi Youngovi a Brianovi Rolstonovi na 10. mieste historického poradia strelcov medzi rodákmi z USA. Dvoma gólmi sa blysol aj zadák "tučniakov" Kris Letang, Sidney Crosby strelil gól a pridal dve asistencie. Kapitán Penguins vyrovnal legendárneho Jaromíra Jágra v počte gólov strelených na domácom klzisku - obaja ich nastrieľali 232, v klubovej histórii im patrí delené druhé miesto.

"Plamene" z Calgary pokračujú vo víťaznom ťažení, tentoraz doma spálili Minnesotu. Víťazstvo 2:0 zariadil dvoma gólmi švédsky krídelník Elias Lindholm. Brankár Flames Mike Smith zneškodnil všetkých 31 súperových striel a vychytal druhé čisté konto v sezóne a 38. v profiligovej kariére.

NHL - sumáre:

TORONTO MAPLE LEAFS – DETROIT RED WINGS 4:5 pp (1:3, 0:1, 3:0 - 0:1)

Góly: 5. Kapanen (Gardiner, Johnsson), 43. Tavares (Rielly, Gardiner), 49. Hyman (Ožiganov, Marner), 52. Johnsson (Matthews, Kapanen) – 6. Ericsson (Vanek), 7. Glendening (Kronwall, de La Rose), 20. Nyquist (Larkin, Green), 32. Green (Frk, Nyquist), 63. Larkin (Nyquist). Brankári: Sparks - Bernier, strely na bránku: 31:32, 19.392 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS – COLUMBUS BLUE JACKETS 3:4 pp (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1)

Góly: 6. Giroux (Konecny, Couturier), 53. Sanheim (Giroux, Konecny), 55. Sanheim (Voráček, Gostisbehere) – 8. Jones (Bjorkstrand, Dubinsky), 19. Dubinsky (Harrington, Panarin), 46. Jenner (Panarin), 61. Jones (Atkinson). Brankári: Stolarz - Bobrovskij, strely na bránku: 26:30, 19.428 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS – NEW YORK ISLANDERS 6:2 (2:1, 3:0, 1:1)

Góly: 9. Letang (Brassard, Kessel), 20. Letang (Rust, Dumoulin), 28. Sheahan (Malkin, Oleksiak), 33. Kessel (Crosby, Guentzel), 38. Kessel (Crosby, Guentzel), 53. Crosby (Kessel, Guentzel) – 18. Nelson (Kühnhackl, Mayfield), 45. Lee (Pulock). Brankári: DeSmith - Greiss (41. Gibson), strely na bránku: 28:24, 18.440 divákov.

FLORIDA PANTHERS – COLORADO AVALANCHE 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Góly: 18. Sceviour (Kiselevič, Weegar), 27. Ekblad (McCann, Matheson) – 11. Rantanen (Nemeth, MacKinnon), 26. Söderberg, 47. Compher (Landeskog), 48. Söderberg (C. Wilson, Girard), 59. Landeskog. Brankári: Luongo - Grubauer, strely na bránku: 35:37, 10.077 divákov.

OTTAWA SENATORS – MONTREAL CANADIENS 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Góly: 8. Stone (White), 39. White (Dzingel, Stone) – 9. Petry (Chaput, Agostino), 32. Byron (Danault, Lehkonen), 36. Shaw (Drouin, Kotkaniemi), 44. Gallagher (TATAR, Petry), 58. Byron (S. Weber). Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 21:43, 15.820 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – BOSTON BRUINS 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

Góly: 15. Point (Kučerov, T. Johnson), 43. Joseph (Killorn, Girardi), 45. Cirelli – 3. Pastrňák (Cave), 59. Krejčí (Pastrňák, Backes). Brankári: Domingue - Rask, strely na bránku: 30:35, 19.092 divákov.

CALGARY FLAMES – MINNESOTA WILD 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 21. Lindholm (Gaudreau, Giordano), 42. Lindholm (Gaudreau, Giordano). Brankári: M. Smith - Stalock, strely na bránku: 20:31, 17.690 divákov.

ARIZONA COYOTES – WASHINGTON CAPITALS 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Góly: 5. Fischer (Stepan), 27. Crouse (Cousins, Oesterle) – 26. Vrána (Kuznecov, Carlson), 36. Niskanen (Boyd, Copley), 56. Burakovsky (Niskanen, Orlov), 60. Ovečkin (Bäckström). Brankári: Hill - Copley, strely na bránku: 29:29, 11.910 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – NASHVILLE PREDATORS 5:3 (2:0, 2:1, 1:2)

Góly: 8. Edler (Goldobin, Pettersson), 20. Horvat (Virtanen, Roussel), 29. Virtanen (Roussel, Horvat), 39. Pettersson (tr. strieľanie), 42. Eriksson (Tanev) – 28. Hartman (Y. Weber, Johansen), 46. Sissons (Josi, Salomäki), 59. Irwin (Y. Weber, Sissons). Brankári: Markström - Rinne (41. Saros), strely na bránku: 30:29, 16.894 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS – CHICAGO BLACKHAWKS 4:3 (2:0, 0:2, 2:1)

Góly: 2. R. Smith (Pacioretty, Marchessault), 9. Engelland (Karlsson, R. Smith), 48. Marchessault (R. Smith, Theodore), 49. Tuch (Pacioretty) – 24. Toews (Kämpf, Keith), 37. Strome (Kane), 48. Anisimov. Brankári: Fleury - Crawford, strely na bránku: 36:35, 18.494 divákov.

LOS ANGELES KINGS – NEW JERSEY DEVILS 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

Góly: 16. Leipsic (Muzzin, Martinez), 27. Kempe (Doughty, Wagner), 38. Clifford – 14. Palmieri (Hall, Butcher), 21. Zajac, 31. Palmieri (Hall), 33. Butcher (Wood, Zajac), 52. Hischier (Vatanen, Hall), 60. Coleman (Greene, Severson). Brankári: Quick - Kinkaid, strely na bránku: 32:35, 17.568 divákov.

Tomáš Tatar (Montreak) 15:59 0 1 1 0 0 0

Richard Pánik (Arizona) 19:07 0 0 0 -1 1 0

Erik Černák (Tampa Bay) 20:00 0 0 0 0 1 0

Christián Jaroš (Ottawa) 14:41 0 0 0 +1 0 0