Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

Tomáš Tatar gólom a asistenciou zariadil pre Detroit aspoň bod

Radosť Tomáša Tatara po strelenom góle v zápase NHL s Minnesotou. Foto: TASR/AP

Tomáš Tatar strelil svoj 16. gól v sezóne a v prebiehajúcej sezóne tak má na konte spolu už 30 bodov.

New York 24. marca (TASR) - Hokejisti Detroitu prehrali v zámorskej NHL s Minnesotou 3:4 po predĺžení.

Aspoň bod pre domácich zariadil slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý v 52. minúte svojím 16. gólom v sezóne poslal duel do nadstavenia. Okrem toho si v prvej tretine pripísal aj asistenciu a v prebiehajúcej sezóne tak má na konte spolu už 30 bodov.

Tatar predviedol v súboji s Minnesotou dve vydarené akcie, obom predchádzali jeho skvelé defenzívne zákroky. Najprv v 19. minúte za stavu 1:0 pre Detroit zablokoval strelu Ryana Sutera, prihrávkou o mantinel vyslal do úniku spoluhráča Gustava Nyquista, ktorý si bekhendovým blafákom vychutnal Iľju Bryzgalova v bránke Wild a poslal domácich do dvojgólového vedenia. Hostia nezložili zbrane, otočili skóre na 3:2, no v 52. min prišla ďalšia chvíľa slovenského krídelníka. Tentoraz vypichol v obrannom pásme puk Zachovi Parisemu, potiahol akciu cez stred klziska, narazil si s obrancom Brendanom Smithom a po zasekávačke cez Sutera parádnou strelou zápästím z priestoru kruhu na vhadzovanie vyrovnal. V dôležitom dueli v boji o play off však nakoniec získala dva body Minnesota, v predĺžení rozhodol o jej triumfe Matt Moulson, ktorý tečoval strelu Jonasa Brodina. Red Wings tak prerušili sériu troch víťazstiev, v tabuľke Východnej konferencie si však držia jednu z dvoch voľných postupových kariet. "Bojujeme o miestenku v play off, nanešťastie sme nedokázali natiahnuť šnúru výhier. Máme bod, musíme na tento duel čo najskôr zabudnúť a ísť ďalej," vyjadril sa pre zámorské médiá dvojgólový strelec "červených krídel" Nyquist. Tatar si okrem dvoch kanadských bodov pripísal počas takmer 16-minútového pobytu na ľade aj dva body plusové.

Galéria: Momentky z nočných zápasov NHL

Chicago nestrelilo na svojom ľade v súboji s Nashville ani gól a prehralo 0:2. Fínsky brankár Pekka Rinne zneškodnil všetkých 29 streleckých pokusov obhajcu trofeje a zaknihoval si prvé čisté konto v sezóne. Dvojica slovenských útočníkov v domácom drese Marián Hossa a Michal Handzuš vyšla bodovo naprázdno.

Lídri Západnej konferencie zo St. Louis uspeli na ľade druhého tímu Východu Pittsburghu tesne 1:0, keď sa o jediný gól duelu postaral v 52. minúte David Backes. Výraznú zásluhu na triumfe hostí mal brankár Brian Elliott, ktorý zlikvidoval 33 striel hráčov Penguins a tešil sa zo štvrtého vychytaného "shutoutu" v sezóne. Blues mali už pred stretnutím istotu účasti v play off, definitívu získali po sobotňajšej prehre Phoenixu s Bostonom. "Bluesmeni" sa do vyraďovacích bojov dostali v tretej sezóne po sebe a po 38. raz v klubovej histórii.

Hráčom Columbusu skomplikovala cestu do vyraďovačky prehra 0:2 na ľade už "odpísaných" NY Islanders. Z mikrosúboja dvoch ruských brankárov vyšiel víťazne Jevgenij Nabokov, ktorý si vďaka 41 zákrokom zapísal 58. čisté konto v profiligovej kariére. V domácom drese chýbal pre zranenie v hornej časti tela slovenský obranca Ľubomír Višňovský.

Krízovým obdobím prechádza Toronto, ktoré podľahlo domácim "diablom" z New Jersey 2:3 a utrpelo už piatu prehru v rade. Maple Leafs tak klesli na poslednú ôsmu postupovú pozíciu na Východe.

Žiarivý večer zažil v zápase proti svojmu bývalému tímu útočník Vancouveru Zack Kassian, ktorý štyrmi asistenciami pomohol Canucks k víťazstvu 4:2 nad Buffalom. Krídelník vyznávajúci tvrdú hru sa blysol štyrmi asistenciami a prvýkrát v kariére nazbieral v jednom stretnutí štyri body.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - St. Louis 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 52. Backes (Steen, Pietrangelo). Brankári: Fleury - Elliott, strely na bránku: 33:27.

NY Islanders - Columbus 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 14. Clutterbuck (Nielsen, Sundström), 40. Hamonic (DeHaan). Brankári: Nabokov - Bobrovskij, strely na bránku: 32:41.

New Jersey - Toronto 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Góly: 15. Brunner (Henrique, Židlický), 22. Eliáš (Merrill), 22. Merrill (Clowe, Harrold) - 26. Bozak (Rielly, Gardiner), 59. Kessel (Phaneuf). Brankári: Schneider - Reimer (22. MacIntyre), strely na bránku: 24:23.

Chicago - Nashville 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Góly: 19. Fisher (Ellis, Ekholm), 38. Bourque (Järnkrok). Brankári: Crawford - Rinne, strely na bránku: 29:17.

Detroit - Minnesota 3:4 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Góly: 14. Nyquist (Kronwall, Alfredsson), 19. Nyquist (TATAR), 52. TATAR (Smith) - 32. Pominville (Suter, Koivu), 45. Coyle (Moulson, Koivu), 47. Parise (Granlund, Spurgeon), 63. Moulson (Brodin, Coyle). Brankári: Howard - Bryzgalov, strely na bránku: 16:25.

Vancouver - Buffalo 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Richardson (Kassian, Matthias), 13. Matthias (Kassian, Richardson), 22. Weber (Kassian, Matthias), 43. Booth (Kassian) - 2. Ennis (Foligno, Ehrhoff), 4. McBain (Flynn, D'Agostini). Brankári: Läck - Lieuwen, strely na bránku: 36:18.

Anaheim - Florida 6:2 (1:0, 4:2, 1:0)

Góly: 12. Maroon (Getzlaf, Perry), 21. Selänne (Perry, Getzlaf), 25. Silfverberg, 31. Palmieri (Perreault, Maroon), 32. Perry (Vatanen, Allen), 47. Getzlaf (Selänne, Robidas) - 28. Hayes (Barch, Kulikov), 30. Fleischmann (Trocheck). Brankári: Hiller - Ellis, strely na bránku: 40:30.

Michal Handzuš (Chicago) 9:51 0 0 0 0 0 0
Marián Hossa (Chicago) 21:46 0 0 0 -1 3 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:43 1 1 2 +2 1 0