< sekcia NHL

Na poslednú rozlúčku s Beliveauom prišiel aj kanadský premiér

Jean Beliveau Foto: TASR/AP

Stovky hokejových fanúšikov sa na stredajšom pohrebe rozlúčili s legendou zámorskej NHL Jeanom Beliveauom. Ten vo veku 83 rokov zomrel v utorok po dlhej chorobe.

Montreal 11. decembra (TASR) - Stovky hokejových fanúšikov sa na stredajšom pohrebe rozlúčili s legendou zámorskej NHL Jeanom Beliveauom. Ten vo veku 83 rokov zomrel v utorok po dlhej chorobe. Viacerí fanúšikovia mali na sebe dres s číslom 4, ktorý nosil bývalý hráč Montrealu Canadiens, jeden z najlepších stredných útočníkov všetkých čias.

Na poslednej rozlúčke prehovorili v spomienke na spoluháča jeho bývalí kolegovia Dickie Moore, Yvan Cournoyer, Serge Savard či Ken Dryden, rovnako tak majiteľ Canadiens Geoff Molson. Na pohrebe sa osobne zúčastnil aj kanadský premiér Stephen Harper.

Kapitán Canadiens v rokoch 1952 - 1971 odohral v NHL 18 plných sezón a získal v nich až 10-krát Stanleyho pohár. a získal v nich až 10-krát Stanleyho pohár. Beliveau odohral v drese Montrealu 1125 zápasov, v ktorých strelil 507 gólov a zaznamenal 712 asistencií. Dohromady tak nazbieral 1219 bodov. Štrnásťkrát si zahral v Zápase hviezd, dvakrát vyhral Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča NHL (1956 a 1964), v roku 1956 získal cenu Arta Rossa pre najlepšieho strelca súťaže a v roku 1965 dostal ocenenie Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.

Beliveau vyhral 10-krát Stanley Cup ako hráč a sedemkrát ako funkcionár, jeho meno je tak na pohári vyryté dohromady 17-krát. Viac ako kohokoľvek iné. Beliveau je v historickej tabuľke Canadiens druhý v počte bodov aj asistencií, tretí najlepší strelec a štvrtý v počte odohratých zápasov. V minulosti sa stal štvrtým hráčom v histórii, ktorý strelil 500 gólov. Túto métu dosiahol 11. februára 1971. Po Gordiem Howovi získal ako druhý hráč v NHL 1000 bodov, do tohto exkluzívneho klubu sa dostal 3. marca 1968 vo svojom 911. zápase. Montreal viedol nepretržite 10 rokov ako kapitán, čo sa okrem neho neskôr podarilo aj Fínovi Sakuovi Koivuovi. Beliveau nosil na drese číslo 4, ktoré je od 9. októbra 1971 vyradené zo sady Montrealu Canadiens. Od roku 1972 je členom Siene slávy NHL.

V posledných dvoch desaťročiach svojho života ho trápili viaceré zdravotné problémy. Od roku 1996 mal problémy so srdcom a o štyri roky neskôr mu lekári objavili v krku zhubný nádor. V januári 2010 ho museli hospitalizovať po mŕtvici.