Tatarská omáčka na detroitský spôsob: Tomáš v nočnom zápase exceloval

Útočník Detroitu Red Wings Tomáš Tatar Foto: TASR/AP

Dvadsaťštyriročný slovenský krídelník strelil v zápase s Nashville dva góly a pridal aj jednu asistenciu.

New York 18. januára (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar exceloval v zápase NHL v noci na nedeľu, v ktorom jeho Detroit doma zvíťazil nad Nashvillom 5:2. Dvadsaťštyriročný krídelník strelil dva góly a pridal aj jednu asistenciu, na konte tak už má v tejto sezóne 20 presných zásahov a 32 bodov. Tatar o jeden gól vylepšil svoje kariérne maximum z minulej sezóny, v ktorej strelil 19 gólov. Predátori spoznali chuť prehry opäť po piatich zápasoch.

Druhá formácia Red Wings strelila tri góly a bola najlepšou na ľade. "Hrám už chvíľu s Nyquistom a Sheahanom a hádam je tam medzi nami istá chémia. Celému tímu sa momentálne darí, každá lajna hrá dobre. Je super, ak ste na ľade, darí sa vám a tím vyhráva," povedal pre nhl.com Tatar, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Slovenský útočník si otvoril strelecký účet duelu v 13. minúte, keď presnou strelou z ľavého kruhu zvýšil v 13. minúte už na 3:0 pre Red Wings a vyhnal brankára Cartera Huttona z bránky. Napokon bol tento gól aj víťazný. Svoj druhý gól v zápase pridal Tatar v poslednej minúte druhej tretiny v presilovej hre, keď parádnym golfovým úderom trafil zo vzduchu nahrávku Rileyho Sheahana a upravil na 5:1. Prvýkrát v kariére sa tak slovenský krídelník dostal na 20 gólovú hranicu.

"Nesnažím sa na to veľmi myslieť, ale samozrejme, že som rád, keď sa mi darí strelecky a vyhráva tím. Ani si neuvedomujem, že som dal už 20 gólov. Beriem to ako ďalší dobrý zápas, ktorý sme vyhrali a z toho sa teším najviac," dodal Tatar, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou a bodovú sériu natiahol na štyri zápasy. V produktivite Red Wings sa dostal na tretie miesto a je najlepším strelcom tímu. Detroit hral stále bez zraneného slovenského útočníka Tomáša Jurča.

Boston doma prehral s Columbusom, jeho slovenský kapitán Zdeno Chára skončil s jedným mínusovým bodom. Bruins tak ukončili päťzápasovú víťaznú sériu, naopak Columbus vyhral prvýkrát po štyroch zápasoch. Nerozhodný stav zlomil v 57. minúte Matt Calvert a rozhodol o víťazstve Blue Jackets. Ten istý hráč ešte poistil víťazstvo gólom do prázdnej bránky. Boston hral bez svojho najlepšieho strelca Brada Marchanda, ktorý si odpykal prvý duel z dvojzápasového trestu za faul na Dericka Brassarda z New Yorku Rangers. Víťazstvo Blue Jackets vychytala brankárska dvojka Curtis McElhinney, ktorý zaznamenal 34 úspešných zákrokov.

New York Islanders padol v Montreale 4:6, až do 54. minúty chytal slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorého po šiestom inkasovanom góle vystriedal Chad Johnson. Slovenského brankárovi tak nevyšiel zápas na ľade tímu, v ktorom v NHL začínal a v ktorom odchytal štyri úspešné sezóny v rokoch 2006 - 2010. "Jaro je určite veľmi frustrovaný, pretože sa tu chcel ukázať. V obrane sme však hrali slabo a hráči mu nepomohli," povedal na adresu Haláka tréner "ostrovanov" Jack Capuano. Halák chytal druhý deň za sebou, noc predtým vychytal víťazstvo proti Pittsburghu. "Povedal, že sa cíti a že chce chytať. Rozhodli sme sa, že mu dáme šancu," povedal Capuano ešte pred zápasom. Hrdinom domácich bol český útočník Tomáš Plekanec s dvoma gólmi a dvoma asistenciami. Ostrovania prehrali prvýkrát po posledných štyroch výhrach.

Obhajca Stanleyho pohára Los Angeles Kings prehral v kalifornskom derby doma s Anaheimom po samostatných nájazdoch 2:3. Slovenský útočník Marián Gáborík si pripísal jednu asistenciu a nepremenil v rozstrele svoj pokus. Gáborík zaznamenal 10. gólovú nahrávku v sezóne, keď v závere druhej tretiny v presilovke perfektne pripravil gól pre slovinského útočníka Anžeho Kopitara. "Králi" po tomto zásahu viedli 2:1, ale v poslednej tretine vyrovnal Sami Vatanen a poslal duel do predĺženia. O víťazstve Ducks rozhodol švédsky útočník Jakob Silfverberg, ktorý dal v tejto sezóne už siedmy gól v nájazdoch a v tejto štatistike kraľuje NHL. Gáborík po jeho zásahu musel skórovať, aby ešte Kings mali nádej na zvrat, ale bekhendovým blafákom neprekonal brankára Frederika Andersena. Vedenie Los Angeles si pred zápasom uctilo bývalého slávneho obrancu Roba Blakea a vyvesilo jeho dres s číslom 4 pod strop Staples Centra.

Carolina vyhrala v Ottawe 3:2, jej slovenský zadák Andrej Sekera zaknihoval dva plusové body a na ľade strávil vyše 22 minút. Senators dvakrát viedli, ale napokon sa z víťazstva tešila Carolina, ktorá nastúpila druhýkrát v priebehu dvoch dní. O víťazstve hostí rozhodol v 55. minúte Nathan Gerbe a prelomil tak 22 zápasové čakanie na gól. Drobný útočník tak pokazil 400. štart v kariére brankára Craiga Andersona.

Florida doma prehrala s Edmontonom 2:3 po samostatných nájazdoch, jej slovenský útočník Tomáš Kopecký do štatistík zapísal jeden mínusový bod. Edmonton ukončil negatívnu rekordnú klubovú sériu 14 prehier na ľade súperov. "Hrali sme dnes veľmi zle. Súper bol lepší v každej činnosti," povedal tréner Floridy Gerard Gallant. O triumfe Oilers rozhodol svojim prvým nájazdom v kariére ruský útočník Nail Jakupov.

Víťazstvo St. Louis 3:0 s Torontom vychytal Brian Elliott, ktorý zastavil všetkých 27 striel hostí a zaznamenal 28. shutout v kariére. Najviac práce mal v prvej tretine, v ktorej čelil až 15 strelám. Elliott vedie štatistiky NHL s priemerom 1,90 inkasovaného gólu na zápas a je štvrtý s úspešnosťou zákrokov 92,9 percenta. Dvadsaťdeväťročný Kanaďan vychytal 19. čisté konto v službách Blues a už len jedna nula mu chýba k vyrovnaniu klubového rekordu, ktorý drží Jaroslav Halák. Tréner Ken Hitchcock sa tešil zo 685. víťazstva v kariére a v historických tabuľkách mu patrí 5. miesto. Slovenský útočník Richard Pánik odohral v drese Toronta takmer 11 minút a zaznamenal jeden strelecký pokus.

Philadelphia vyhrala v Buffale 4:3 a tešila sa po dvoch zápasoch bez streleného gólu. Prvý gól "letcov" v zápase dal v 24. minúte R.J. Umberger a prerušil dlhú sériu Flyers bez presného zásahu, ktorá trvala 168 minút a 50 sekúnd. Buffalo prehralo 10. zápas v riadnom čase za sebou, čo je negatívny klubový rekord. Slovenský obranca Andrej Meszároš v drese Sabres nehral.

sumáre:

BOSTON - COLUMBUS 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Góly: 12. Söderberg (Eriksson, Kelly) – 8. Johansen (Johnson, Hartnell), 57. Calvert (Atkinson, Dubinsky), 60. Calvert (Johansen, Wisniewski). Brankári: Rask - McElhinney, strely na bránku: 35:31, 17.565 divákov.

BUFFALO - PHILADELPHIA 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Góly: 19. Girgensons (Stewart, Flynn), 40. Ennis (Moulson, Ristolainen), 59. Girgensons (Moulson, Stewart) – 24. Umberger (Read, Del Zotto), 28. Streit (Giroux, Voráček), 46. VandeVelde (Lecavalier, Colaiacovo), 49. Raffl (Del Zotto, L. Schenn). Brankári: Neuvirth - Zepp, strely na bránku: 27:32, 19.070 divákov.

MONTREAL - NY ISLANDERS 6:4 (1:0, 2:2, 3:2)

Góly: 2. Subban (Markov, Plekanec), 21. Weise (Plekanec, Pacioretty), 35. Plekanec (Markov, Pacioretty), 41. Galchenyuk (Gallagher, Desharnais), 52. Desharnais, 54. Plekanec (Markov, Tokarski) – 31. Okposo (Tavares, Bailey), 37. Kuľjomin (Nelson, Bailey), 55. Lee (Strome), 58. Tavares (Nielsen, Okposo). Brankári: Tokarski - HALÁK (54. Johnson), strely na bránku: 35:31, 21.287 divákov.

OTTAWA - CAROLINA 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Góly: 25. Ceci (Condra, Legwand), 41. Stone – 20. Malone (Dwyer, McClement), 43. Faulk (Gerbe, Rask), 55. Gerbe (Faulk, Gleason). Brankári: Anderson - Chudobin, strely na bránku: 32:28, 17.434 divákov.

DETROIT - NASHVILLE 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Góly: 1. Nyqusit (Sheahan, TATAR), 12. Quincey (Dacjuk), 13. TATAR (Nyquist, Krönwall), 23. Zetterberg (Dacjuk, Krönwall), 40. TATAR (Sheahan, Weiss) – 19. Ekholm (Wilson), 41. Fisher (Josi, Weber). Brankári: Mrázek - Hutton (13. Mazanec), strely na bránku: 24:36, 20.027 divákov.

TAMPA BAY - COLORADO 3:2 pp a sn (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 2. Callahan (Killorn, Stralman), 45. Stralman (Filppula), rozh. náj. Callahan – 21. O'Reilly (MacKinnon, Hejda), 60. MacKinnon (Landeskog, Johnson). Brankári: Bishop - Varlamov, strely na bránku: 31:42, 19.204 divákov.

FLORIDA - EDMONTON 2:3 pp a sn (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 26. Gudbranson (Jokinen, Bjugstad), 35. Huberdeau (Barkov, Kulikov) – 24. Eberle (Fraser), 47. Hendricks (Gordon, Fayne), rozh. náj. Jakupov. Brankári: Luongo - Fasth, strely na bránku: 37:34, 10.529 divákov.

ST. LOUIS - TORONTO 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 17. Shattenkirk (Reaves, Lapierre), 42. Steen (Backes, Pietrangelo), 55. Oshie (Steen, Backes). Brankári: Elliott - Bernier, strely na bránku: 33:27, 19.626 divákov.

DALLAS - WASHINGTON 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)

Góly: 3. Seguin (Spezza, Eakin), 19. Cole (Jokipakka, Hemský), 25. Spezza (Cole, Jokipakka), 44. Roussel (Garbutt, Klingberg), 44. Jamie Benn (Seguin, Sceviour) – 26. Fehr (Ward, Laich), 37. Burakovsky (Niskanen, Carlson), 41. Ovečkin (Bäckström), 57. Bäckström (Ovečkin, Alzner). Brankári: Lehtonen - Peters, strely na bránku: 26:32, 18.532 divákov.

MINNESOTA - ARIZONA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 14. Coyle (Niederreiter, Folin), 29. Zucker (Fontaine, Dubnyk), 60. Parise (Koivu) – 34. Vermette (Moss, Yandle). Brankári: Dubnyk - Smith, strely na bránku: 33:26, 19.111 divákov.

SAN JOSE - CALGARY 3:4 pp (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 21. Couture (Marleau, Braun), 23. Thornton (Pavelski, Marleau), 29. Karlsson (Pavelski, Braun) – 1. Wideman (Colborne, Raymond), 6. Colborne (Stajan), 32. Hudler (Bäcklund, Giordano), 61. Monahan (Giordano, Byron). Brankári: Niemi - Ortio, strely na bránku: 22:23, 17.562 divákov.

LOS ANGELES - ANAHEIM 2:3 pp a sn (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 29. Martinez (Schultz, Clifford), 39. Kopitar (GÁBORÍK, Muzzin) – 35. Getzlaf (Maroon, Perry), 53. Vatanen (Fowler, Maroon), rozh. náj. Silfverberg.

Jaroslav Halák (Islanders) 53:43 6/33 81,8

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/