< sekcia Regióny

Hospitalizácia chorých na SYFILIS je možná v Košiciach a Michalovciach

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Chorobnosť na syfilis je v okrese Trebišov 16-krát vyššia ako v celej SR.

Trebišov 5. februára (TASR) – V súvislosti s epidémiou syfilisu v Trebišove bude kožná ambulancia v tamojšej nemocnici pri pacientoch, ktorí nedodržiavajú ambulantnú liečbu, zvažovať možnú hospitalizáciu na jednom z nadregionálnych ústavných pracovísk, a to v Košiciach alebo Michalovciach. V súvislosti s pondelkovým zasadnutím krízového štábu v Trebišove, ktorý sa venoval riešeniu problému šírenia infekčného ochorenia, o tom informoval hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

"Najbližšia spádová klinika dermatovenerológie sa nachádza v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. O konkrétnej hospitalizácii sa bude rozhodovať na základe závažnosti ochorenia, veku pacienta, prípadne kapacitných možností spomínaných pracovísk. Regionálny úrad verejného zdravotníctva súčasne môže rozhodnúť o izolácii pacienta," uviedol Kráľ pre TASR. Svet zdravia v tomto smere nemá podľa jeho slov žiadne legislatívne nástroje, ktoré by zabezpečili vymožiteľnosť liečby. O tých musia rozhodovať poverené štátne orgány.

"Trebišovská nemocnica na začiatku roka prišla s iniciatívou na mimoriadny dovoz depotného penicilínu, ktorý má postupné vstrebávanie. Pacienti by tak museli navštevovať ambulanciu menej častejšie, čo by rovnako malo výrazne pomôcť riešiť nedisciplinovanosť rizikových pacientov počas liečby syfilisu,"
konštatoval hovorca. Spomínané liečivo v súčasnosti nie je na Slovensku podľa neho registrované, ale v Česku a v Rakúsku sa bežne používa. "Ministerstvo zdravotníctva tento návrh schválilo a momentálne sa hľadá čo najrýchlejšie administratívne riešenie na úhradu liečiva zo strany zdravotných poisťovní," dodal Kráľ.

Chorých na SYFILIS v Trebišove IZOLUJÚ v nemocniciChorí na syfilis v Trebišove, ktorých identifikuje poskytovateľ zdravotnej starostlivosti za účelom zamedzenia vzniku a šírenia tohto infekčného ochorenia, budú izolovaní v zdravotníckom zariadení. Stane sa tak na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Trebišov. Po pondelkovom rokovaní krízového štábu v Trebišove o tom informoval prednosta trebišovského okresného úradu  Rastislav Petrovič.

"Máme zámer tam, kde sa zistil syfilis, izolovať týchto chorých, aby nešírili ďalej túto chorobu. V prvej vlne hovoríme približne o siedmich nositeľoch ochorenia syfilis," uviedol prednosta pre novinárov. Budú sa podľa neho hľadať možnosti na umiestnenie chorých v špeciálnej lôžkovej časti. Otázne je umiestnenie pacientov v trebišovskej nemocnici. "Skôr ich budeme dovážať do michalovskej nemocnice," povedal prednosta. Pri ambulantnej liečbe tí, ktorí sú chorí a nechodia na podávanie injekcií, budú podľa jeho slov predvádzaní políciou.

Konštatoval, že nejde o mimoriadnu situáciu a krízový štáb zvolal, aby si vypočul, ako doteraz postupovali štátne útvary pri riešení problému šírenia tohto ochorenia, ktorý je veľmi medializovaný. Snahou podľa neho je aj predísť dezinformáciám. "Chcem povedať zásadnú informáciu, čo sa týka stavu a počtu občanov, ktorí žijú na ulici Ivana Kraska a v spádových oblastiach. Nežije tam 8000 občanov, ako sa to uvádza v médiách, ale podľa štatistických údajov v tejto oblasti žije 3511 občanov s trvalým pobytom, mimo trvalého pobytu je ich 62, sú to občania z iných obcí okresu, ale aj občania, ktorí sem prišli z Česka, a sú dočasne v týchto rodinách. Na iných uliciach ako na Ivana Kraska žije 54 občanov s trvalý pobytom, migrujúcich občanov podľa zistení je 113, čiže celkovo týchto občanov je približne 3740," povedal v súvislosti so šírením syfilisu v rómskej osade.

Na rokovaní krízového štábu sa zúčastnili aj zástupcovia RÚVZ, polície, prokuratúry či nemocnice. "Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pokračuje v oznámení orgánom činným v trestnom konaní a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o prípadnom výskyte tohto ochorenia do 18 rokov veku. Ďalej sme sa zhodli, že všetky zainteresované zložky cez svojich zamestnancov, hlavne mesto Trebišov, budú pokračovať v osvete na predchádzanie tejto chorobe," konštatoval Petrovič.

Chorobnosť na syfilis je v okrese Trebišov 16-krát vyššia ako v celej SR. Epidemiologická situácia vyhodnotená za rok 2017 vykazuje chorobnosť 108,4 prípadu na 100.000 obyvateľov. Ochorenia sa vyskytujú aj vo vekovej skupine do 18 rokov. Problematickou pri šírení tohto ochorenia je trebišovská rómska osada.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.