< sekcia Regióny

Krne na Chopku ovládli Zlúky so Stierankom, súťažilo 52 posádok

Ilustračné foto Foto: TASR

Krňačky na Slovensku priniesli pred stáročiami drevorubači z rakúskeho Tirolska.

Srdiečko 23. februára (TASR) - Mužská posádka v zložení Pavol Zlúky a Peter Stieranka z Čierneho Balogu a ženská v zložení Stanislava Romaňáková a Daniela Lócziová zo Starých Hôr zvíťazili na piatom podujatí v rámci tohtoročného Slovenského pohára v krňačkových pretekoch. Veľká cena Jasnej bola s medzinárodnou účasťou a konala sa za slnečného počasia na južnej strane Chopku. Celkovo pretekalo 52 posádok, z toho dve boli zo Švajčiarska.

Ako pre TASR uviedol predseda Slovenskej krňačkovej rady Branislav Séleš, mužská posádka zvíťazila s časom tri minúty 23 sekúnd. Najlepšie ženy dosiahli čas štyri minúty, tri a pol sekundy. Súťažilo sa aj v disciplíne MIX, kde zvíťazil pár Ľubomíra Stieranková, Miroslav Zelenčík z Valaskej. Trať medzi Kosodrevinou a Krupovou merala asi 2,5 kilometra a mala prevýšenie 400 metrov.

V rámci tohtoročného Slovenského pohára sa až do konca marca koná deväť pretekov, ďalšie sú už o týždeň v lokalite Zbojská, celý kolotoč končí 23. marca v Telgárte.

Krňačky sa v jednotlivých dedinách, kde sa organizujú preteky na týchto starobylých saniach, volajú rôzne. Niekde sú krnohy, inde krnohe či krnaky, alebo krnačky či krne. Názov zjednocuje krivé drevo, samorast-krnáč.

Krňačky na Slovensku priniesli pred stáročiami drevorubači z rakúskeho Tirolska. Ako sa píše na stránke krne.sk, na krnohách musel chlap stiahnuť meter dreva, na čo musel mať poriadnu silu a zručnosť. Boli aj sánkami minulých detských generácií. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Dnes sa krnohy na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno - športových podujatí v rámci krnohových pretekov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.