< sekcia Regióny

Malachov má osem divov, náučné chodníky a aj múzeum tradičného bývania

Zrekonštruovaný "Kováčovie dom" v obci Malachov pri Banskej Bystrici má byť jednou zo zastávok pripravovaného Malachovského historického chodníka. Foto: TASR/veronika Klusková

Dokonca i legendárny slovenský herec a režisér Karol L. Zachar, veľký milovník a zberateľ ľudového umenia navštevoval obec.

Malachov 19. januára (TASR) – Obci Malachov v Banskobystrickom okrese prináleží aj názov "živé striebro" medzi "medenou" Banskou Bystricou a "zlatou" Kremnicou. V stredoveku sa tam ťažila ortuťová ruda - rumelka a tamojšie bane boli známe v celej Európe. Dnes tými miestami vedie banský náučný chodník.

Obec s vyše 1100 obyvateľmi je vyhľadávaným rekreačným centrom nielen v lete, ale i v zime, keďže jej okolie ponúka upravené bežecké trate s dostupnosťou v smere Králiky, Kremnica, Badín, Železná Breznica.

Ako hovorí staronová starostka Lucia Ferenc Gajdúšková, sú hrdí na športové tradície, ktoré reprezentuje viacero úspešných športovcov, čo tam vyrástli a rovnako na svojich ľudových remeselníkov.

"Vyrastalo tu veľa známych ľudových remeselníkov a medzi nich jednoznačne patril Ján Snopko, ktorého ľudia vyhľadávali pre fujary, píšťalky či valašky. Mnohé sú v múzeách po celom Slovensku. Dokonca i legendárny slovenský herec a režisér Karol L. Zachar, veľký milovník a zberateľ ľudového umenia, chodil k nemu," hovorí starostka.

Vychýrený remeselník Snopko "od Nikliarov" zomrel v roku 1988. Občasník Malachovské noviny si pred rokmi takto zaspomínal: "Zachar zostal vždy na dva-tri dni. Spávali všetci v jednej izbe, ako bolo vtedy zvykom. Vraj raz povedal: Vieš čo, Janko, to je pohádka tu spať... to okienko otvorené, a tá voda ako žblnká v potoku..."

Dom Snopkovcov údajne nikdy nemal núdzu o návštevníkov, a boli to i bačovia, ktorí robili pri ovciach, a ktorým Snopko zdobil opasok, valašku, črpáky a fujaru.

Malachov patrí medzi vyhľadávané lokality na bývanie. Je to pre ľudí vidiek a celkom "iný svet" a len štyri kilometre vzdialený od krajského mesta Banská Bystrica, kde je práca a všetky potrebné služby.

"Robíme nový územný plán obce, ktorý ukáže, kam až s výstavbou môžeme ísť. Do roku 1993 sme boli súčasťou Banskej Bystrice. Odčlenili sme sa a v územnom pláne nám ďalšie roky pribúdali doplnky. Hlavná cesta je takpovediac zaprataná rodinnými domami. Ľudia k nám chcú prísť, tlačia sa aj do kopcov, kde však nie je cesta a infraštruktúra, čo im vraj neprekáža. Ale to je teraz. O pár rokov by sa to mohlo obrátiť proti obecnému úradu," zdôraznila Lucia Ferenc Gajdúšková, ktorá by nových obyvateľov privítala, ale obec musí mať jasno, v ktorej lokalite a čo ju v tejto súvislosti čaká.

V Malachove chcú investovať do bezpečnosti a obecného majetkuMalachov žije kultúrou aj športom
Pýchou obce je aj ochotnícke divadlo, funguje už od roku 1931


Kultúrny a športový život v Malachove rozvíja desať aktívnych občianskych združení a v obci to žije tak, že sa tam chodia zabávať aj ľudia z okolitých obcí a dokonca i Banskobystričania.

"Máme tu veľmi bohatý spolkový život, či už aktívnych dôchodcov, ktorí sa radi stretávajú alebo záhradkárov, ktorí vedú muštáreň a organizujú rôzne súťaže. Rovnako mladých, ktorí udržiavajú naše tradície a snažia sa ich dostať do povedomia. Občianske združenia robia parádne retro diskotéky, silvestrovské zábavy, plesy, organizujú oslavy v obci. Majú to medzi sebou podelené. Dotiahli sem bratov Nedvědovcov, Kandráčovcov, Slančíkovcov. Takže máme tu toho veľa a všetko stíhame. Som im za to vďačná. Fakt si tu žijeme dobre," hovorí starostka Malachova, obce s vyše 1100 obyvateľmi, Lucia Ferenc Gajdúšková.

Pýchou dediny je ochotnícke divadlo, ktoré funguje od roku 1931 a je široko-ďaleko známe. Členkou divadelného súboru Malá Chova z Malachova je aj samotná starostka. Hráva už vyše 20 rokov.

"V súčasnosti sa zameriavame na komédie. Ľudia majú dosť trápení a starostí, preto sa ich snažíme zabaviť. Chodia k nám diváci z okolia a v jeden deň hrávame aj dva razy. V dnešnej dobe je problém dať dokopy na jeden termín dvoch - troch ľudí, nieto ešte celý súbor, aby sa pravidelne stretával. Darí sa nám, hráme pre radosť," konštatuje hlava obce.

Súbor má okolo 20 členov a hrá diela súčasných autorov - slovenských i zahraničných. Vystriedala sa v ňom celá plejáda režisérov, hercov, herečiek, ako aj ľudí, ktorí vždy radi priložili ruku k dielu a s radosťou pracovali, či už ako zvukári, osvetľovači, kulisári, šepkári, maskéri.

Ako tvrdia ochotníci: "I keď robiť divadlo je čím ďalej tým ťažšie, vždy sa nájde pár nadšencov, ktorí pokračujú v šľapajach starých a prastarých rodičov. Radi prekonávajú všetky prekážky pre ten jedinečný pocit, keď padne opona, rozozvučí sa nadšený potlesk a na tvárach divákov i hercov zažiari radosť a spokojnosť."

Aj históriu ochotníckeho divadla v Malachove, či prírodné krásy a športové tradície, prinesie prvá monografia o obci, ktorá by už čoskoro mala ísť do tlače.

"Je rozsiahla, píšeme ju od roku 2015 a robia na nej až 17 autori. Bude mať okolo 500 strán a fakt to bude excelentná kniha," dodáva Lucia Ferenc Gajdúšková.

Dedina má osem divov, náučné chodníky a aj múzeum tradičného bývania


Chatová osada Ortúty v Malachove je východiskom turistických a cykloturistických trás. Nachádza sa tam obľúbené miesto na piknik - rekreačná lúka s ohniskami, lavičkami a prístreškom, ktoré miestni i návštevníci hojne využívajú. Začínajú sa tam aj značkované trasy niekoľkých náučných chodníkov.

Ako priblížila starostka obce Lucia Ferenc Gajdúšková, banský chodník vedie po miestach, kde sa v stredoveku ťažila ortuťová ruda, rumelka. Môžu sa však pochváliť i prírodovedným chodníkom s prírodnými krásami a zaujímavosťami, nazvaným osem divov Malachova. Patria medzi ne aj Ortútske jazierko, Malachovský vodopád, kamenné more, ľadové diery, kde ešte v júni je ľad, či Tiesňava Malachovky.

Historický chodník sa začína v obci pri múzeu tradičného bývania, ktorým je Kováčovie dom. Od 60. rokov 20. storočia bol neobývaný. V roku 2012 ho zrekonštruovali a zriadili z neho múzeum.

"Vybudovali sme ho zo starého domčeka, ľudia podonášali potrebné veci a zariadili sme ho. Je tam miestnosť, kde sa varilo, izba, kde sa spalo, a keď to vidia deti, nechápu, ako sa takto mohlo kedysi žiť," spomína starostka. O záujem návštevníkov nie je núdza.

Malachov ponúka rekreačné a športové vyžitie počas celého roka, v zime jednoznačne bežecké lyžovanie. "My žijeme športom v lete aj v zime. Bežkujú u nás malí i veľkí. V škole zadarmo požičiavame lyže pre deti z dediny. Upravili sme trate, jednu chceme osvetliť, aby sa dalo lyžovať aj večer. Máme dve multifunkčné športové ihriská a tie sú celé leto obsadené," zhrnula Ferenc Gajdúšková.

Obec je hrdá na svoje športové tradície a reprezentuje ich viacero úspešných športovcov, ktorí tam vyrástli. Patrí medzi nich napríklad bežkyňa na lyžiach Jaroslava Bukvajová, ktorá bola trikrát na olympiáde.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.