< sekcia Regióny

V Múzeu SNP otvorili multimediálnu výstavu Rozdelené spomienky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Nacistický útlak Čechov a Slovákov kontra trauma Nemcov, aj o tom je výstava Rozdelené spomienky.

Banská Bystrica 18. januára (TASR) – V Múzeu Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici otvorili vo štvrtok podvečer multimediálnu výstavu Rozdelené spomienky. V 15 krátkych filmoch prináša príbehy pamätníkov najmä spomedzi nemeckej menšiny v bývalom Československu. TASR o tom informovala Michaela Bučeková z oddelenia marketingu Múzea SNP.

"Dej udalostí sa začína pred druhou svetovou vojnou v spomienkach ľudí, ktorí dnes žijú v Rakúsku, Česku a na Slovensku. Pokračuje ťažkým vojnovým obdobím, nevyhýba sa povojnovému nútenému odsunu nemeckých civilistov a voľne prechádza cez spomienky až po súčasnosť," priblížila Bučeková. Filmy obsahujú výpovede 37 pamätníkov.

Výstavu, ktorá potrvá do konca februára, iniciovalo občianske združenie Antikomplex.sk ako výsledok rakúsko-česko-slovenského projektu Spájame rozdelené spomienky.

"Pred vojnou žilo na Slovensku až 150.000 Nemcov, ktorí tu bývali stáročia a inú vlasť nepoznali. Po vojne však museli slovenskí Nemci z Československa odísť. Rovnako ako ich vrstovníci z českých Sudet. Zostala ich hŕstka a svoju reč a kultúru museli desaťročia držať v ústraní. Nacistický útlak Čechov a Slovákov kontra trauma Nemcov, aj o tom je výstava Rozdelené spomienky. Pamätníci rozprávajú o Československu v rokoch 1937 až 1948. Filmy divákov vtiahnu do mozaiky vtedajšej strednej Európy očami pamätníkov, ktorí ešte dnes žijú medzi nami," dodala Bučeková.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.