< sekcia Regióny

Na hornom Zemplíne mierne stúpol počet chorých na osýpky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Roman Hanc

Najviac chorých (7) je v meste Humenné, traja sú v obci Zbudské Dlhé.

Humenné 22. mája (TASR) – Počet chorých na osýpky v okrese Humenné za posledných vyše dvoch týždňov stúpol iba mierne, viac prípadov však evidujú v susednom Vranovskom okrese.

Ako TASR informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, k strede evidujú v Humenskom okrese desať prípadov tohto ochorenia. Najviac chorých (7) je v meste Humenné, traja sú v obci Zbudské Dlhé. Medzi nimi sú tri deti do jedného roka života, päť detí je vo vekovej skupine jeden až štyri roky, zvyšok tvoria päť- až deväťroční. Hospitalizovaných bolo podľa Račkovej deväť pacientov. „V ohnisku nákazy sa nariaďujú príslušné protiepidemické opatrenia,“ zdôraznila.

Račková spomenula, že v susednom Vranovskom okrese evidujú od približne začiatku marca k strede spolu 139 chorých na osýpky. K 3. máju ich tam bolo 124. V okrese Michalovce mali nahlásené od začiatku tohto roka štyri ochorenia na osýpky, aktuálne sa tam podľa jej ďalších slov nevyskytujú.

Epidemiológovia na východe Slovenska podľa hovorkyne nepretržite vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie a prijímajú protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia osýpok v spolupráci so všetkými zainteresovanými subjektmi. „Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými a neúplne očkovanými skupinami obyvateľstva. Ďalšie šírenie ochorenia na osýpky vzhľadom na charakter nákazy a vzhľadom na súčasný početný výskyt osýpok preto nemožno vylúčiť,“ uzavrela.