< sekcia Regióny

Rušňoparáda po roku opäť ponúkne železničné atrakcie

Na snímke zľava predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček a riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč počas tlačovej konferencie k podujatiu Rušňoparáda 2019 a k spusteniu mimoriadneho turistického vlaku Gemerský expres. Košice, 23. apríla 2019. Foto: TASR František Iván

Dvojdňové podujatie okrem prehliadky železničnej techniky ponúka aj pestrý rodinný program. Vlani prilákalo 15.000 ľudí. 

Košice 23. apríla (TASR) – Košické rušňové depo s najväčšou prezentáciou historických i súčasných železničných vozidiel na Slovensku otvorí svoje brány prvý májový víkend. K atrakciám v poradí 19. ročníka Rušňoparády budú patriť legendárny motorový vozeň Strieborný šíp, Porsche jazdiace po koľajniciach či parný rušeň Albatros.

Dvojdňové podujatie okrem prehliadky železničnej techniky ponúka aj pestrý rodinný program. Vlani prilákalo 15.000 ľudí. "S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nielen z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj tých najväčších fajnšmekrov – prvýkrát sa tu objaví skutočný historický klenot, 80-ročný motorový vozeň Strieborný šíp. Samozrejme, leitmotívom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, v športovom a snáď aj majstrovskom duchu," uviedol generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Filip Hlubocký.

Na podujatí v dňoch 4. a 5. mája nebude chýbať nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne či historická drezina Škoda 1202. Magnetom bude prerobené Porsche nazvané Porchelíno, na ktorom sa návštevníci môžu aj povoziť. Prezentovaný rušeň Strieborný šíp bol vyrobený len v jednom kuse. Mal byť ľudovejšou verziou Slovenskej strely, keďže však vyšiel z výrobnej linky krátko pred druhou svetovou vojnou, ocitol sa na "vedľajšej koľaji". Dnes je zreštaurovaný a využívaný na historické jazdy.

Na Rušňoparáde bude pripravená aj ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práce kuriča a ďalšie interaktívne prehliadky. Modelárske vozne ponúknu minisvet železničných tratí a vlakov.

Na Točňoparáde sa predstavia najkrajšie nostalgické aj moderné rušne a vozne. Návštevníci si môžu prezrieť aj hokejový IC vlak Macejko. Program bude nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo.

Rodinné podujatie pripravila ZSSK v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom a krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus.