< sekcia Slovensko

Do sobotnej iniciatívy Deň pre Dunaj sa zapája 40 samospráv

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Cieľom iniciatívy je vyčistiť brehy Dunaja, ale taktiež poukázať na význam triedenia a recyklácie odpadu.

Gabčíkovo 16. júna (TASR) – V sobotu sa už druhýkrát uskutoční podujatie pod záštitou envirororezortu s názvom Deň pre Dunaj. Cieľom iniciatívy je vyčistiť brehy Dunaja, ale taktiež poukázať na význam triedenia a recyklácie odpadu. Záujem zapojiť sa avizovalo 40 samospráv v povodí Dunaja a Malého Dunaja.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa vyjadril, že rezort v súčasnosti intenzívne mení odpadovú politiku, aby sa na Slovensku oplatilo triediť a recyklovať. "Kopy odpadu na skládkach či dokonca pohodené v prírode sú jasným dôvodom, prečo v našom úsilí musíme pokračovať ďalej," dodal minister.

Účasť potvrdili napríklad Štúrovo, Komárno, Gabčíkovo, Kalinkovo, Medveďov, ale aj bratislavské mestské časti Rusovce, Vrakuňa a Ružinov. Rezort životného prostredia zúčastneným zabezpečí pracovné pomôcky, ako sú vrecia či rukavice. Zároveň zaistí pitný režim v podobe nealkoholických nápojov. Odvoz vyzbieraného odpadu bude následne realizovať Slovenský vodohospodársky podnik.

V minulom roku sa do iniciatívy zapojilo niekoľko stoviek dobrovoľníkov z obcí a miest v blízkosti Dunaja a Malého Dunaja. Deň pre Dunaj nadväzuje na Medzinárodný deň Dunaja. Ten vyhlásila v roku 2004 Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) so sídlom vo Viedni pri príležitosti 10. výročia podpísania Dohovoru o spolupráci pri ochrane a trvalom využívaní Dunaja. Cieľom tohto dohovoru je prispieť vzájomnou spoluprácou všetkých krajín v povodí Dunaja k zlepšeniu kvality vôd.