Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

Igor Matovič návrh na obžalobu prezidenta SR nepodpíše, nie je ovca

Igor Matovič Foto: TASR/Pavel Neubauer

Opozičný návrh na obžalobu prezidenta má v súčasnosti takmer 18 strán. Podľa poslanca Martina Poliačika (SaS) by sa mali v priebehu dnešného dňa do neho zapracovať pripomienky opozičných partnerov.

Bratislava 15. januára (TASR) - Líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič a asi polovica poslancov tohto klubu nepodpíšu opozičný návrh na obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča pre nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Hoci je Matovič presvedčený, že prezident klamal v časti svojho odôvodnenia, v ktorej spomínal jeho meno, výhrady má aj voči obžalobe.

"Nie sme ovce, ktoré by silou-mocou chceli mať jednotný názor a je veľký problém preukázať úmyselné konanie prezidenta. Aj renomovaní ústavní právnici nie sú v tomto názore jednotní. A druhý moment je aj to, že viem, že v podstate zo strany predkladateľov ide skôr o taký marketingový nástroj a ja som neprišiel do parlamentu politikárčiť," podotkol Matovič. Efektívnejšie riešenie podľa neho ponúka malá novela ústavy, ktorou OĽaNO navrhuje stanoviť prezidentovi 60-dňovú lehotu na vymenovanie zvolených kandidátov do funkcie generálneho prokurátora, sudcu, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR.

Opozičný návrh na obžalobu prezidenta má v súčasnosti takmer 18 strán. Podľa poslanca Martina Poliačika (SaS) by sa mali v priebehu dnešného dňa do neho zapracovať pripomienky opozičných partnerov, v ktorých ide najmä o technické a terminologické úpravy obžaloby. Stredu (16.1.) by už mali opozičné strany pristúpiť k podpisovaniu návrhu.

Podľa Poliačika obžaloba spĺňa podmienku, ktorou je dokázanie skutočnosti, že prezident porušil ústavu úmyselne. "Dopodrobna spomíname napríklad výroky pána prezidenta alebo prezidentskej kancelárie v priebehu času, z ktorých sa dá dôvodiť, že si bol prezident celý čas vedomý limitov, ktoré mu dáva ústava. Tak sa nedá povedať, že by konal z nevedomosti. Skôr tam bol úmysel konať mimo toho, čo je napísané v ústave a v rozhodnutí Ústavného súdu," priblížil Poliačik.