< sekcia Slovensko

Laššáková: Benka je ikona našej histórie a kultúry s obrovským záberom

Na snímke ministerka kultúry Ľubica Laššáková počas tlačovej konferencie pri príležitosti otvorenia výstavy Martina Benku a k udeľovaniu Cien Martina Benku za rok 2017 v Bratislave 19. septembra 2018. Foto: TASR Marko Erd

Martin Benka (1888-1971) svojou tvorbou položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol renesančným človekom so všestrannými výtvarnými, hudobnými a literárnymi umeleckými záujmami.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Reprezentatívnu výstavu o živote a diele Martina Benku pripravili na Bratislavskom hrade dve múzeá Slovenského národného múzea (SNM). Expozícia je pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia a pre verejnosť bude sprístupnená od 21. septembra do 31. decembra 2019.

"Benka je ikona našej histórie a kultúry. Možno málo ľudí vie, aký mal obrovský záber, aká to bola skromná osobnosť a čo všetko sa v jeho tvorbe ukrýva. Stačí navštíviť jeho dom v Martine s množstvom rôznych umeleckých predmetov, kde na vás dýchne duch tejto osobnosti. Tento dom bude koncom budúceho roka rekonštruovaný vďaka finančnej podpore nášho ministerstva," uviedla na stredajšej tlačovej konferencii pre TASR ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD), ktorá prevzala záštitu nad výstavou.

Podľa generálneho riaditeľa SNM Branislava Panisa v roku osláv storočnice Československa je toto ďalšia aktivita v sérii ich podujatí. "Časť jeho diel a pozostalosti máme v našej správe. Benka je osobnosťou 20. storočia a zaslúži si takúto veľkú prezentáciu," zdôvodnil Panis výstavu, ktorú s Historickým múzeom pripravilo Múzeum Martina Benku v Martine.

V marci 1960 daroval Benka podstatnú časť svojej zbierky, okolo 5200 výtvarných diel, korešpondenciu a knižnicu československému štátu. Tá sa následne dostala do správy SNM. V testamente odkázal štátu aj zvyšok svojej pozostalosti, okrem umeleckých artefaktov i zariadenie svojho domu s ateliérom v Martine.

"Výber z Benkovej tvorby na výstave predstavuje jej chronologicky vývoj od impresionistického štýlu cez obdobia hľadania až po mýtus slovenskej krajiny a človeka. To dosiahol spojením človeka s horskou krajinou. Benku oceňovalo aj zahraničie, v roku 1934 mal obrazy na Bienále v Benátkach aj na výstave vo Viedni," informovala kurátorka výstavy Monika Váleková. Zároveň dodala, že v expozícii sú aj menej známe štúdie maliarových záznamov, jeho obrazy zo sveta, osobné predmety, hudobné a iné umelecké diela.

Martin Benka (1888-1971) svojou tvorbou položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol renesančným človekom so všestrannými výtvarnými, hudobnými a literárnymi umeleckými záujmami. Okrem maľby a kresby sa venoval grafike, hudbe, knižnej ilustrácii, tvoril známky, exlibrisy, sgrafitá, bankovky, vyhotovil niekoľko návrhov fontov. Jeho autorskému písmu je až v ostatných rokoch venovaná patričná pozornosť. Slovenská národná galéria nedávno predstavila Benkovu fotografickú tvorbu. Vo svojom ateliéri zakladal s priateľmi sláčikové kvartetá a organizoval komorné koncerty. K výstave bude vydaný katalóg.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.