< sekcia Slovensko

M. Lajčák rokoval s predsedami VZ OSN

Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Monika Hipmánová

Partneri sa primárne zamerali na zdieľanie nadobudnutých skúseností a na posilnenie úlohy Valného zhromaždenia ako základného stavebného kameňa multilateralizmu.

New York 18. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák rokoval v stredu v New Yorku s predsedníčkou aktuálneho 73. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Maríou Fernandou Espinosovou Garcésovou, so zvoleným predsedom nastávajúceho 74. zasadnutia VZ OSN Tijjanom Muhammadom-Bandem, i s ďalšími dvoma bývalými predsedami Josephom Deissom a Petrom Thomsonom (65. a 71. VZ OSN). TASR o tom v stredu informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Partneri sa primárne zamerali na zdieľanie nadobudnutých skúseností a na posilnenie úlohy Valného zhromaždenia ako základného stavebného kameňa multilateralizmu. V tejto súvislosti diskutovali aj o posilnení inštitucionálnej pamäte úradu predsedu Valného zhromaždenia, o zabezpečení efektívneho odovzdávania úradu, ako aj o koordinácii tohto úradu s hlavnými orgánmi OSN.

Hlavným cieľom stredajšieho stretnutia bolo odovzdať skúsenosti novozvolenému predsedovi 74. VZ OSN Muhammadovi-Bandemu a pomôcť mu tak v jeho príprave na zodpovedné vykonávanie funkcie, ktorej sa ujme o dva mesiace, čo je nielen v záujme samotnej organizácie, ale aj v súlade s jej príslušnou rezolúciou.

Minister Lajčák zdôraznil potrebu čo najužšieho zosúladenia vlastných priorít s mandátom predsedu. „Implementácia vlastných priorít napĺňaním určeného mandátu je najefektívnejší spôsob realizácie svojich cieľov a vízii,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a predseda predchádzajúceho 72. VZ OSN.

Partneri sa venovali taktiež otázkam transparentnosti, zodpovednosti a financovania. Minister Lajčák v tejto súvislosti upozornil na potrebu proaktívneho prístupu v informovaní verejnosti o fungovaní úradu a zmysluplného dialógu so všetkými aktérmi.

Tlačový odbor MZVaEZ pripomína, že išlo v poradí o druhé pozvanie pre ministra Lajčáka v pozícii bývalého predsedu Valného zhromaždenia OSN od Espinosovej Garcésovej. Vo februári tohto roka sa v sídle OSN spolu so skupinou viacerých bývalých predsedov VZ OSN zúčastnil na podujatí, v rámci ktorého diskutovali o zefektívnení práce úradu, ktorí zastávali.

Lajčák pôsobil ako predseda 72. VZ OSN od septembra 2017 do septembra 2018. Funkcia predsedu rotuje každý rok medzi piatimi regionálnymi skupinami členských štátov OSN.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.