Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

MS SR: Podať žalobu na Slovensko je právom českého premiéra

Európsky súdny dvor pre ľudské práva (ESLĽP), (European Court of Human Rights, Cour Européenne des Droits de l´Hommevo) vo francúzskom Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Babiš žalobu podal po tom, čo Najvyšší súd SR zamietol jeho odvolanie v prípade, v ktorom sa snaží preukázať, že bol v minulosti neoprávnene evidovaný v zväzkoch niekdajšej Štátnej bezpečnosti.

Bratislava 15. júna (TASR) – Je právom každého občana obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) a podať sťažnosť. V piatok to uviedlo ministerstvo spravodlivosti v reakcii na oznámenie dezignovaného českého premiéra Andreja Babiša, že zažaloval Slovensko na štrasburskom súde.

Babiš žalobu podal po tom, čo Najvyšší súd SR zamietol jeho odvolanie v prípade, v ktorom sa snaží preukázať, že bol v minulosti neoprávnene evidovaný v zväzkoch niekdajšej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová vysvetlila, že ESĽP preskúma prijateľnosť sťažnosti.

„Pokiaľ sa stotožní so závermi vnútroštátnych súdov, sťažnosť vyhlási za zjavne nepodloženú a odmietne ju bez jej oznámenia dotknutej vláde,“ ozrejmila ďalej Drobová. „Ak sa, naopak, po predbežnom preskúmaní sťažnosti rozhodne o jej oznámení, Slovenská republika pokračuje so sťažovateľom pred ESĽP v sporovom konaní vychádzajúc zo záverov vnútroštátnych súdov,“ doplnila.


O podaní žaloby informoval v piatok český spravodajský web Seznam Zprávy. Babiš Seznamu podanie žaloby potvrdil prostredníctvom SMS správy. "Áno, včera (štvrtok, 14.6., pozn. TASR)," odpovedal na otázku redakcie. Žalobu podľa Seznamu pripravoval Babišov slovenský advokát Vojtech Agner. Ten sa však k detailom odmietol vyjadriť.

Informáciu potvrdila pre spravodajský server iDNES.cz aj Babišova hovorkyňa Lucie Kubovičová. Dodala, že žalobu na štrasburskom súde podal predseda vlády už vo štvrtok. Babiš sa dlhodobo usiluje súdnou cestou dosiahnuť rozhodnutie, že nebol vedomým spolupracovníkom ŠtB, keďže čelí podozreniu na základe dobových dokumentov, podľa ktorých spolupracoval s ŠtB pod krycím menom Bureš.