< sekcia Slovensko

Dofinancovanie lekární pre zmeny v pohotovostiach MZ SR neplánuje

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Zavedenie fungovania pohotovostných lekární v každom okrese, považuje lekárnická komora za protiústavné.

Bratislava 17. mája (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva neplánuje dofinancovanie lekární pre zavedenie povinnosti fungovania pohotovostných lekární v každom okrese. Kým Slovenská lekárnická komora (SLeK) hovorí o protiústavnosti zmeny, rezort je presvedčený, že tomu tak nie je.

"Chceli sme vyjsť v ústrety pacientom, dofinancovanie lekární pre túto zmenu neplánujeme. Ide totiž o spresnenie už existujúcej povinnosti zabezpečovať lekárenskú pohotovosť. Vyšší územný celok zadelí, ktorá lekáreň v danom okrese bude mať pohotovostnú službu. Sme za to, že uvedené zmeny sú plne v súlade so zákonom," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová na výhrady lekárnikov.

Ministerstvo zdravotníctva chcelo podľa jej slov urobiť krok v prospech pacienta. "Ak pacient bude ošetrený na pohotovosti a bude mu predpísaný liek, aby si ho ešte vedel v ten deň dohľadať v pohotovostnej lekárni do 22.30 h a nemusel čakať do nasledujúceho dňa," vysvetlila.

Zavedenie fungovania pohotovostných lekární v každom okrese, považuje lekárnická komora za protiústavné. Ako poukazuje jej prezident Ondrej Sukeľ, lekárnikom službu nikto nezaplatí. "Na rozdiel od ostatných profesií, ktoré vo verejnom záujme zabezpečujú dostupnosť svojich služieb mimo 'štandardnej' pracovnej doby, ostáva zabezpečenie liekov jedinou nezaplatenou službou," povedal.

Novela zákona o liekoch, ktorú v stredu (16.5.) schválil parlament, prináša povinnosť, aby v každom okrese fungovala minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 22.30 h. Lekárne tak majú byť k dispozícii o polhodinu dlhšie, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti. Novela zákona by v prípade súhlasného stanoviska prezidenta mala platiť od 15. júna.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.