< sekcia Slovensko

Novela o liekoch upravujúca čas pohotovostných lekární, je v 2.čítaní

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Návrh zákona hovorí o tom, že v každom okresnom meste má po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 22.00 h.

Bratislava 13. marca (TASR) - Novela zákona o liekoch, ktorá upravuje fungovanie pohotovostných lekární, rieši zriaďovanie verejných lekární či upravuje fungovanie emergentného systému, je v druhom čítaní. Posunuli ju tam dnes poslanci Národnej rady SR.

Návrh zákona hovorí o tom, že v každom okresnom meste má po novom fungovať minimálne jedna pohotovostná lekáreň. Otvorená má byť do 22.00 h. Lekárne majú byť k dispozícii tak dlho, ako budú otvorené ambulantné pohotovosti.

Ministerstvo zdravotníctva chce takto vyriešiť problém, na ktorý ľudia dlhodobo upozorňujú. "Vo večerných hodinách totiž často nemajú možnosť získať liek predpísaný lekárom na pohotovosti, pretože lekárne sú v tom čase už zatvorené," upozornil nedávno šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Legislatívna zmena upravuje aj zriaďovanie verejných lekární. Svoje pôvodné plány však ministerstvo zmenilo a laici tak budú môcť viesť lekárne aj naďalej. Najprv uvažovalo nad tým, že by ich viedli iba farmaceuti. Pre obavy z protiústavnosti od neho upustilo.

Na Slovensku je momentálne približne polovica verejných lekární ovládaná laikmi. Lekáreň totiž môže v súčasnosti zriadiť akákoľvek právnická osoba, no musí v nej mať stanoveného odborného zástupcu, teda lekárnika s praxou. Odbornosť lekární sa má posilniť tak, že ich odborný zástupca prevezme na seba väčšiu zodpovednosť a bude mať viac povinností.

Zmeniť sa tiež má tzv. emergentný systém výdaja liekov, ktorý funguje od apríla 2017. Distribútori majú povinnosť v rámci neho lieky v prípade, že ich v lekárni pacient nedostane, dodať do 48 hodín. Po novom sa má v prípade víkendov a sviatkov hranica na dodanie predĺžiť na najbližší pracovný deň, rezort tak vyhovel distribučným reťazcom, ktoré mali pre pohotovosť neprimerane vysoké náklady.

Emergentný systém má zlepšiť dostupnosť liekov na recept. Ak ho lekárne využijú, distribútor či výrobca musí liek pre pacienta zabezpečiť v súčasnosti do 48 hodín, inak mu zo zákona hrozia vysoké sankcie do výšky 100.000 eur, v opakovanom prípade milión eur.

Ministerstvo tiež sprísňuje podmienky distribúcie liekov medzi lekárňami. Chce tak vyriešiť špekulantov, ktorí sa pokúšajú v snahe vyviezť lieky zo Slovenska obchádzať platnú legislatívu a skupujú ich z lekární. Podmienky vývozu sa zmenili vlani. Distribučné firmy viac nemôžu za hranice vyvážať lieky, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Dá sa to iba v prípade súhlasu ich výrobcu.

Novela zákona by v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta mala platiť od júna.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.