Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Pacienti s Parkinsonom sa cítia oklamaní rezortom zdravotníctva

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Chorým sa nepáči postup jeho kategorizačnej komisie pri zmene prístupu k liečbe a úhrady lieku Duodopa, ktorý označili za dôležitý.

Bratislava 10. apríla (TASR) - Pacienti s Parkinsonovou chorobou sa cítia byť oklamaní ministerstvom zdravotníctva. Nepáči sa im postup jeho kategorizačnej komisie pri zmene prístupu k liečbe a úhrady lieku Duodopa, ktorý označili za dôležitý.

Rezort v marci oznámil, že pacienti už nebudú na liek potrebovať takzvanú výnimku a že bude rovno hradený z verejného zdravotného poistenia. Pacienti ale v tejto veci namietajú navrhované limity na maximálnu úhradu zo zdravotných poisťovní, ktoré podľa nich nevytvárajú žiaden finančný vankúš pre hradenie liečby nových pacientov.

"Sme vďační za odporúčanie zaradiť liek Duodopa do zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zásadné zníženie limitov úhrad ale považujeme za neprijateľné," povedala Katarína Félixová z OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko.

Nový odporúčaný návrh je totiž podľa Félixovej nastavený spôsobom, pri ktorom jeden pacient musí ísť zo systému von, aby mohol byť liečený ten ďalší, nový. "Skupina pacientov, ktorí liečbu potrebujú, pritom narastá," zdôraznila Félixová. Kalavskú preto žiada, aby odporúčaný návrh kategorizačnej komisie neakceptovala a vrátila sa k pôvodne navrhovaným finančným limitom, ktoré umožňujú životne dôležitú liečbu aj novým pacientom.

Rezort zdravotníctva hovorí, že vec úhrad konzultoval so zdravotnými poisťovňami, odborníkmi či Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, pričom sa vychádzalo z dát reálnej spotreby liekov pacientmi s uvedenou diagnózou. "Situáciu ale monitorujeme a sme ochotní reagovať na vývoj a potreby pacienta, kategorizačný zoznam sa prehodnocuje v pravidelných intervaloch," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Tá tiež poukázala, že farmaceutická firma má stále priestor na uzatvorenie zmluvy o výške zľavy, čím môže byť odliečených ešte viac pacientov. "Zároveň je dôležité spomenúť aj referencovanie, cena lieku tak môže v budúcnosti ešte klesať," povedala Eliášová.

Liek Duodopa bol v režime výnimiek od roku 2009 a podľa rezortu až vďaka novej legislatíve budú mať pacienti s Parkinsonovou chorobou prístup k lieku. "A je pre nich teda dobrou správou, že už nebudú musieť čakať v neistote, či im zdravotná poisťovňa tento liek na výnimku schváli," dodala Eliášová. Rozhodnutie kategorizačnej komisie vstúpi do platnosti prvého júla tohto roka.

Podmienky na vstup liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia sa zmenili od januára tohto roka. Rezort zdravotníctva v rámci zmien sľuboval lepšiu dostupnosť modernej liečby pre slovenských pacientov, ktorú preplatia zdravotné poisťovne.

Od zavedenia liekovej reformy v roku 2011 je nevyhnutným kritériom pre zaradenie lieku medzi tie, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia, nákladová efektívnosť. Liek musí splniť podmienku nákladov na tzv. QALY, teda roky života v štandardizovanej kvalite života. Parameter má pomôcť nakúpiť za čo najmenej peňazí čo najviac zdravia. Štát tak určil strop, koľko je ochotný zaplatiť za zlepšenie zdravia chorých. Po novom je to 41-násobok priemernej mesačnej mzdy, kedysi to bolo oveľa menej.