Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 16. máj 2024Meniny má Svetozár
< sekcia Slovensko

PMÚ a ÚDZS vyzývajú na neschválenie novely o kompetenčnom zákone

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Navrhované zmeny podľa nich nezvyšujú odborné nároky na predsedov regulačných orgánov, ale robia ich naopak závislými od politickej vôle vlády.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Protimonopolný úrad (PMÚ) a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyzývajú poslancov parlamentu, aby neschválili novelu o kompetenčnom zákone, o ktorej rokujú v týchto dňoch. Navrhované zmeny podľa nich nezvyšujú odborné nároky na predsedov regulačných orgánov, ale robia ich naopak závislými od politickej vôle vlády. TASR výzvu poslala hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

"Žiadame všetky členky a členov vlády, poslankyne a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ale aj ostatné inštitúcie, aby neprijímali také opatrenia alebo legislatívne zmeny, ktoré zásadne oslabujú odbornú autonómiu a odolnosť regulačných inštitúcií, a ktoré sú v rozpore s verejným záujmom, pravidlami EÚ vrátane jej smerníc a nariadení a s Ústavou SR," uviedli vo výzve predsedníčka ÚDZS Renáta Blahová a predseda PMÚ Juraj Beňa.

Podotkli, že regulačné úrady ochraňujú hospodársku súťaž, bránia vzniku monopolov, dozerajú na efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi, dohliadajú na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo verejnom zdravotníctve, na solventnosť zdravotných poisťovní, ako aj na plnenie reformy optimalizácie siete nemocníc. "Kvalita štátnej regulácie závisí od kvality odborných kapacít, od konkrétnych úradníkov, ktorí vydávajú rozhodnutia. (...) Profesionálna a funkčná verejná správa predstavuje v spoločnosti stabilizačný prvok a posilňuje dôveru občanov v štát," skonštatovali.

Orgány verejnej moci podľa nich túto dôveru oslabujú. "Z tohto uhla pohľadu sú navrhované zmeny v tzv. kompetenčnom zákone, ktorým sa menia zákony o hospodárskej súťaži alebo o zdravotných poisťovniach, krokom späť. Nezvyšujú odborné nároky na predsedov regulačných orgánov, práve naopak. Robia ich závislými od politickej vôle vlády. Pripomíname, že systém bŕzd a protiváh, ktorý v demokratickej spoločnosti chráni pred zneužívaním moci, by mal platiť aj v mechanizmoch, ktoré kreujú verejnú správu personálne i kompetenčne," vysvetlili.

Novela kompetenčného zákona, teda zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, hovorí o zriadení Ministerstva cestovného ruchu a športu SR od 1. januára 2024. Okrem iného má priniesť aj zmenu spôsobu výberu šéfa ÚDZS a PMÚ.