Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

PREZIDENT: Modernizácia armády sa nemá meniť podľa politickej situácie

Prezident SR Andrej Kiska (vpravo) prijal ministra obrany SR Petra Gajdoša (vľavo) 12. apríla 2016 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Nový šéf rezortu vyhlásil, že zabezpečovanie obrany je nielen povinnosťou, ale aj cťou pre každého občana Slovenska.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Plány Slovenska v oblasti obrany a modernizácie armády by mali byť koncepčné, transparentné, zrozumiteľné a nemali by sa meniť podľa personálneho obsadenia ministerstva alebo politickej situácie. Po stretnutí s ministrom obrany Petrom Gajdošom (nominant SNS) to dnes uviedol prezident SR Andrej Kiska.

Ozbrojené sily podľa Kisku požívajú vo všeobecnosti stále vysokú dôveru, verejnosť má však o ne menší záujem, ako by si zaslúžili. Gajdošovi povedal, že ho vo funkcii čaká úloha presadiť v najbližšom období rad vecí. Nový šéf rezortu hlavu štátu informoval, že pred nástupom do funkcie strávil v ozbrojených silách 41 rokov a 202 dní. „Som rád, že máme človeka, ktorý plne rozumie problematike,“ reagoval na to Kiska.



Prezident očakáva, že plány Slovenska v oblasti obrany budú presvedčivé nielen smerom k spojencom, ale aj pre verejnosť na Slovensku. Gajdoša požiadal, aby mu v súvislosti s júlovým summitom NATO vo Varšave pripravil podrobný audit naplňovania záväzkov Slovenska voči aliancii. Očakáva tiež, že spolu s ministrom zahraničných vecí začnú aktívne pripravovať, s čím Slovensko na summit pôjde.

Prezident Gajdoša upozornil na komunikáciu s verejnosťou, ktorá bola z jeho pohľadu v minulosti zanedbávaná. „Potrebujeme, aby sa tak trochu rozviazali ruky našim generálom a dôstojníkom, aby sa zapájali aj do verejnej diskusie o potrebách našej armády,“ uviedol.

Nový šéf rezortu vyhlásil, že zabezpečovanie obrany je nielen povinnosťou, ale aj cťou pre každého občana Slovenska. Oznámil, že pol roka po schválení bezpečnostnej stratégie Európskej únie prijme obdobný dokument aj Slovensko. „Mojou úlohou bude spracovanie obrannej stratégie, vrátane vojenskej stratégie, ktorú pripravia Ozbrojené sily SR,“ vysvetlil. V tejto veci uskutoční širokú diskusiu a požiada o podporu verejnosť.



Kisku minister informoval, že jeho prioritou vo funkcii bude skvalitnenie prípravy aktívnych záloh. Prisľúbil, že v modernizácii armády bude pokračovať transparentne s maximálnym využitím finančných prostriedkov. Produkcia vojenských podnikov bude podľa neho nasmerovaná nielen do zahraničia, ale aj do Ozbrojených síl SR.

„Chcem, aby v rezorte bol spracovaný platný plán rozvoja a výstavby ozbrojených síl a následne aj reálny plán obstarávania. Tak, aby záväzky, ktoré ozbrojené sily a Slovenská republika majú, boli splnené,“ doplnil.

Prezident vedie rozhovory so šéfmi rezortov, pričom s nimi diskutuje v kontexte pripravovaného programového vyhlásenia novej vlády. Okrem Gajdoša dnes prijme ministra životného prostredia László Solymosa (Most-Híd) a ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD).



Minister P. Gajdoš ocenil vojenského veterána, generála J. Husáka

Vojenský veterán, generálporučík Ján Husák je oddnes držiteľom pamätnej medaily ministra obrany III. stupňa. Priamy účastník SNP získal vyznamenanie v deň svojich 93. narodenín.

"V mene ministra obrany SR Petra Gajdoša mu vyznamenanie odovzdal štátny tajomník Ivan Máčovský," uviedla hovorkyňa rezortu Danka Capáková. "Minister telefonicky poprial pánovi generálovi veľa zdravia do ďalších rokov," dodala.

Ján Husák sa narodil 12. apríla 1923 v Sasinkove. Ako vojak základnej služby v roku 1944 absolvoval poddôstojnícku školu v Poprade a od augusta sa s celou jednotkou aktívne zúčastnil v Slovenskom národnom povstaní. Po jeho potlačení sa stal príslušníkom partizánskej skupiny Národný pomstiteľ, ktorá pôsobila v Tríbečských vrchoch. Od mája 1945 naďalej slúžil vo vojenskej jednotke v Poprade. Až do konca januára 1986 ďalej pôsobil na viacerých postoch v armáde.

Generál Husák pôsobil aj v štruktúrach Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). V rokoch 1992 – 1998 bol predsedom tejto organizácie. V súčasnosti žije v Skýcove.