< sekcia Slovensko

Ravasz: Zavedenie predškolskej výchovy je dobré pre integráciu Rómov

Na snímke splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny v Bratislave 6. septembra 2018. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ravasz pripomenul, že zavedenie povinnej predškolskej výchovy je osvedčenou medzinárodnou praxou.

Bratislava 25. novembra (TASR) – Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti je tým správnym smerom v integrácii rómskych detí. Pre TASR to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Ravasz pripomenul, že zavedenie povinnej predškolskej výchovy je osvedčenou medzinárodnou praxou. "Bez prípravy rómskych detí v škôlke nemôžeme očakávať, že budú stíhať vyučovanie v škole. Materská škola nadväzuje na rodinu a obohacuje jej výchovu o cieľavedomú a systematickú činnosť, ktorá je často v chudobných rodinách nedostatočná alebo chýba," povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Pripomenul, že Slovensko má v súčasnosti prístup k európskym peniazom, z ktorých potrebné kapacity materských škôl môže dobudovať.

Od 1. septembra 2020 by malo byť predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti povinné, rozhodli o tom predstavitelia vlády na zasadnutí 20. novembra. Povinnosť absolvovať predškolskú prípravu by bola zavedená rok pred začiatkom povinnej školskej dochádzky. Na presadenie tejto zmeny bude nutná novelizácia príslušnej legislatívy, TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

"Som rada, že vláda SR dynamicky a promptne reagovala na návrhy a opatrenia Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania," uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Zároveň dodala, že týmto krokom sa dosiahne zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Predpokladáme tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach," dodala Lubyová.