< sekcia Slovensko

Exekútori upozorňujú na podvodníkov, ktorí ľudí vyzývajú uhradiť dlh

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nemenovanej bratislavskej spoločnosti bol tento týždeň doručený falzifikát vydávajúci sa za oficiálnu poštu od konkrétneho exekútora.

Bratislava 17. mája (TASR) – Slovenská komora exekútorov (SKE) upozornila na podvodné praktiky v podobe falzifikátu listu súdneho exekútora. Falošný list vyzýva uhradiť údajný dlh na číslo účtu, ktoré nepatrí príslušnému súdnemu exekútorovi. Komora v tejto súvislosti vyzýva občanov i právnické osoby, aby si na jej stránke overovali číslo účtu súdneho exekútora.

SKE upozornenie vydala na základe konkrétneho prípadu, v ktorom už dotknutý exekútor podal trestné oznámenie. Nemenovanej bratislavskej spoločnosti bol tento týždeň doručený falzifikát vydávajúci sa za oficiálnu poštu od konkrétneho exekútora. Obsahoval výzvu, aby spoločnosť uhradila svoje údajné dlhy voči Sociálnej poisťovni, inak bude exekútor od nej dlžnú čiastku vymáhať prostredníctvom exekúcie.

V liste bol uvedený reálny exekútorský úrad, s funkčným kontaktom na jeho zamestnanca, s pečiatkou i podpisom, no s iným číslom účtu, priblížila SKE vo štvrtkovej tlačovej správe. Upozornila, že pred začatím exekúcie nemôže dlžník dostať od exekútora žiadnu výzvu na uhradenie dlhu. Prvou písomnou informáciou, ktorú fyzická alebo právnická osoba od exekútora dostanú, je až Upovedomenie o začatí exekúcie. Tento dokument je od 1. apríla minulého roka doplnený výzvou pre dlžníka, aby oznámil svoj majetok.


"Súdny exekútor neposiela fyzickým ani právnickým osobám žiadne výzvy pred začatím exekúcie. Môže totiž konať až na základe rozhodnutia súdu, ktorý mu vydal poverenie na začatie exekúcie, a to na základe právoplatného exekučného titulu. Inými slovami, exekútor kontaktuje dlžníka až vtedy, keď sa už exekučné konanie začalo," uviedla hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová. Výzvu pred exekúciou môže poslať samotný veriteľ, prípadne spoločnosť, ktorej svoju pohľadávku postúpil.

SKE upozorňuje občanov i právnické osoby, aby si pred akoukoľvek úhradou overili správnosť čísla účtu súdneho exekútora. Všetky kontaktné údaje exekútora, vrátane čísla účtu, sa nachádzajú na stránke Slovenskej komory exekútorov v sekcii Zoznamy, v položke Zoznam exekútorov, dodala Kolesárová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.