Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Staré Mesto pri tendri na školské jedálne nepostupuje podľa zákona

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Tvrdí to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Bratislava 6. novembra (TASR) – Bratislavská mestská časť Staré Mesto pri príprave tendra na zaobstaranie obedov pre školy nepostupuje v súlade so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Tvrdí to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

Zákazka na päť rokov za päť miliónov eur sa má týkať siedmich základných škôl a štyroch škôlok, ktorým má po novom variť jedlo v školských jedálňach jedna firma.

Cieľom zákazky je podľa samosprávy nájsť prevádzkovateľa, ktorý za nižšiu cenu pre mestskú časť zabezpečí nielen rovnako kvalitnú stravu pre deti, ale aj zrekonštruuje školské jedálne. Tie by inak muselo Staré Mesto zatvoriť. Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák tvrdí, že mesto ako zriaďovateľ jedálne, ktorý ju má zaradenú v sieti škôl a školských zariadení ministerstva školstva, je povinný zabezpečovať stravovanie žiakov.

Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová (SDKÚ-DS) a jej zástupca Peter Osuský (OKS) podľa Kaliňáka uviedli, že mestská časť má záujem ponechať si školské jedálne vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a formou koncesie prostredníctvom súkromného subjektu zabezpečiť ich prevádzku s prechodom všetkých zamestnancov pod ich správu.

"Počas nášho rokovania nepredložili žiadnu analýzu, na základe ktorej bolo prijaté takéto rozhodnutie a tvrdili, že boli postupy prerokované v školskej komisii. Na spoločnom rokovaní sa zástupcovia samosprávy nedokázali bližšie vyjadriť k podrobnostiam výzvy, napr. prečo neurčili podrobnejšiu špecifikáciu preukázania odborných a praktických skúseností firmy, ktorú budú pri súťaži vyberať," zdôraznil hovorca s tým, že ďalšou nezodpovedanou otázkou bolo, kto bude zabezpečovať výkon kontroly kvality podávaných jedál, ktorá im zo zákona vyplýva. "Podľa ich slov chceli založiť tzv. rodičovské kontrolné rady, ktoré podľa platnej legislatívy nemôžu existovať a ani nemôžu kontrolovať kvalitu jedál a dodržiavanie predpisov pre oblasť školského stravovania," dodal.

Magistrátu hlavného mesta sa zdá súťaž nedostatočne pripravená. Ak by pre školské jedálne zabezpečoval jedlo súkromný subjekt, dotácie na stravu by mal podľa zákona poskytovať práve magistrát, na čo podľa slov hovorcu primátora Bratislavy Ľubomíra Andrassyho nemá financie. "Je pre nás neprijateľné, aby povinnosť, ktorá zo zákona vyplýva zriaďovateľovi, teda mestskej časti, bola prenášaná na plecia bratislavského magistrátu," povedal dnes pre TASR. Hovorca tiež uviedol, že na magistráte sa sťažovali viacerí Bratislavčania, ktorí nechcú, aby obedy pre deti boli dovážané v kanistroch. Navyše je podľa Andrassyho ťažko predstaviteľné, ako by jedna firma vedela zabezpečiť obedy v rozsahu asi troch hodín pre všetky staromestské školy. Starého Mesto však tvrdí, že jedlo firma nebude dovážať z externého prostredia, ale variť sa bude v tých istých školských jedálňach a s tými istými zamestnancami, ako je to v skutočnosti.

Obedy v staromestských školách sú už v súčasnosti podľa Andrassyho najdrahšie v rámci Bratislavy. Od novembra žiaci musia za každé teplé jedlo denne priplácať 50 centov za režijné náklady, teda opotrebovanie hrncov, riadu či príborov. Podľa magistrátu tak hrozí odlev stravníkov. Hovorca uviedol, že efektívnejšie by bolo prilákať do jedální okrem žiakov aj externých stravníkov, ako sú napríklad seniori. "Chápeme Staré Mesto, že chce zefektívniť fungovanie jedální, ale lepšia cesta je, aby mestská časť nakupovala centrálne čerstvé potraviny pre staromestské základné školy," uzavrel hovorca.