< sekcia Slovensko

VIDEO: Súd prepustil exšéfa Drukosu F. Mojžiša na slobodu

Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš. Súd mu uložil 8,5-ročný trest za podvod. Na snímke Františk Mojžiš počas vstupu do pojednávacej miestnosti v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch 23. februára 2018 Foto: TASR - Erika Ďurčová

Pojednávanie prebehlo v piatok ráno priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

Sučany 23. februára (TASR) – Okresný súd v Martine vyhovel žiadosti o predčasné prepustenie z väzenia, ktorú podal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš. Ten si odpykával 8,5 ročný trest za podvod. Pojednávanie prebehlo v piatok ráno priamo v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

O prepustenie na slobodu požiadal Mojžiš po uplynutí dvoch tretín trestu. Sudca mu udelil šesťročnú skúšobnú dobu. "Samozrejme, som rád. Všetko zlé, čo som v živote urobil, ľutujem. Ale nikdy by som nepovedal, že ľutujem kroky, ktoré ma sem dostali v tom zmysle, že boli nutné. Nikdy nebolo ich zámerom urobiť niekomu bolesť," povedal Mojžiš krátko po tom, ako vyšiel z pojednávacej miestnosti.

Na otázku, či poškodení ľudia ešte niekedy uvidia svoje peniaze odpovedal, že vo veci podal dovolanie. "Ešte sa v podstate nič neskončilo. Bude to však ťažké, lebo aj môj zdravotný stav je o šesť rokov horší a či to bude možné, uvidíme. Nádej síce umiera posledná, ale je malá. Povedzme si otvorene - tí, ktorí sľúbili, že odškodnia, boli a sú proti," doplnil Mojžiš.

Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos tvrdí, že poškodených ľudí nikdy nechcel podviesť. "Ani som ich nepodviedol. Na to sú dôkazy. Uvažujem nad tými ľuďmi každý deň," uviedol.

Kde skončili peniaze poškodených ľudí, Mojžiš nevie. "Pýtal som sa na to na rôznych súdoch a žiadal ďalšie vyšetrovanie. Bolo vždy odmietnuté," povedal.

Brány väznice v Sučanoch v okrese Martin opustil krátko po 11. hodine.

„Vyzdvihnúť ma príde manželka, možno aj s dcérou. Beriem si so sebou veľa listov, ktoré som dostával, papiere, knihy a lieky,“ povedal Mojžiš. Na otázku, ako sa cíti po prepustení z väzenia uviedol, že nijako.

Mojžišov advokát Róbert Hronček krátko po vyhlásení rozhodnutia o podmienečnom prepustení povedal, že je spokojný. "Súd rozhodol tak, ako mal. Môj klient splnil všetky materiálne aj formálne podmienky," uviedol.Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos si právoplatne odpykal päť rokov a osem mesiacov z pôvodného 8,5-ročného trestu odňatia slobody za trestný čin podvodu. Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, vo februári 2015 nepovolil obnovu konania, o ktorú požiadal Mojžiš a jeho návrh zamietol. Dvadsaťpäťtisíc veriteľov v jeho nebankových spoločnostiach prišlo o miliónové vklady len preto, že Drukosu naleteli na ponuku obrovského zhodnotenia vkladov.

Prinášame výberovú chronológiu kauzy Drukos a jej šéfa Františka Mojžiša
13. januára 1989 - Založili družstvo Drukos so sídlom v Banskej Bystrici.

1992 - 1997 - Družstevná organizácia Drukos, neskôr Drukos, s.r.o., sa stala jedným z dvoch najväčších predajcov celého sortimentu vozidiel pre značky Škoda, Volkswagen a Audi na Slovensku, podnikala v oblasti leasingu technologických zariadení, výpočtovej techniky, reprografických a gastronomických zariadení a registračných pokladníc, predávala produkciu domácich výrobcov (OTF Nižná, Tatramat Poprad - Whirpool, Calex Zlaté Moravce - Samsung).

8. septembra 1997 - Majiteľ spoločnosti Drukos Banská Bystrica František Mojžiš prekvapujúco previedol celý majetok firmy na cirkev. Majetok prešiel pod správu banskobystrického Biskupského úradu, ktorý založil tzv. Spoločnosť pre podporu chudobných a chorých. Mojžiš zdôvodnil svoje rozhodnutie sériou zastrašovaní a vydieraní.

1998 - Národná banka Slovenska (NBS) požiadala Úrad finančnej polície (ÚFP) SR o získanie dôkazového materiálu o pôsobnosti takzvaných nebankových inštitúcií, ktoré v rozpore so zákonom o bankách s prísľubom vysokého výnosu prijímali vklady od obyvateľstva. Jednou z nich bolo aj Bonifikačný Drukos Výnos (BDV) Družstvo patriace pod firmu Drukos, a.s., Banská Bystrica.

31. augusta 1999 - Majiteľ spoločnosti Drukos František Mojžiš založil združenie Vaša vlna privatizácie (VVP). Cieľom projektu VVP bolo získať akcie slovenských strategických podnikov, najmä Slovenskej sporiteľne, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Všeobecnej úverovej banky (VÚB). Združenie VVP zhromažďovalo prostriedky od občanov a právnických osôb, pričom minimálny vklad bol 1000 Sk a združenie sľubovalo zabezpečiť do jedného roka stopercentný výnos z vkladu a 11,5-násobok majetku.

2. septembra 1999 - Vtedajšia ministerka financií SR Brigita Schmögnerová spochybnila objektivitu takej vysokej návratnosti prostriedkov vložených občanmi do strategických podnikov v rámci združenia VVP.

1999 - 2002 - Bonifikačný Drukos Výnos (BDV) Družstvo Banská Bystrica verejne ponúkalo občanom členstvo s minimálnym členským vkladom 10.000 Sk a s výnosom až do výšky 31 percent z vkladu.

15. februára 2002 - Obchodné oddelenie Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici prijalo návrh na vyhlásenie konkurzu na firmu BDV- Družstvo. Navrhovateľom bola nemenovaná klientka z Bratislavy, ktorá sa členkou družstva stala v roku 2001 s vkladom 10.000 Sk. Dôvodom podania návrhu na vyhlásenie konkurzu bol fakt, že dcérska spoločnosť Drukosu firma BDV Družstvo mala viac veriteľov a nebola schopná do 30 dní po lehote splatnosti plniť svoje záväzky.

25. februára 2002 - Nebankový nelicencovaný subjekt BDV Družstvo, ktorý ponúkal produkt Bonifikačný Drukos Výnos (BDV), prestal vyplácať a prijímať vklady klientov. Dôvodom rozhodnutia o uzatvorení prevádzok družstva bola údajná obava z masívneho výberu vkladov po avizovanom krachu nebankového subjektu AGW.

25. marca 2002 - Sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal spoločnosti Drukos nakladať s majetkom.

27. marca 2002 - Šéfa banskobystrickej firmy Drukos Františka Mojžiša obvinil policajný vyšetrovateľ z trestného činu podvodu.

5. apríla 2002 - Krajský prokurátor zastavil trestné stíhanie šéfa banskobystrickej firmy Drukos Františka Mojžiša, obvineného z trestného činu podvodu.

31. augusta 2002 - Svoju činnosť ukončilo združenie Vaša vlna privatizácie (VVP).

18. septembra 2002 - Banskobystrický podnikateľ František Mojžiš prestal kontrolovať spoločnosť Drukos, a.s., Banská Bystrica. Svoj podiel v materskej firme Drukosu, v Spoločnosti na podporu chudobných a chorých, s.r.o., previedol na nových investorov, na holandskú firmu Telean Investments. Jej vlastník, anglický trust BDV Depositors, kontroloval aj firmu Yasay International, ktorá založila nový subjekt na slovenskom trhu s názvom UniKomfort, a.s. Projekt mal získať peniaze pre približne 30.000 klientov BDV Družstva.

5. decembra 2002 - Krajský súd v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na dlžníka BDV Družstvo a na dlžníka Drukos, a.s., Banská Bystrica.

19. marca 2003 - Najvyšší súd (NS) SR zrušil uznesenie Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici z decembra 2002, ktorým bol vyhlásený konkurz a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

7. mája 2003 - Františka Mojžiša vyšetrovateľ opäť obvinil v kauze tzv. nebankových subjektov. Obvinený bol z trestných činov podvodu a neoprávneného podnikania.

17. októbra 2003 - Predseda predstavenstva spoločnosti UniKomfort, a.s., Miroslav Kucka oznámil, že spoločnosť musela ukončiť činnosť, pretože nebola ďalej schopná plniť svoje záväzky.

3. novembra 2003 - Pohľadávky za vyše 2,6 miliardy Sk klientov banskobystrického BDV Družstva v konkurze zistil Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici.

8. januára 2004 - Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na majetok dlžníka Drukos, a.s., Banská Bystrica.

1. apríla 2004 - Krajský súd v Banskej Bystrici vyhlásil konkurz na spoločnosť UniKomfort, a.s., Banská Bystrica.

17. decembra 2007 - Polícia ukončila vyšetrovanie kauzy nebankovej spoločnosti Drukos.

4. novembra 2008 - Špeciálna prokuratúra podala na Špeciálnom súde v Pezinku obžalobu na bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša. Podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý vtedy informoval verejnosť, sa mal František Mojžiš dopustiť trestného činu podvodu tým, že viac ako 25.000 fyzickým osobám spôsobil škodu takmer 4 miliardy Sk (132.775.675 eur).

4. novembra 2009 - Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal žalobu na Františka Mojžiša. Prokurátor i obvinený na úvod verejného zasadnutia odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste.

20. januára 2010 - Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku sa začalo pojednávanie s Františkom Mojžišom obvineným z trestného činu podvodu. Pojednávanie bolo prerušené, keďže obžalovaný potreboval čas na zabezpečenie si nového obhajcu. Jeho dovtedajší právny zástupca s ním totiž prestal spolupracovať, pretože mu neplatil. František Mojžiš pred súdom tvrdil, že nemal žiadne peniaze ani majetok.

26. januára 2010 - Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo pojednávanie s obžalovaným Františkom Mojžišom. Súd po preštudovaní majetkových pomerov obžalovaného rozhodol, že František Mojžiš má nárok, aby mu bol pridelený štátny obhajca.

22. marca 2010 - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s bývalým šéfom Drukosu Františkom Mojžišom. Súd proces vytýčil do 31. marca a následne od 19. do 30 apríla. Na ŠTS sa dostavil obžalovaný František Mojžiš spolu s obhajcom. Proces sa začal výsluchom obžalovaného. Ten tvrdil, že Drukos bola fungujúca firma a rovnako aj BVD Družstvo. Za ich krachom podľa neho stáli štátne orgány.

23. marca 2010 - Výsluchom obžalovaného Františka Mojžiša pokračoval proces na ŠTS v Pezinku. Vypočúval ho súd a jeho obhajca.

3. mája 2011 - Bývalého šéfa nebankovej spoločnosti Drukos Františka Mojžiša ŠTS v Pezinku odsúdil za podvod na 8,5 roka väzenia. Súd ho uznal za vinného z toho, že od 1367 klientov Drukosu vylákal 237,7 milióna korún a od 23.823 členov BVD Družstva 3,729 miliardy korún. Podľa súdu František Mojžiš zneužíval dôveru ľudí, nedostatok ich skúseností a navyše ich ovplyvňoval zavádzajúcou reklamou, v ktorej sľuboval 15 až 31-percentný výnos. Súd tvrdil, že šéf nebankovej spoločnosti vedel, že tieto záväzky nie je schopný splniť. Vklady klientov sa použili na vyplácanie predchádzajúcich vkladateľov a na krytie prevádzkových nákladov. Obžalovaný sa pred súdom bránil tým, že peniaze by vkladateľom vrátil, keby nezasiahol štát. František Mojžiš sa voči rozsudku odvolal.

14. júna 2012 - František Mojžiš si právoplatne odpyká 8,5-ročný trest odňatia slobody za trestný čin podvodu. Rozhodol o tom na svojom verejnom zasadnutí trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR pod vedením predsedu Milana Karabína.

Mojžiša hneď po vynesení verdiktu príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eskortovali do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody. Na zasadnutie si doniesol tašky s osobnými vecami a spismi.

9. februára 2015 – ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, nepovolil obnovu konania, o ktorú v júni 2014 požiadal bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš a jeho návrh zamietol.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.