< sekcia Slovensko

Vo všetkých pohoriach trvá druhý lavínový stupeň

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ráno prevládalo na horách zamračené počasie so strednou oblačnosťou.

Liptovský Hrádok 19. marca (TASR) - Vo všetkých slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom v utorok informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Doplnil, že snehová pokrývka sa vplyvom výrazného oteplenia počas víkendu a následného ochladenia stabilizovala. „Sneh z posledného sneženia je previaty na východne orientované svahy, kde je veľký rozdiel tvrdosti medzi starou ľadovou vrstvou a novým prachovým snehom. Starší voľný sneh vo forme dosiek a snehových vankúšov sa nachádza aj na severne orientovaných svahoch najvyšších polôh. V týchto polohách je možné uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení, a to hlavne na strmých svahoch,“ upozornil.

Ráno prevládalo na horách zamračené počasie so strednou oblačnosťou. Teploty klesli na mínus desať stupňov v najvyšších polohách po mínus štyri stupne Celzia na podhorí. Fúkal mierny vietor. Za posledných 24 hodín pripadlo do desiatich centimetrov nového suchého snehu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.