Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Nové pravidlá pre voľby do Súdnej rady SR pozastavil Ústavný súd

Foto: TASR/František Iván

Ústavný súd SR pozastavil aj tie ustanovenia novely zákona o sudcoch, ktoré zavádzali nezlučiteľnosť funkcie člena Súdnej rady a funkcie predsedu alebo podpredsedu súdu.

Bratislava 8. marca (TASR) - Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zákonných ustanovení, podľa ktorých sa mali zmeniť pravidlá volieb do Súdnej rady SR. Vyhovel tak návrhu 40 poslancov Smeru-SD na čele s Robertom Madejom, podľa ktorých nové pravidlá volieb nie sú v súlade s ústavou. O rozhodnutí Ústavného súdu SR zo stredy 7. marca TASR informovala riaditeľka kancelárie predsedníčky Ústavného súdu Ľubica Mackovičová. Súd zároveň prijal návrh skupiny poslancov na ďalšie konanie.

"Účelom pozastavených ustanovení, ktoré v parlamente presadila ministerka Žitňanská, je presadiť politických nominantov do Súdnej rady SR. Preto sa účelovo zmenili elementárne podmienky voľby do Súdnej rady tesne pred tým, ako sa táto voľba mala vôbec uskutočniť," reagoval na rozhodnutie ÚS SR Madej. Pripomenul, že doteraz sudcovia volili osem členov rady v jednom volebnom obvode v rámci celého Slovenska. Novela však zaviedla osem volebných obvodov a v každom sa mal zvoliť jeden člen Súdnej rady. "Právo sudcu voliť ôsmich členov Súdnej rady sa teda malo zúžiť na právo sudcu voliť jediného člena Súdnej rady vo svojom volebnom obvode," povedal Madej. Z Ústavy SR podľa neho jasne vyplýva, že ôsmich členov Súdnej rady volia všetci sudcovia Slovenskej republiky.


V krajoch rôzne počty sudcov

Problém podľa Madeja je aj to, že v krajoch sú rôzne počty sudcov. "Kým v bratislavskom volebnom obvode malo jedného člena Súdnej rady voliť 372 sudcov, v obvode napríklad Krajského súdu Trenčín malo jedného člena Súdnej rady voliť iba 107 sudcov," upozornil Madej. Ústavný súd SR pozastavil aj tie ustanovenia novely zákona o sudcoch, ktoré zavádzali nezlučiteľnosť funkcie člena Súdnej rady a funkcie predsedu alebo podpredsedu súdu. Rozhodnutie ÚS považuje Madej za dôkaz o zlyhaní ministerky spravodlivosti a o jej neodborne pripravených zákonoch. "Právnym následkom tohto rozhodnutia Ústavného súdu SR by malo byť, že voľba do Súdnej rady SR prebehne podľa doterajších predpisov," uzavrel Madej.


Madej jasá príliš skoro

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla si však myslí, že Madej "jasá príliš skoro". "Ústavný súd predsa ešte nepovedal, že uvedená úprava je v rozpore s ústavou," uviedol. Smer-SD podľa Bublu potvrdil, že mu nejde o nezávislosť súdnej moci, ale o účelové politické hry, pretože chce ponechať vplyv ministra spravodlivosti cez predsedov súdov na Súdnu radu SR. "Oddelenie funkcie predsedu súdu od funkcie člena Súdnej rady je pozitívny krok v prospech dôveryhodného súdnictva, ktoré nemá mať šancu ovládať jedna osoba," povedal hovorca. Pozastavenie účinnosti nových pravidiel volieb do Súdnej rady podľa neho znamená, že sa tento rok možno uskutočnia podľa pôvodných pravidiel. Dodal, že hrozí, že jednotlivé kraje nebudú mať v Súdnej rade žiadne zastúpenie a Súdna rada bude rozhodovať bez ohľadu na skutočnú situáciu v regiónoch.


Zakrytie korupčných káuz

Na rozhodnutie ÚS SR reagoval aj predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podľa ktorého sa opäť potvrdilo, že reformy ministerky Žitňanskej neboli robené pre občanov, ale iba na zakrytie korupčných káuz. "Účelové zmeny krátko pred voľbami do Súdnej rady SR mali za cieľ ich zmanipulovanie v prospech modrých goríl," vyhlásil Harabin. Na sudcovské voľby musia byť preto podľa neho pozvaní pozorovatelia z nezávislých medzinárodných sudcovských inštitúcií.