< sekcia Slovensko

Prípadov chrípky na Slovensku počas týždňa mierne pribudlo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Lekári celkovo nahlásili 3298 prípadov chrípky a jej podobných ochorení, najviac ich bolo v Trnavskom kraji.

Bratislava 12. októbra (TASR) - Prípadov chrípky počas uplynulého týždňa pribudlo. Lekári celkovo nahlásili 3298 prípadov chrípky a jej podobných ochorení, najviac ich bolo v Trnavskom kraji. Chorobnosť tak za týždeň stúpla o 3,2 percenta. Začiatok októbra sa považuje aj za začiatok chrípkovej sezóny.

Celkovo lekári zaznamenali 38.959 akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky. Chorobnosť oproti predchádzajúcemu týždňu klesla o 3,7 percenta. Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, najviac chorých bolo v Nitrianskom, najmenej v Trenčianskom kraji. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Chrípkové prázdniny boli v piatich materských a základných školách.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotníctva organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.