< sekcia Slovensko

V utorok podvečer najviac sneží v Žilinskom kraji a na východe krajiny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

Bratislava 15. januára (TASR) – V utorok po 17. h najviac sneží v Žilinskom kraji, na severe Banskobystrického kraja a na východe krajiny, kde intenzita sneženia presahuje 1 mm/h. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti.

Meteorológovia uvádzajú, že v Oravskom Veselom a Hornom Vadičove intenzita sneženia presahuje takmer 3 mm/h.

"Predovšetkým v Žilinskom kraji a na hornom Spiši bude sneženie pretrvávať až do zajtrajšieho poludnia, opäť tak treba očakávať výraznejšiu snehovú nádielku," uviedol SHMÚ. Najmä na severe krajiny naďalej platia výstrahy pred snežením a vetrom na horách. Výstraha druhého stupňa pred snežením platí do stredy 16. januára pre okresy Čadca, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad, informuje o SHMÚ na svojom webe.

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja sa očakáva výskyt silného sneženia, pri ktorom spadne 50 – 70 cm nového snehu, v niektorých miestach až 80 cm. "Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre dopravu a pohyb osôb," uvádza SHMÚ. Meteorológovia varujú aj pred tvorbou a výskytom snehových jazykov a závejov. Výstraha prvého stupňa v tejto súvislosti platí do stredy pre niektoré okresy Banskobystrického, Trenčianskeho, Prešovského a Žilinského kraja.

Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách je vyhlásená do stredy v okresoch Dolný Kubín, Ružomberok, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno a Poprad.

Meteorológovia vydali aj výstrahu prvého stupňa pred vetrom, platí do stredy pre viaceré okresy v Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom, Prešovskom a Košickom kraji.

SHMÚ varuje aj pred tvorbou a výskytom poľadovice, najmä v okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja.

Mimoriadna situácia je vo všetkých obciach okresov Námestovo,Čadca a K. N. Mesto


Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovou kalamitou vyhlásili v utorok okresné úrady v Námestove, Čadci, Kysuckom Novom Meste a platí vo všetkých obciach týchto okresov. TASR o tom v pondelok informoval vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Doplnil, že v okrese Námestovo ide o 24 obcí, v okrese Čadca o 23 a v okrese Kysucké Nové Mesto o 14 obcí. V okrese Žilina je mimoriadna situácia v štyroch obciach, v okrese Dolný Kubín v troch, v okrese Martin tiež v troch a v okrese Ružomberok v jednej obci.

Podľa vedúceho odboru krízového riadenia žilinského okresného úradu sa splnili predpovede o výdatnosti sneženia. "Situácia je zlá najmä v severnej časti Žilinského kraja. Pravdepodobne nasneží tých 30 centimetrov. Je to plošnejšie ako na začiatku roka, na väčšej ploche napadlo viac snehu," uviedol Hollý.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.