< sekcia Slovensko

Voliť budú môcť aj pacienti UNB a NÚSCH

Na archívnej snímke vchod do Univerzitnej nemocnice Bratislava. Foto: TASR Pavol Zachar

Výsledky volieb sa verejnosť dozvie až po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku, v nedeľu po 23.00 h.

Bratislava 24. mája (TASR) – Volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa počas soboty (25. 5.) budú môcť zúčastniť aj pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) a v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). TASR to potvrdili hovorkyne oboch zariadení.

"Bude im umožnené voliť priamo do prenosnej volebnej urny. V prípade záujmu voliť musia pacienti informovať personál oddelenia či kliniky, ktorý má kontakty na členov volebnej komisie príslušného okrsku a vedia ich o tomto upovedomiť," povedala pre TASR hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková takisto deklarovala, že pacienti budú môcť voliť kandidátov do EP, ak disponujú hlasovacím preukazom. "NÚSCH k tomu zabezpečí všetko potrebné," dodala.

Podmienkou na účasť vo voľbách je hlasovací preukaz, ktorý si môžu občania vybaviť v mieste svojho trvalého bydliska, alebo trvalý pobyt na území okrsku.

Hlasovací preukaz si môžu voliči vybaviť osobne najneskôr počas piatka. Urobiť tak môžu na príslušných obecných úradoch počas pracovných hodín. V zmysle zákona vydá obec preukaz bezodkladne. Platný je len s príslušným občianskym preukazom.

Výsledky volieb sa verejnosť dozvie až po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku, v nedeľu po 23.00 h.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.