< sekcia Slovensko

Na SR trvá vysoká mortalita a morbidita na choroby srdca a ciev

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa Farského správnou politikou štátu možno tieto parametre ovplyvniť, a to na úrovni celej populácie.

Bratislava 17. mája (TASR) – Na Slovensku trvá vysoká mortalita a morbidita na choroby srdca a ciev napriek vysokým nákladom na farmakoterapiu a investíciám do moderných spôsobov diagnostiky a liečby. Uviedol to počas štvrtkovej tlačovej konferencie predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii Štefan Farský.

Na Slovensku je pokles mortality a morbidity na choroby srdca a ciev podľa Farského nízky. Podľa neho existujú dve možnosti, ako zabrániť tomu, aby na choroby srdca zomierali mladí ľudia vo veku okolo 30 - 40 rokov. "Buď sa znížia hladiny rizikových faktorov alebo sa zlepší úroveň odbornej kardiologickej starostlivosti, teda investovanie do nových technológií, techniky, liekov či kardiocentier," priblížil Farský.

Skúsenosti z vyspelých krajín podľa Farského ukazujú, že na významnej redukcii mortality a morbidity na tieto ochorenia sa najviac podieľajú intervencie zamerané na rizikové faktory aterosklerózy a liečebné zmeny životného štýlu. V praxi ide o dosahovanie cieľových hodnôt krvných tukov, krvného tlaku, optimálnej hmotnosti, redukcii sedavého spôsobu života a nefajčenie.

Podľa Farského správnou politikou štátu možno tieto parametre ovplyvniť, a to na úrovni celej populácie. Podľa jeho slov ide najmä o výber vhodných potravín zdaňovaných nižšou sadzbou DPH, a naopak, vyššou sadzbou nevhodných potravín. Ako druhý príklad uviedol redukciu nočnej práce v odvetviach, kde je to možné, ale i podporu programov podporujúcich pravidelnú fyzickú aktivitu, edukáciu a relaxačné techniky. Ako doplnil, ide napríklad aj o zmenu prístupov zdravotných poisťovní k životnému štýlu svojich pacientov.

"V primárnej zdravotnej starostlivosti nezostať len pri preventívnych prehliadkach, ale pravidelne vyhodnocovať, ako sa menia jednotlivé rizikové faktory u poistencov v starostlivosti všeobecných lekárov a špecialistov, a aké sú náklady s tým spojené," povedal Farský. Ako doplnil, ide aj o možnosť zavedenia ambulancií vedených sestrou zameraných na redukciu rizikových faktorov u nekomplikovaných pacientov s hypertenziou, obezitou a hypercholesterolémiou. "V neposlednom rade prispieva k prevencii osveta verejnosti motivujúca využívať možnosti modernej technológie pre samodiagnostiku," dodal Farský.

Na Slovensku ročne pribudne takmer 30.000 ľudí s diagnózou vysokého krvného tlaku. Denne ho lekári zistia približne u 80 pacientov, vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií. Ide o jedno z najčastejšie diagnostikovaných ochorení na Slovensku. Na jeho riziká upozorňuje štvrtkový Svetový deň hypertenzie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.