Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Šport

VIDEO: Spoznali sme najlepších basketbalistov roka 2017

Na snímke basketbalistka Nikola Kováčiková (MBK Ružomberok), víťazka v kategórii Dievčenský talent roka počas vyhlásenia výsledkov ankety Basketbalista roka 2017 v Bratislave 12. februára 2018. Foto: TASR/Marko Erd

Na pondelňajšom galavečere uviedli aj nových členov do Siene slávy slovenského basketbalu. Sú nimi Natália Hejková, Ľudmila Pěčová-Chmelíková a Dušan Lukášik - in memoriam.

Bratislava 12. februára (TASR) - Najlepšími basketbalistami Slovenska za rok 2017 sa stali podľa Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Radoslav Rančík z BK Inter Bratislava a Žofia Hruščáková z talianskeho tímu Famila Wuber Schio. Obaja obhájili pozície z vlaňajška.

Pre skúseného 38-ročného pivota je to už celkovo ôsmy triumf v tradičnej ankete, mladší z bratov Rančíkovcov zároveň získal honor najlepšieho basketbalistu piaty rok za sebou. "Moja vďaka patrí spoluhráčom, trénerom a ľuďom, bez ktorých by som to nedal. Veľká vďaka patrí aj mojej rodine, ktorá robí veľa pre to, aby som mal pohodu a venoval sa len tomu, čo ma baví," vyhlásil Rančík. Líder Interu Bratislava doviedol v predchádzajúcom ročníku Eurovia Slovenskej basketbalovej ligy svoj tím k titulu. V mužskej kategórii dostalo hlasy 43 hráčov.



V ženskej kategórii sa z druhého triumfu radovala 23-ročná podkošová hráčka Žofia Hruščáková. Aktuálne basketbalistka talianskeho Schia začala sezónu v tíme Dike Basket Neapol, po troch mesiacoch však prikývla na ponuku Schia. "Keďže som pre zranenie neštartovala na ME, tak ma víťazstvo v ankete prekvapilo. Ale po zranení som sa dostala opäť do pôvodnej formy, čomu som veľmi rada," uviedla Hruščáková. Medzi ženami sa na hlasovacích lístkoch objavilo 33 hráčok.



Na pondelňajšom galavečere v bratislavskom hoteli Holiday Inn uviedli aj nových členov do Siene slávy slovenského basketbalu. Sú nimi Natália Hejková, Ľudmila Pěčová-Chmelíková a Dušan Lukášik - in memoriam.

V Sieni už majú svoje miesto Miloš Bobocký, Gustáv Herrmann, Josef Křepela, Ján Hluchý, Boris Lukášik, Miroslav Rehák, Stanislav Kropilák, Peter Rajniak, Helena Zvolenská, Zora Staršia-Haluzická, Eva Polatseková-Petrovičová, Nataša Lichnerová-Dekanová a Božena Miklošovičová-Štrbáková.

Na snímke uprostred trénerka Natália Hejková (ZVVZ USK Praha), víťazka v kategórii Tréner roka, vpravo ústredný tréner Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) František Rón a vľavo prezident SBA Pavel Bagin počas vyhlásenia výsledkov ankety Basketbalista roka 2017 v Bratislave 12. februára 2018.
Foto: TASR/Marko Erd


"Bol to pekný rok, ale vždy ma bude mátať, že sme sa nedostali do finále vo Final Four. Podľa mnohých odborníkov by sme v ňom mali šancu na víťazstvo. Že som sa dostala do Siene slávy ma prekvapilo, pretože som ešte stále činná a väčšinou tam uvádzajú ľudí, ktorí už nepracujú. Ale nesmierne si to vážim, je to pre mňa veľká česť," povedala Hejková, ktorá vlani získala s USK Praha svoj jubilejný 20. republikový trénerský titul.



Najlepší basketbalisti Slovenska 2017 podľa ankety SBA:

MUŽI:


1. Radoslav Rančík 372, 2. Michal Baťka (obaja Inter Bratislava) 306, 3. Peter Sedmák (KB Košice) 200, 4. Tomáš Mrviš (Inter) 185, 5. Mário Ihring (Betaland Capo d’Orlando, Tal.) 150, 6. Roman Marko (Tuři Svitavy, ČR) 127, 7. Pavol Lošonský (Iskra Svit) 119, 8. Milan Žiak (Levickí Patrioti) 95, 9. Richard Körner (KB Košice) 92, 10. Kyle Matthew Kuric (Zenit Petrohrad, Rus.) 65 bodov.

ŽENY:

1. Žofia Hruščáková (Famila Wuber Schio, Tal.) 319, 2. Barbora Bálintová 302, 3. Zuzana Žirková (obe Good Angels Košice) 246, 4. Marie Růžičková (Umana Reyer Benátky) 204, 5. Sabína Oroszová (Fila San Martino di Lupari, Tal.) 173, 6. Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky) 156, 7. Anna Jurčenková (Good Angels) 101, 8. Katarína Tetemondová (Union Saint-Amand, Fr. ) 82, 9. Angelika Slamová (Piešťanské Čajky) 72, 10. Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín) 56 bodov.

TRÉNER ROKA:

1. Natália Hejková (ZVVZ USK Praha) 204, 2. Michal Madzin (Iskra Svit) 87, 3. Štefan Svitek (ženy Maďarska, ženy ČR, DVTK Miškovec) 82, 4. Peter Jankovič (Good Angels Košice) 69, 5. Martin Pospíšil (Piešťanské Čajky) 46 bodov.

MLÁDEŽNÍCKY TRÉNER ROKA:

1. Richard Ďuriš (BSC Bratislava, tím chlapcov SR do 18 rokov) 66, 2. Juraj Suja (MBK Ružomberok, ženy SR do 20 rokov) 48, 3. Peter Torda (IMC Považská Bystrica) 44 bodov.

CHLAPČENSKÝ TALENT ROKA:

1. Marek Doležaj (Syracuse University, NY, USA) 300 bodov.

DIEVČENSKÝ TALENT ROKA:

1. Nikola Kováčiková (MBK Ružomberok) 184 bodov.

NAJLEPŠÍ HRÁČ 3x3 BASKETBALU:

1. Ondrej Haviar (MBK Handlová).

NAJLEPŠIA HRÁČKA 3x3 BASKETBALU:

1. Alexandra Riecka (Scorpions Gratkorn, Rak.).

NAJLEPŠÍ ROZHODCA ROKA 2017:

Zdenko Tomašovič (na základe rozhodnutia komisie rozhodcov SBA).

NOVÍ ČLENOVIA SIENE SLÁVY SLOVENSKÉHO BASKETBALU:

Natália Hejková, Ľudmila Pěčová-Chmelíková, Dušan Lukášik - in memoriam.


XXX

Prehľad víťazov ankety o najlepších basketbalistov roka (ženy – muži):

1971 Eva Petrovičová – muža nevyhlásili

1972 Eva Petrovičová - Marián Kotleba

1973 Eva Petrovičová - Ivan Chrenka

1974 Božena Miklošovičová - Peter Chrenka

1975 Iveta Polláková - Stanislav Kropilák

1976 Božena Miklošovičová - Stanislav Kropilák

1977 Božena Miklošovičová - Stanislav Kropilák

1978 Eva Piršelová - Stanislav Kropilák

1979 Irena Rajniaková - Stanislav Kropilák

1980 Irena Rajniaková - Stanislav Kropilák

1981 Beata Renertová - Stanislav Kropilák

1982 Zora Brziaková - Stanislav Kropilák

1983 Alena Kašová - Stanislav Kropilák

1984 Alena Kašová - Stanislav Kropilák

1985 Irena Rajniaková - Juraj Žuffa

1986 Erika Dobrovičová - Juraj Žuffa

1987 Anna Janoštinová - Oto Matický

1988 Anna Janoštinová - Oto Matický

1989 Erika Dobrovičová - Oto Matický

1990 Iveta Bieliková - Jozef Michalko

1994 Erika Dobrovičová - Oto Matický

1995 Andrea Kuklová - Oto Matický

1996 Iveta Bieliková - Oto Matický

1997 Anna Kotočová - Marek Andruška

1998 Andrea Kuklová - Richard Petruška

1999 Alena Kováčová - Richard Petruška

2000 Anna Kotočová - Richard Petruška

2001 Alena Kováčová - Martin Rančík

2002 Alena Kováčová - Martin Rančík

2003 Zuzana Žirková - Štefan Svitek ml.

2005 Zuzana Žirková - Anton Gavel

2007 Zuzana Žirková - Radoslav Rančík

2008 Zuzana Žirková - Radoslav Rančík

2009 Zuzana Žirková - Radoslav Rančík

2010 Zuzana Žirková - Anton Gavel

2011 Lucia Kupčíková – Anton Gavel

2012 Lucia Kupčíková – Anton Gavel

2013 Lucia Kupčíková – Radoslav Rančík

2014 Zuzana Žirková – Radoslav Rančík

2015 Zuzana Žirková – Radoslav Rančík

2016 Žofia Hruščáková – Radoslav Rančík

2017 Žofia Hruščáková – Radoslav Rančík

V rokoch 1991 - 1993, 2004 a 2006 sa anketa neuskutočnila.