Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Šport

Adrenalínová sezóna s nadvládou Boea a s osobnosťou Kuzminovej

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová s rozlúčkovým nápisom na puške na strelnici v pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom počas 9. finálového kola Svetového pohára v biatlone v nórskom Holmenkollene 24. marca 2019. Foto: TASR - Michal Svítok

Značná dávka adrenalínu sa objavovala pri vrtkavosti počasia, krachoch veľkých mien, no aj pri ich famóznych vystúpeniach.

Holmenkollen 25. marca (TASR) - Biatlonovú sezónu, ktorá vyvrcholila finálovým kolom Svetového pohára v nórskom Holmenkollene, poznačila značná dávka adrenalínu. Objavovala sa pri vrtkavosti počasia, krachoch veľkých mien, no aj pri ich famóznych vystúpeniach. Bola to sezóna najmä Johannesa Thingnesa Boea, ktorý si slávu okolo svojej kompletnej zbierky glóbusov za prvenstvá v SP užil najviac, menej už Talianka Dorothea Wiererová, síce v SP najúspešnejšia žena, no bez glorioly jedinečného Nóra.

Popri finálovej bodke v seriáli Svetového pohára by sa nemalo zabúdať na majstrovstvá sveta, ktoré mu s týždenným predstihom predchádzali. Švédsky Östersund doprial zlato v individuálnych pretekoch vo ôsmich disciplínach vždy inému víťazovi a medzi nimi sa ocitla aj Anastasia Kuzminová. V šprinte si splnila na sklonku sezóny i kariéry prvú veľkú túžbu a zlatom si skompletizovala medailovú zbierku na MS. Druhú jej doprial Holmenkollen s obhajobou malého glóbusu taktiež v šprinte a treťou, s 20 presnými výstrelmi do 20 terčov, vymaľovala v stíhacích pretekoch svoj zostávajúci sen. Rozlúčku s kariérou podfarbila tak dokonale, že si získala poklonu biatlonového sveta.

Slovenský biatlon tomu svetovému ponúkol dve mená, jedno z vrcholnej scény v 34 rokoch odchádza, druhé v 26-tich prichádza. Kuzminovej bilancia šiestich olympijských medailí, z toho troch zlatých, a troch na MS s jedným titulom, je ohromujúca, spolu s pretekmi SP sa na víťazný stupienok postavila v kariére 18-krát, 38-krát si vyhradila miesto na pódiu (18-15-5), stala sa vlastníčkou troch malých glóbusov za prvenstvá v individuálnych disciplínach SP. "Sú to chvíle, ktoré sa neopakujú a naskytnú sa možno raz v živote," rekapitulovala. "Celá moja kariéra bola poznačená úspechmi, no aj prehrami, takto to už v športe býva. Dôležité pre mňa zostáva, že môžem spomínať na to najdôležitejšie a najkrajšie, na víťazstvá."

Paulína Fialková, 6. v celkovom hodnotení SP, sa síce zaradila medzi top biatlonistky už minulú sezónu, s premiérovým prienikom na pódium, no ďalších šesť pridala až túto zimu. A mohla dosiahnuť oveľa viac, o zlato prišla na MS pri poslednom výstrele na vytrvalostnej pätnástke, vo Svetovom pohári o malý glóbus za disciplínu 'mass' v záverečnej streleckej položke. "December ma veľmi povzbudil, po rôznych problémoch som vkročila do Svetového pohára s myšlienkami možno niekde inde, no napriek tomu mi to šlo dobre," pochválila úvod sezóny. "Nároky sa zdvihli a udržať formu nebolo jednoduché. U každého kolíše, u mňa sa to prejavilo viac. Preto treba popracovať tak, aby som sa väčšej krivke vyhla a výkony viac stabilizovala. Mám 26 rokov, ešte by som chcela nejaký ten rôčik športovať a myslím si, že najlepšie roky len prídu. Keď už mám sedem pódiových umiestení, žiada sa mi vyskočiť aj na najvyšší stupienok. Toľkokrát som ho atakovala, teraz len dúfam, že na mňa športové šťastie niekde čaká, raz na mňa sadne a už ma neopustí."

Aj vo vedení Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) zarezonovala výnimočnosť Kuzminovej i výsledky P. Fialkovej. "Uplynulú sezónu nepochybne zatraktívnil slovenský rozmer, ktorý sa pridal do svetového biatlonu v značnej intenzite," zdôraznil člen exekutívy IBU Ivor Lehoťan. "Bol úžasný, vyvolal veľa emócií a priznám sa, že som ich v takej miere a v jednu zimu dosiaľ nezažil. Bolo ich toľko, že sa ťažko v tých návaloch vyhodnocovali. Naozaj pôsobilo unikátne, keď sme mali dve biatlonistky v top šestke, keď bojovali o medaily. Som veľmi rád, že sa potvrdil vzostup Paulíny Fialkovej, ktorá opäť ukázala svoj obrovský talent a schopnosť ísť v stopách Kuzminovej. Aj v tejto sezóne zbierala skúsenosti v súvislosti s tým, aby si dlhšie udržala takú špičkovú formu, akú mala v decembri."

Za skvelé považuje Ivor Lehoťan ohlasy na slovenský biatlon. "Len si zrátajme, koľko máme špičkových biatlonistiek a koľko umiestení zožali, je to pozoruhodný pomer. Samozrejme, že po odchode Kuzminovej sa ochudobní, a to nielen v slovenskom, ale aj vo svetovom ponímaní. Taká osobnosť bude chýbať, stratí sa kus identity biatlonu. Nasťa sa stala známou tým, že sa vedela perfektne pripraviť na olympiády do takej miery, že bojovala zakaždým o medaily a tento fakt vždy zarezonoval. Byť trikrát zlatou v jednej sérii je na olympiáde zriedkavé a svetový biatlon sa musí zmieriť s tým, že stráca svoju superstar."

Chodník ku sláve nebol u Kuzminovej vydláždený priamočiaro. I. Lehoťan: "Dosť sa diskutovalo o tom, čo by nastalo, keby zostala v Rusku, ja však hovorím, že našťastie sa tak nestalo, z rôznych dôvodov, a bolo to dobré pre ňu a celý slovenský biatlon. Ten svetový sa už dostal do štádia najsledovanejšieho zimného športu, televízne čísla to potvrdzujú, atraktívnosťou pritiahol milióny divákov a neustále rastieme. Ako šport je biatlon zdravý, zaujímavý produkt, hlási sa k nám stále viac televíznych spoločností so záujmom o priame prenosy. Máme ich už aj v Brazílii, budeme mať zrejme v Chorvátsku, záujem prejavilo Turecko. Rozvíjame sa míľovými krokmi dopredu a preto by sme chceli podporiť národné federácie v rámci možností aj finančne. Biatlon je v nákladoch drahý a náročný šport a vyžaduje si našu pomoc najmä tam, kde ju menej úspešné federácie potrebujú. Našťastie máme na to z televíznych a marketingových práv vyčlenené dosť veľké zdroje."

Slovenský biatlon čakajú v nadchádzajúcich mesiacoch značné premeny. Súvisia s rozlúčkou Kuzminovej, uvažuje o nej aj Ivona Fialková. Ako povedala jej trénerka Anna Murínová, "Ivka sa trochu trápila, výsledky ju príliš nenamotivovali. Chce porozmýšľať, všetko si nechať prejsť hlavou ako ďalej. Má ešte rok školy, ja verím, že aspoň rok potiahne a na ten ďalší uvidíme ako to pôjde."

Osobitnú kapitolu vytvorila úspešnosť mužov. Pod dohľadom trénera Daniela Kuzmina si užili málo spokojnosti, v seriáli SP bodovali v celkovom hodnotení 68. Martin Otčenáš a 79. Matej Kazár po štyrikrát, 92. bol Tomáš Hasilla s dvoma prienikmi do bodovanej štyridsiatky, výsledkový strop ustrnul na 27. priečke Otčenáša. Kazár ohlásil ukončenie kariéry, a tak sa v Slovenskom biatlonovom zväze pred ďalšou sezónou objaví už obohratá pesnička, ako oživiť družstvo mužov a dosahovať solídnejšie umiestenia.

Vyslaný redaktor TASR Dušan Dubovec