Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana

Atletico Madrid získalo pohár EL UEFA

V metropole Rumunska sa dnes odohráva španielske finále. O trofej EL UEFA bojujú Atlético Bilbao - Atlético Madrid Foto: TASR/AP

V metropole Rumunska sa dnes odohralo španielske finále. Trofej EL UEFA získalo Atlético Madrid, ktoré zdolalo Atletico Bilbao 3:0.

Bukurešť 9. mája (TASR) - Futbalisti Atletica Madrid zvíťazili v stredajšom finále Európskej ligy UEFA 2011/2012 na Národnom štadióne v Bukurešti nad španielskym rivalom Athleticom Bilbao hladko 3:0 (2:0). Pre tím z hlavného mesta krajiny úradujúcich majstrov sveta a Európy je to už druhý triumf v európskom pohári číslo dva, Atletico sa tešilo z cennej trofeje v nástupníckej súťaži bývalého Pohára UEFA aj v roku 2010.

Hrdinom večera v rumunskej metropole bol útočník Radamel Falcao, ktorý v prvom polčase dvoma gólmi posadil Atletico na koňa a s celkovo tuctom presných zásahov v tomto ročníku EL sa odpútal od Klaasa-Jana Huntelaara zo Schalke 04 Gelsenkirchen. Kolumbijský kanonier rovnako ako vlani, keď obliekal dres FC Porto, získal korunu pre kráľa strelcov v európskom pohári číslo dva. Finálový duel mal pikantný náboj pre trénerov oboch mužstiev, keďže sú obaja z Argentíny. Napokon "žiak" Diego Simeone vyškolil svojho "učiteľa" a skúsenejšieho krajana Marcela Bielsu.

Finále EL 2011/2012 (Bukurešť):

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3:0 (2:0)

Góly: 7. a 34. Falcao, 85. Diego. Rozhodca: Stark (Nem.), ŽK: Falcao - Herrera, Amorebieta, Perez, Susaeta, 55.000 divákov.

zostavy a striedania:

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe - Suarez, Gabi - Diego (90. Koke), Adrian (88. Salvio), Turan (90.+3 Dominguez) - Falcao

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe (46. Gomez) - Herrera (63. Toquero), Iturraspe (46. Perez), De Marcos - Susaeta, Llorente, Muniain

Atletico Madrid vo finále zúročilo bohaté medzinárodné skúsenosti a vyťažilo maximum zo skutočnosti, že má vo svojom strede s chuťou hrajúceho Falcaa, ktorý už v 7. minúte otvoril skóre. Po rýchlej akcii v malom vápne najskôr všemožne hľadal spôsob na prekabátenie súperovej defenzívy a vzápätí kúzelnou ľavačkou zakrútil loptu do vzdialenejšieho rohu brány - 1:0. O odpoveď sa v 19. minúte pokúšal vežovitý útočník baskického tímu Llorente, lenže tiesnený sa svojou najsilnejšou zbraňou hlavou nepresadil. O mimofutbalový vzruch sa v čase gradujúceho tlaku Bilbaa postarali dvaja fanúšikovia, ktorí vnikli na hraciu plochu a zamestnali na chvíľu usporiadateľov. Bilbao inkasovaný gól prebudil a v 24. minúte nebolo ďaleko od vyrovnania, keď výbornú strelu Muniaina kryl Courtois. Prišlo však druhé zaváhanie v obrane, Falcao v šestnástke pohybom oklamal brániaceho hráča a chladnokrvne ľavačkou poslal druhýkrát loptu do siete - 2:0.

Nespokojný kouč Bilbaa poslal po prestávke na ihrisko dvojicu nových hráčov, no premožiteľovi Slovana Bratislava zo skupinovej fázy bola zmena málo platná. Atletico si strážilo náskok a nepúšťalo do šancí hráčov Bilbaa, ktorým s pribúdajúcimi minútami oťažievali nohy. V 73. minúte mohol vykresať iskierku nádeje De Marcos, ale nepotrestal chybu obrany Madridčanov a zvnútra šestnástky vypálil tesne nad bránu. Bilbao vsadilo všetko na jednu kartu a vrhlo sa do útočenia. Rezultovali z toho menšie závary v pokutovom území súpera, najväčšiu šancu spálil v 79. minúte Susaeta, ktorému sa dobre do strely hodil Courtois a loptu smerujúcu do brány zblokoval telom. Z následného brejku sa individuálne rútil do zakončenia Falcao a bol blízko hetriku, keď namieril do žrde. Definitívny koniec nádejám dal Bilbau až v 85. minúte Diego, ktorý stanovil na konečných a pre Bilbao krutých 0:3.

Vizitka a zápasová cesta víťaza Európskej ligy 2011/2012:

Atletico Madrid:

dátum vzniku: 1903

štadión: Estádio Vicente Calderón (kapacita: 54.960 divákov)

prezident klubu: Enrique Cerezo

tréner: Diego Simeone (Arg.)

farby: červená, biela, modrá

najväčšie úspechy: víťaz španielskej ligy (9x), víťaz Španielskeho pohára - Copa del Rey (9x), víťaz španielskeho Superpohára (1x), finalista EPM (1974), 2x víťaz Európskej ligy (2010, 2012), 1x víťaz európskeho Superpohára (2010), 1x víťaz Pohára Intertoto (2007)