Gáborík s dvoma gólmi,Handzuš rozhodol v nájazdoch, Chára s jubileom

Zdeno Chára Foto: TASR/AP Photo/The Canadian Press, Fred Chartrand

Zdeno Chára sa stal len štvrtým rodákom spod Tatier, ktorému sa podarilo dosiahnuť túto métu.

New York 25. marca (TASR) -Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík v zámorskej NHL dvomi gólmi pomohol NY Rangers k víťazstvu v Toronte 4:3 po nájazdoch. Michal Handzuš v samostatných nájazdoch rozhodol o triumfe San Jose nad Phoenixom 4:3. V noci na nedeľu si miestenku v play off zabezpečili hráči Philadelphie, ktorí zdolali Montreal v bránke s Petrom Budajom 4:1.

Gáborík druhou hviezdou zápasu

Marián Gáborík sa stal druhou hviezdou duelu Toronto – NY Rangers (3:4 n). Slovenský hokejista odohral 21 minút a s piatimi streleckými pokusmi bol najaktívnejším hráčom stretnutia. Útočník Rangers má sedem zápasov pred koncom základnej časti na svojom konte už 37 gólov a je tretím najlepším strelcom súťaže. Gáborík v 13. minúte vyrovnal na 1:1, keď nahodeným pukom prekvapil brankára Jonasa Gustavssona. V záverečnej tretine využil slovenský útočník svoju rýchlosť, "preletel" medzi dvomi obrancami Toronta, dostal presnú prihrávku od Brada Richardsa a Rangers po jeho góle jediný raz v dueli viedli (3:2).

Toronto - NY Rangers 3:4 pp a sn

"Vedel som, že Marián tam pôjde. Chcel som získať čas, aby sa dostal za obrancu," cituje portál nhl.com Richardsa, ktorý pred posunutím puku Gáboríkovi naznačil prihrávku na Carla Hagelina. "Chcel som to urobiť, no ak by som hneď prihrával, neprešlo by to. Musel som mu dať trochu času. Z ligových hráčov sa dokáže najrýchlejšie rozbehnúť." Akciu ocenil i tréner John Tortorella. "Tento gól patril medzi najkrajšie, aké som kedy videl," dodal kouč Rangers. "Čo urobil Richie na modrej, sa nevidí často. Ostal pri mantineli a potom nahodil Gabbymu. Bol to čertovský gól." O 18 sekúnd však Tim Connolly vyrovnal a o výsledku napokon rozhodli až nájazdy. V ich prvej sérii síce Gáborík neuspel, no Ryan Callahan v tretej rozhodol o zisku 101. bodu pre newyorský klub v tejto sezóne a jeho postupe na čelo NHL.

Gól Mariána Gáboríka

Handzuš rozhodol v nájazdoch

Michal Handzuš rozhodol v nájazdoch o triumfe San Jose nad Phoenixom 4:3. Útočník Sharks odohral 12 minút, zaznamenal mínusový bod a v tomto ročníku premenil päť z desiatich nájazdov.

Kojoti sa vďaka zisku bodu posunuli na siedmu priečku v Západnej konferencii, práve s jednobodovým náskokom pred "žralokmi", ktorí pretrhli trojzápasovú šnúru prehier.

"Pre oba tímy to bol dôležitý duel," mieni útočník Coyotes Boyd Gordon. "V tejto hale sa hrá vynikajúco. Je tu poriadny hluk. V rozstrele sme chceli získať ďalší bod, no snaha nám nevyšla."

SAN JOSE – PHOENIX 4:3 po predĺžení a nájazdoch (2:2, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Buffalo otočilo duel proti Minnesote a Sabres po víťazstve 3:1 poskočili na ôsmu priečku vo Východnej konferencii. Obranca Buffala Andrej Sekera počas 19 minút zaznamenal plusový bod a dva strelecké pokusy.

Philadelphia vyhrala nad Montrealom 4:1 a zaistila si účasť v play off po 16. raz z posledných 17 sezón. Brankár Canadiens Peter Budaj zaznamenal 29 úspešných zákrokov. Habs, ktorí boli pred zápasom najúspešnejším tímom v lige v bránení oslabení, doplatili na vylúčenia, keď domáci "letci" využili tri z piatich presiloviek.

Los Angeles podľahlo Bostonu 2:4 a Kings na ôsmej priečke v konferencii majú rovnaký počet bodov ako dvojica San Jose – Colorado za nimi. Zdeno Chára vo svojom 1000. dueli v NHL odohral viac ako 23 minút. Kapitán Bruins okrem plusového bodu, dvoch striel na bránku a dvojminútového pobytu na trestnej lavici pomohol i brankárovi Timovi Thomasovi.

Chára v posledných sekundách pri hre Kings bez brankára zastúpil Thomasa, zblokoval puk smerujúci do odkrytej bránky a získal honor prvej hviezdy duelu. "Hrali sme obetavo. Celý zápas sme blokovali strely a úspešne bránili v oslabeniach," povedal Chára. "Niekedy potrebuje brankár pomoc, tentokrát som ju dostal od obra," tešil sa po 40 úspešných zákrokoch Thomas. "Po zápase sa ku Zdenovi zbehli hráči. Myslel som si, že to je kvôli jeho zákroku, veď to bol jasný gól. Potom som si spomenul, že odohral 1000. duel. Keď som za ním prišiel, zagratuloval som mu s dodatkom, že tento zápas si snáď zapamätá."

Los Angeles - Boston 2:4

V súboji tímov bojujúcich o postup do play off v Západnej konferencii Dallas zdolal Calgary 4:1. Stars sa prebojovali na čelo Pacifickej divízie a pred jedenástymi Flames majú už štvorbodový náskok, no od desiatej priečky v konferencii ich delí iba bod. "Sú to dôležité dva body. Dobre sme začali a opäť nás podržal brankár," skonštatoval autor dvoch gólov Jamie Benn.

Ottawa zdolala Pittsburgh 8:4 a ukončila 14-zápasovú sériu "tučniakov" bez prehry v riadnom čase. "Senátori" prišli o brankára Bena Bishopa, ktorého pre zranenie dolnej časti tela v polovici duelu nahradil Craig Anderson. "Zranenie Bishopa je nepríjemné, chytal veľmi dobre," mieni útočník Senators Jason Spezza.

Tampa Bay v zápase zvratov zvíťazila nad NY Islanders 4:3. "Blesky" viedli po dvoch góloch najlepšieho strelca súťaže Stevena Stamkosa. Ten sa dostal už na métu 52 presných zásahov a vyrovnal klubový rekord Vincenta Lecavaliera zo sezóny 2006/07. "Ostrovania" otočili na 2:3, no záver patril opäť domácim.

Detroit zvrátil duel proti Caroline (5:4), s ktorou prehrával 0:2 a 1:4. Red Wings, do ktorých zostavy sa po 11-zápasovej absencii vrátil 41-ročný Nicklas Lidström, v záverečnej tretine prestrieľali súpera 19:3 a ukončili šesťzápasovú sériu prehier.

Nashville uspelo proti Winnipegu (3:1) a naplno zabodovalo po dvoch prehrách.

Colorado proti Vancouveru neudržalo dvojgólové vedenie, no po prehre 2:3 po predĺžení sa bodovo dotiahlo na ôsme Los Angeles. Canucks si zaistili štvrtý titul v Severozápadnej divízii za sebou.

DALLAS – CALGARY 4:1 (2:1, 0:0, 2:1)
Góly: 2. a 57. Benn, 8. Ryder, 59. Morrow – 13. Cammalleri. Brankári: Lehtonen - Kiprusoff. Strely na bránku: 20:36. Diváci: 17.238.

BUFFALO – MINNESOTA 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Góly: 22. Vanek, 42. Foligno, 60. Hodgson – 7. Kampfer. Brankári: Miller - Harding. Strely na bránku: 37:25. Diváci: 18.690.

TORONTO – NEW YORK RANGERS 3:4 po predĺžení a nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 10. Franson, 27. Crabb, 45. Connolly – 13. a 45. GÁBORÍK, 36. Dubinsky, rozhodujúci nájazd Callahan. Brankári: Gustavsson - Lundqvist. Strely na bránku: 25:33. Diváci: 19.507.

OTTAWA – PITTSBURGH 8:4 (1:2, 4:1, 3:1)
Góly: 10. Michálek, 21. Gončar, 28. Phillips, 28. Turris, 37. a 58. Alfredsson, 54. Spezza, 59. Greening – 10. a 14. Cooke, 28. Kennedy, 52. Crosby. Brankári: Bishop (30. Anderson) - Thiessen. Strely na bránku: 28:40. Diváci: 20.076.

PHILADELPHIA – MONTREAL 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 12. Timonen, 28. a 38. Briere, 59. Read – 24. Plekanec. Brankári: Bryzgalov - BUDAJ. Strely na bránku: 33:24. Diváci: 19.931.

TAMPA BAY – NEW YORK ISLANDERS 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Góly: 16. a 22. Stamkos, 50. Pyatt, 53. Wallace – 29. Nielsen, 40. Okposo, 41. Moulson. Brankári: Roloson - Montoya. Strely na bránku: 26:37. Diváci: 19.204.

DETROIT – CAROLINA 5:4 (0:1, 3:3, 2:0)
Góly: 26. a 37. Zetteberg, 38. Bertuzzi, 49. Hudler, 52. Miller – 1. a 36. Tlustý, 21. Larose, 36. McBain. Brankári: Conklin - Ward. Strely na bránku: 50:24. Diváci: 20.066.

NASHVILLE – WINNIPEG 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 23. Halischuk, 31. Bourque, 60. Weber – 53. Stapleton. Brankári: Rinne - Pavelec. Strely na bránku: 28:25. Diváci: 17.113.

LOS ANGELES – BOSTON 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 34. Fraser, 55. Vojnov – 26. Bergeron, 45. Lucic, 46. Kelly, 60. Marchand. Brankári: Quick - Thomas. Strely na bránku: 42:26. Diváci: 18.310.

COLORADO – VANCOUVER 2:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 2. Landeskog, 32. McGinn – 36. Raymond, 38. a 62. Higgins. Brankári: Varlamov - Luongo. Strely na bránku: 40:32. Diváci: 18.007.

Góly: 9. Marleau, 18. Burns, 26. Winnik, rozhodujúci nájazd HANDZUŠ – 7. Langkow, 20. Morris, 21. Korpikoski. Brankári: Niemi - Smith. Strely na bránku: 32:27. Diváci: 17.562.