Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

Chára zabehol Bostonský maratón o 7:31 min rýchlejšie ako vlani

Vlna bežcov štartuje Bostonský maratón v pondelok 15. apríla 2024 v Hopkintone, Massachusetts. Foto: TASR/AP

Krátko za polovicou trate si Lemma vypracoval komfortný takmer trojminútový náskok, z ktorého síce postupne strácal, napriek tomu na cieľovej páske nemal konkurenciu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Boston 15. apríla (TASR) - Etiópsky vytrvalec Sisay Lemma vyhral premiérovo vo svojej kariére Bostonský maratón. Do cieľa 128. ročníka prestížneho podujatia prišiel v čase 2:06:17 h s náskokom 41 sekúnd pred krajanom Mohamedom Esom. Tretí finišoval víťaz uplynulých dvoch ročníkov Evans Chebet z Kene (+1:05 min). Na štarte svojho druhého maratónu v Bostone figuroval aj bývalý slovenský hokejista a držiteľ Stanleyho pohára s miestnymi Bruins - Zdeno Chára. Štyridsaťsedemročný Slovák dobehol do cieľa v čase 3:30:52 h a vylepšil si ten minuloročný o 7:31 min (3:38:23).

Medzi ženami ovládli trať kenské bežkyne, ktoré obsadili pódium. Vlaňajšie víťazstvo obhájila Hellen Obiriová, ktorá dosiahla čas 2:22:37 h. Druhá skončila s mankom ôsmich sekúnd Sharon Lokediová, tretie miesto obsadila po výbornom výkone 44-ročná dvojnásobná víťazka podujatia Edna Kiplagatová (+44 s). Obiriová rozhodla o svojom triumfe v záverečných stovkách metrov.

Hellen Obiriová z Kene dvíha ruky po víťazstve v ženskej divízii na Bostonskom maratóne v pondelok 15. apríla 2024 v Bostone.

Krátko za polovicou trate si Lemma vypracoval komfortný takmer trojminútový náskok, z ktorého síce postupne strácal, napriek tomu na cieľovej páske nemal konkurenciu. Lemma je prvý Etiópčan, ktorý triumfoval od roku 2016, keď sa to podarilo Lemimu Berhanovi Hayleovi.

Sisay Lemma z Etiópie vyhral Bostonský maratón, 15. apríla 2024 v Bostone.

Bostonský maratón - 128. ročník:

muži: 1. Sisay Lemma 2:06:17 h, 2. Mohamed Esa (obaja Etióp.) 2:06:58, 3. Evans Chebet (Keňa) 2:07:22

ženy: 1. Hellen Obiriová 2:22:37 h, 2. Sharon Lokediová 2:22:45, 3. Edna Kiplagatová (všetky Keňa) 2:23:21