Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

F1: VC USA vyhral Räikkönen, Hamilton ešte neoslavuje piaty titul

Na snímke fínsky pilot formuly 1 Kimi Räikkönen. Foto: TASR/AP

Pre 39-ročného Fína to bol prvý triumf v sezóne a celkovo 21. v kariére.

Austin 21. októbra (TASR) -Fínsky pretekár Kimi Räikkönen sa stal víťazom Veľkej ceny USA, osemnástych pretekov seriálu MS F1. Na druhom mieste skončil Holanďan Max Verstappen na Red Bulle, tretí prišiel do cieľa Brit Lewis Hamilton na Mercedese. Ten mohol v Austine spečatiť svoj piaty titul majstra sveta, no pred druhým v priebežnom poradí Sebastianom Vettelom na Ferrari nezískal dostatočný bodový náskok. Nemec prišiel do cieľa na 4. mieste a od Hamiltona ho delí priepastných 70 bodov.

Pre 39-ročného Fína to bol prvý triumf v sezóne a celkovo 21. v kariére. Zároveň to bolo jeho prvé víťazstvo od roku 2013, keď ešte vo farbách Lotusu triumfoval na VC Austrálii. Do konca sezóny F1 ostávajú ešte tri podujatia. Najbližšia Veľká cena je na programe v nedeľu 28. októbra v Mexiku.

Štart pretekov sa vydaril Räikkönenovi, ktorý sa rýchlo dostal na prvé miesto. V úvodnom kole zaujal aj kontakt Vettela s Ricciardom, po ktorom Nemec spravil hodiny, no traťoví komisári incident napokon nevyšetrovali. Preteky sa rýchlo skončili pre Alonsa, ktorý doplatil na kolíziu so Strollom. Už v 9. kole sa preteky skončili pre Ricciarda, ktorého zradil monopost. Hamilton sa dlho držal na 2. priečke za Räikkönenom a keďže Vettel bol pomerne neohrozený na 5. pozícii, vyzeralo to na potvrdenie majstrovského titulu pre Brita. Hamilton zamieril do boxov v 38. kole, vrátil sa na 4. mieste a preteky nabrali na zaujímavosti. Hamilton sa snažil dosiahnuť na priečky, ktoré by mu zabezpečili titul. Brit jazdiaci na 3. mieste sa v 54. kole pokúsil zaútočiť na druhého Verstappena, ale napokon vyšiel z trate a neriskoval. Krátko na to si Vettel vylepšil pozíciu, keď predbehol Bottasa a zaradil sa na 4. miesto.

Výsledky VC USA F1 (56 kôl, 1 kolo - 5,513 km, spolu 308,4 km):

1. Kimi Räikkönen (Fín./Ferrari) 1.34:18,643 h, 2. Max Verstappen (Hol./Red Bull) +1,281 s, 3. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) +2,342, 4. Sebastian Vettel (Nem./Ferrari) +18,222, 5. Valtteri Bottas (Fín./Mercedes) +24,744, 6. Nico Hülkenberg (Nem./Renault Sport) +1:27,210 min., 7. Carlos Sainz (Šp./Renault) +1:34,994, 8. Esteban Ocon (Fr./Force India) +1:39,288, 9. Kevin Magnussen (Dán./Haas) + 1:40,657, 10. Sergio Perez (Mex./Force India) + 1:41,080, 11. Brendon Hartley (N. Zél./Toro Rosso), 12. Marcus Ericsson (Švéd./Sauber), 13. Stoffel Vandoorne (Belg./McLaren), 14. Pierre Gasly (Fr./Toro Rosso), 15. Sergej Sirotkin (Rus./Williams) všetci + 1 kolo, 16. Lance Stroll (Kan./Williams) + 2 kolá.
Nedokončili: Daniel Ricciardo (Aus./Red Bull), Romain Grosjean (Fr./Haas), Fernando Alonso (Šp./McLaren), Charles Leclerc (Mon./Sauber)

Priebežné poradie: 1. Hamilton 346 bodov, 2. Vettel 276, 3. Räikkönen 221, 4. Bottas 217, 5. Verstappen 191, 6. Ricciardo 146, 7. Hülkenberg 61, 8. Magnussen 55, 9. Perez 54, 10. Ocon 53, 11. Alonso 50, 12. Sainz 45, 13. Grosjean 31, 14. Gasly 28, 15. Leclerc 21, 16. Vandoorne 8, 17. Stroll 6, 18. Ericsson 6, 19. Hartley 2, 20. Sirotkin 1.

Pohár konštruktérov (po 18 z 21 pretekov): 1. Mercedes 563 bodov, 2. Ferrari 497, 3. Red Bull Racing Tag Heuer 337, 4. Renault 106, 5. Haas Ferrari 86, 6. McLaren Renault 58, 7. Force India Mercedes 48, 8. Scuderia Toro Rosso Honda 30, 9. Sauber Ferrari 27, 10. Williams Mercedes 7

Hlasy (zdroj: Sport 2):

Kimi Räikkönen, víťaz: "Som šťastný, bol to skvelý týždeň. Mal som skvelý štart, to ma veľmi povzbudilo. Pneumatiky neboli úplne najlepšie, ale myslím si, že tak to mali aj Max (Verstappen) a Lewis (Hamilton). Som oveľa šťastnejší, než keby som skončil druhý. Dôležité bolo dostať sa do boxov v správny čas. Všetko sme spravili dostatočne dobre na to, aby sme vyhrali. Boli sme konzistentní a rýchli."

Max Verstappen, 2. miesto: "Mal som výborný štart a dobré prvé kolo. Mali sme dobré tempo, spravili sme veľa dobrých krokov. Na konci sme zatlačili, no v záverečných kolách som už stratil kvalitu pneumatík."

Lewis Hamilton, 3. miesto: "V prvom rade gratulujem Kimimu k bezchybným pretekom a dobrú prácu spravil aj Verstappen. Chceli sme dosiahnuť lepší výsledok, ale napokon je aj toto celkom dobrý výsledok."