Chelsea zdolala Benficu vo finále EL 2:1, rozhodol Ivanovič

Víťazi Európskej ligy futbalisti Chelsea Londýn Foto: TASR/AP

Zverenci španielskeho trénera Rafaela Beniteza získali cennú trofej rok potom, ako triumfovali v prestížnej Lige majstrov 2011/2012.

Amsterdam 15. mája (TASR) - Amsterdam 15. mája (TASR) - Futbalisti Chelsea Londýn vyhrali v stredu vo finále Európskej ligy UEFA 2012/2013 v Amsterdame nad Benficou Lisabon 2:1. Zverenci španielskeho trénera Rafaela Beniteza získali cennú trofej rok potom, ako triumfovali v prestížnej Lige majstrov 2011/2012.

Klub zo Stamford Bridge sa stal po Juventuse Turín, Ajaxe Amsterdam a Bayerne Mníchov len štvrtým tímom na starom kontinente s kompletnou zbierkou titulov v európskych pohároch. Benitez získal tretí európsky pohár s tretím odlišným tímom.

Výber trénera Jorgeho Jesusa premrhal šancu získať cennú trofej po dlhých 51 rokoch, keď sa naposledy Benfica radovala vo finále PEM v roku 1962 po triumfe nad Realom Madrid. Odvtedy hrala až sedem finále európskych pohárov, no neuspela v nich ani raz.

finále EL 2012/2013:
Benfica Lisabon - Chelsea Londýn 1:2 (0:0)
Góly: 68. Cardozo (z 11 m) - 59. Torres, 90.+3 Ivanovič, ŽK: Garay, Luisao - Oscar, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 51.800 divákov (vypredané)
zostavy a striedania:
Benfica: Artur - Almeida, Luisao, Garay (78. Jardel), Melgarejo (66. Ola John) - Perez, N. Matič, Rodrigo (66. Lima) - Gaitan, Salvio - Cardozo
Chelsea: Čech - Azpilicueta, Cahill, Ivanovič, A. Cole - Luiz, Lampard - Ramires, Mata, Oscar - Torres
.

Priebeh zápasu:

O úvodný gól sa po hodine hry postaral hráč Benficy Cardozo.
V holandskej metropole od začiatku vybehol portugalský zástupca na anglický tím bez rešpektu, no vo finálnej fáze akoby sa bál zisku európskej trofeje po dlhých 51 rokov. Chelsea hrala slabšie, pretaktizovane a jej súper ju dostal účinnejšími kombináciami pod tlak. V 11. minúte Benfica krídelnú akciu potiahla zľava, nasledoval center na Cardoza, ale jeho strelu, rovnako ako aj následný pokus Rodriga obrancovia zblokovali. O chvíľu sa po kombinácii Salvia dostala lopta ku Gaitanovi, ten ale vo vnútri 16-ky strieľal vysoko nad. Silnú fázu Banfica nevyužila ani v 15. minúte, keď po signáli z priameho kopu vnikal z pravej strany Gaitan, ale jeho center Rodrigo minul. "The Blues" hrozili ojedinele a nevedeli dotiahnuť ataky do kompaktnej obrany "orlov". No v 38. minúte mohli ísť do vedenia, loptu si tesne pred šestnástkou dobre pripravil Lampard, jeho tvrdá strela zaplávala a brankár Artur len skvelým reflexom vyrazil na roh. Futbal to v prvom dejstve síce nebol najhorší, ale hráčom dosť komplikoval snahu pomerne šmykľavý terén. Benfica bola lepšia, no mohli ju mrzieť nedotiahnuté šance.

Španielsky útočník Chelsea Fernando Torres oslavuje úvodný gól vo finále Európskej ligy vo futbale Benfica Lisabon - Chelsea Londýn v Amsterdame v stredu 15. mája 2013.
Aj v druhom dejstve sa tlačili dopredu najmä hráči Benficy a v 51. minúte po vysokom centri skóroval hlavou paraguajský kanonier Cardozo, ale rozhodcovia mu odpískali veľmi kontroverzný ofsajd. V 59. minúte po pretiahnutom centri koníčkom hlavičkoval nádejne Salvio, no z okamžitého protiútoku udrela Chelsea. "Tichý zabijak" Torres sa po Čechovom dlhom vyhodení a prestrčení od Matu dostal v tvrdom súboji cez stopéra a kapitána Luisaa, kľučkou obišiel aj brankára Artura a do prázdnej brány otvoril skóre. Benfica bola chvíľu zaskočená, ale späť do hry ju dostala ruka Azpilicuetu v pokutovom území a Cardozo z nariadenej penalty v 68. minúte vyrovnal. A mohol sa stať hrdinom aj v 82. minúte, keď jeho strelu skvele zneškodnil Čech a vzápätí sa nepresadil ani v ďalšej šanci na zadnej tyčke. V 88. minúte nádhernou bombou nerozhodol ani Lampard, ktorého projektil zastavilo brvno Arturovej brány. No v nadstavenom čase, keď sa už schyľovalo k predĺženiu, hlavičkou o všetkom rozhodol stopér "The Blues" Ivanovič. Hoci Cardozo v posledných sekundách mohol vyrovnať.

Fanúšikovia Benficy Lisabon:

Fernando Torres, autor gólu Chelsea: "Bola to ťažká cesta do Amsterdamu a ešte ťažší zápas vo finále. V prvom polčase sme nehrali dobre. Zmenili sme ale našu mentalitu a výsledok ste videli v druhom polčase."

Branislav Ivanovič, autor gólu Chelsea: "Sú to skvelé pocity. Tento tím si to zaslúžil. Mali sme ťažkú sezónu, hrali sme veľa zápasov. Teraz je čas oslavovať."

O triumfe Chelsea rozhodol Branislav Ivanovič hlavičkou po rohovom kope.

Vizitka Chelsea Londýn, víťaza EL 2012/2013:

Chelsea Londýn:
názov: Chelsea Football Club
dátum vzniku: 10. marec 1905
farby: modrá, biela
štadión: Stamford Bridge (kapacita 41.837 divákov)
2-krát víťaz PVP (1971, 1998)
1-krát víťaz európskeho Superpohára (1998)
4-krát anglický majster (1955, 2005, 2006, 2010)
7-krát víťaz FA Cupu (1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010, 2012)
4-krát víťaz anglického Ligového pohára (1965, 1998, 2005, 2007)