Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek

Bayern zdolal oslabenú Chelsea až po jedenástkach a získal Superpohár

Futbalisti Bayernu Mníchov sa tešia zo zisku európskeho Superpohára po výhre proti Chelsea Londýn vo finále 38. ročníka Superpohára UEFA Bayern Mníchov - Chelsea Londýn v Prahe v piatok 30. augusta 2013. Foto: TASR/AP

Jediným neúspešným exekútorom bol hráč Chelsea Lukaku.

Praha 30. augusta (TASR) - Futbalisti Bayernu Mníchov zvíťazili v piatkovom zápase o európsky Superpohár 2013 v Prahe nad Chelsea Londýn po remíze 2:2 v jedenástkovom rozstrele 5:4 a z trofeje sa tešia po prvý raz v klubovej histórii.

Ako víťaz Ligy majstrov tak pokorili v 38. edícii súťaže víťaza Európskej ligy UEFA.

Úvod zápasu vyšiel výborne úradujúcemu víťazovi Európskej ligy, ktorý hneď z prvej akcie vyťažil gól. Chelsea získala loptu v strede pola, Hazard ju potiahol po pravej strane a jeho center poslal Torres nekompromisne z voleja do siete - 1:0. O desať minút neskôr mohli pridať Londýnčania ďalší z protiútoku, keď išli štyria na troch, no Torres tentokrát mieril vedľa. Hráči Bayernu síce držali loptu, no výraznejšiu šancu si vypracovali až v 22. minúte. Ribery vypálil spoza šestnástky k pravej tyčke, ale Čech výborným zákrokom zachránil. Aktívnejší Mníchovčania mali viac z hry, no nevedeli sa presadiť proti dobrej defenzívne súpera.

Podarilo sa im to až na začiatku druhého dejstva. V 47. minúte prihral Kroos Riberymu, ten sa zbavil brániaceho hráča a presnou strelou prekonal Čecha - 1:1. Chelsea po hodine začala častejšie napádať súpera aj hlboko na jeho polovici. Mníchovčania sa dostali pod tlak a po hrúbke Danteho v 64. minúte mohol pridať ďalší gól Oscar, no sám proti ležiacemu Neuerovi zaváhal. Chelsea si vypracovala aj ďalšie dve obrovské šance. V 78. minúte Ivanovičova hlavička opečiatkovala brvno a v 85. zase Luizovu výborne vyrazil Neuer. Hneď na to videl Ramires druhú žltú kartu a "Blues" dohrávali s desiatimi hráčmi.

Napriek oslabeniu sa v predĺžení ujala vedenia Chelsea. V 93. minúte Hazard prekľučkoval pomedzi troch hráčov a prízemnou strelou rozvlnil sieť. Bayern sa všemožne snažil vyrovnať, vypracoval si obrovské šance, no všetky zlikvidoval vynikajúci brankár Čech. Mníchovčanom sa to predsalen podarilo, keď im vyšla až posledná možná príležitosť v prvej minúte nadstaveného času. O vyrovnanie sa postaral Martinez.

Z víťazstva sa nakoniec tešili hráči Bayernu, ktorí triumfovali v jedenástkovom rozstrele 5:4.