Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma

Lotyšsko zdolalo Kazachstan 2:0

Na snímke vpravo hráč Kazachstanu Michail Rachmanov a vľavo hráč Lotyšska Dans Locmelis v súboji o puk v zápase základnej B-skupiny Kazachstan - Lotyšsko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Ostrave v utorok 14. mája 2024. Foto: TASR - Michal Runák

Kazachovia nastúpia na ďalší zápas vo štvrtok 16. mája od 16.20 proti Švédsku, Lotyši budú hrať v stredu od 16.20 s Nemeckom.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Ostrava 14. mája (TASR) - Hokejisti Lotyšska zvíťazili nad Kazachstanom 2:0 v utorňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave. Po troch zápasoch majú na konte sedem bodov za tri víťazstvá, predošlé dve však vybojovali až po predĺžení. Posunuli sa priebežne na druhú priečku o dva body pred Slovensko. Čisté konto s 22 zákrokmi si udržal lotyšský brankár Kristers Gudlevskis.

Prvá tretina bola herne vyrovnaná a Lotyšom ku gólu nepomohli ani tri presilovky. Kazachov v nich podržal brankár Šutov, no prezentovali sa aj viacerými zblokovanými strelami. Diváci sa gólu dočkali v 32. minúte a na radosť lotyšských priaznivcov, ktorí mali v hľadisku prevahu, ho strelil Roberts Bukarts, keď zblízka prekonal Šutova - 0:1. O štyri minúty Kazachovia doplatili na chybu v obrannom pásme, puku sa zmocnil Egle a pohotovo zvýšil na 0:2. Lotyši boli na koni herne aj gólovo a v tretej tretine sa im darilo držať dvojgólový náskok. Súpera nepustili do vyložených šancí a Gudlevskis si v 56. minúte poradil aj so samostatným únikom Michajlisa.

hlasy (iihf.com):

Kristaps Zile, obranca Lotyšska: "Na tomto turnaji máme dvoch skvelých brankárov. Môžeme hociktorého z nich postaviť do bránky a dobre to dopadne. Kristers (Gudlevskis) sa dnes postavil na hlavu. Podržal tím, keď to bolo potrebné. Aj naši hráči však zblokovali veľa striel a tým mu pomohli. Bola to tímová práca."

Leonid Metalnikov, obranca Kazachstanu: "Musíme sa zlepšiť vo všetkých aspektoch. Takisto musíme pracovať na tom, aby sme boli agresívnejší v ofenzíve a nedopúšťali sa školáckych chýb v obrane."

B-skupina:

Kazachstan - Lotyšsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 32. Rob. Bukarts (Batna), 36. Egle. Rozhodcovia: Björk (Švéd.), Vikman (Fín.) - Briganti (USA), Hofer (Nem.), vylúčení: 1:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 7025 divákov.

Kazachstan: Šutov - Metalnikov, Breus, Orechov, Danijar, Dikhanbek, Beketajev, Koroljov, Gaitamirov - Rymarev, Šestakov, Starčenko - Michailis, Omirbekov, Savickij - Muratov, Muchametov, Paňukov - Rachmanov, Bojko, Asetov

Lotyšsko: Gudlevskis - Žile, Jaks, Čukste, Freibergs, Komuls, Mamčics, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Dzierkals - Rob. Bukarts, Batna, Krastenbergs - Indrašis, Ločmelis, Rih. Bukarts - Tralmaks, Egle, Gavars