Lotyšský brankár Merzlikinš si v zápase s Kóreou udržal čisté konto

Hráči Lotyšska oslavujú gól v zápase s Kórejskou republikou. Herning, 8. mája 2018 Foto: TASR/AP

Nováčik v elitnej kategórii naďalej čaká na prvé body a so skóre 1:23 je na poslednej 8. priečke herningskej B-skupiny.

Herning 8. mája (TASR) - Hokejisti Lotyšska zvíťazili v dueli B-skupiny na MS v dánskom Herningu nad Kórejskou republikou 5:0. Kórejci dvakrát inkasovali už v prvej tretine, Lotyši ich herne prevýšili aj v ďalšom priebehu zápasu.

Nováčik v elitnej kategórii naďalej čaká na prvé body a so skóre 1:23 je na poslednej 8. priečke herningskej B-skupiny. Lotyši víťazstvom poskočili na 4. miesto. Kórejci odohrajú ďalší zápas už v stredu 9. mája od 16.15 proti Nemecku, lotyšský tím bude hrať vo štvrtok od 16.15 proti USA.

B-skupina (Herning):

Kórejská republika - Lotyšsko 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)

12. Meija (Rubinš), 19. Keninš (Balcers, Abols), 29. Rob. Bukarts (Karsums, Sotnieks), 42. Balcers (Indrašis, Abols), 60. Rob. Bukarts (Abols, Indrašis). Rozhodcovia: Lemelin (Rak.), Mayer (USA) - Kilian (Nór.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 9:2 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 5227 divákov.

zostavy:

Kórejská republika:
Dalton - Plante, O, I Don-ku, Regan, Young, Kim Won-džun, Seo - Šin Sang-hun, I Jung-jun, Džeon - Radunske, Čcho, Swift - An, Kim Ki-sung, Kim Sang-wu, - Kim Won-džung, Park Čin-gjo, Šin Sang Wu

Lotyšsko: Merzlikinš - Galvinš, Cibulskis, Balinškis, Sotnieks, Rubinš, Freibergs, Zile - Rob. Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, Redlihš - Keninš, Pavlovs, Balcers - Razgals, Jevpalovs, Rih. Bukarts

Kórejci odolávali aktívnejším Lotyšom do 12. minúty, no v nej Meija využil zle striedanie a individuálnu akciu zakončil gólom - 0:1. Dôležitý gól na 0:2 dosiahol v 19. minúte Keninš, ktorý zblízka zužitkoval aktivitu Balcersa. Lotyši mali v druhej časti ešte výraznejšiu prevahu, ale potvrdili ju iba jedným gólom. Dosiahol ho Roberts Bukarts v 29. minúte, keď zblízka prekonal Daltona. Lotyši kontrolovali stav, nepúšťali sa bezhlavo do útočenia a pokračovali v koncentrovanom výkone. Keď v úvode tertej časti Balcers využil presilovku, bolo o víťazovi definitívne rozhodnuté. Zvyšok tretej tretiny priniesol viacero lotyšských presiloviek. Využili však až tú poslednú, keď sekundu pred koncom pridal piaty gól Bukarts.

hlasy /zdroj: IIHF/

Brock Radunske, útočník Kórey: "Máme za sebou tri zápasy v A-kategórii a zisťujeme, o čom je táto úroveň. Zatiaľ nepredvádzame hru, ktorou by sme sa chceli prezentovať."

Rodrigo Abols, útočník Lotyšska: "Vedeli sme, že musíme zabudnúť na predošlý zápas, hoci sa stále drží v našej mysli. Vedeli sme, že musíme korčuľovať a hrať koncentrovane, pretože Kórea má dobrý tím. Súper mal viacero nebezpečných akcií, čakal na naše chyby a snažila o prečíslenia."