Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Šport

VIDEO: V Bratislave vystúpi 27. februára legendárny Alexej Jagudin

Na snímke zľava hokejita Rastislav Pavlikovský, riaditeľ podujatia Ice Stars Iľja Averbuch a krasokorčuliar Alexej Jagudin počas spoločného súboja na ľade 25. januára 2018 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Na Slovensko príde AJ šesť olympijských šampiónov a 14 majstrov sveta v tomto športe.

Bratislava 25. januára (TASR) – Legendárni olympijskí víťazi, majstri sveta a Európy v krasokorčuľovaní vystúpia v utorok 27. februára na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Hlavnou hviezdou krasokorčuliarskej ICE STARS šou bude olympijský šampión, štvornásobný majster sveta a trojnásobný majster Európy Rus Alexej Jagudin.

Na Slovensko príde šesť olympijských šampiónov a 14 majstrov sveta v tomto športe. Medzi nimi aj veľký šoumen a miláčik publika Florent Amodio - majster Európy z roku 2011. Francúz brazílskeho pôvodu sa so súťažným ľadom rozlúčil len pred dvomi rokmi na európskom šampionáte, ktorý hostila Bratislava.



Ako pretekár bol Jagudin výnimočný v tom, že zvládol najťažšie skoky a mal mimoriadny cit pre umenie. Práve preto boli jeho jazdy pamätné aj vtedy, keď sa mu niektorý skok nepodaril. Stalo sa tak aj pred 17 rokmi počas majstrovstiev Európy práve v Bratislave, na ktorých získal striebornú medailu. Aj keď neboli všetky skoky dokonalé, na tóny hudby z filmu Gladiátor predviedol výkon hodný ozajstného gladiátora a štadión mu aplaudoval v stoji. „Pamätám si každé preteky. A je jedno, či som zvíťazil alebo nie. Každá súťaž je v niečom výnimočná. Je to podobné, ako keď si dieťa zoberie cukrík a zakaždým je zvedavé, aké prekvapenie je vnútri. Bratislava bola pre mňa veľkým prekvapením. Nebol som domáci pretekár, ale cítil som veľkú podporu z hľadiska. Potlesk divákov mi dodával sebavedomie," zaspomínal si na bratislavský šampionát na tlačovej konferencii v hoteli Sheraton Jagudin a dodal: „Vtedy som musel jazdiť to, čo bolo predpísané alebo žiadané, aby som dostal vysoké hodnotenie. Dnes sa vo svojich vystúpeniach nechávam unášať emóciami a hodnotením pre mňa je spokojnosť a potlesk divákov. V krasokorčuľovaní je teraz veľa šampiónov. Takmer každý rok vyhrávajú iní pretekári. V našej šou prinesieme srdce z minulosti, ale tiež využívame moderné trendy, aby sme divákom priniesli niečo nové a výnimočné.“



Jagudin sa navždy zapísal do histórie krasokorčuľovania, keď na ZOH 2002 v Salt Lake City, ešte za starého bodovacieho systému, dostal za umelecký dojem vo voľnej jazde štyri ,šestky'. Následne získal na majstrovstvách sveta šesť šestiek v krátkom programe, z toho päť za umelecký dojem a jednu – úplne prvú v histórii – za technické prvky. V uplynulých rokoch vystupoval Jagudin už len v krasokorčuliarskych šou a exhibíciách. Okrem toho sa venuje dcérkam Líze a Michelle, ktoré má s manželkou Tatianou Totmianinovou, víťazkou ZOH 2006 v Turíne v športových dvojiciach, dvojnásobnou majsterkou sveta a päťnásobnou majsterkou Európy. Jagudin sa po prvý raz postavil na ľad v korčuliach už ako štvorročný. „Vtedy som ešte nemohol ani len tušiť, že zo mňa bude krasokorčuliar, túžil som byť taxikárom alebo vodičom kamiónu.“

Jagudin, spolu s majstrom sveta a strieborným olympijským medailistom v tancoch na ľade a producentom šou ICE STAR Iľjom Averbuchom, sa v krátkom programe na ľadovej ploche v areáli Eurovea predstavili aj divákom. Spolu s hokejovým majstrom sveta z Göteborgu 2002 Rastislavom Pavlikovským absolvovali súťaž v slalome a v strieľaní gólov pukom do prázdnej bránky. Víťaz nebol rozhodujúci, ale potešenie vidieť zblízka legendy z ľadovej plochy mali aj mladé krasokorčuliarky z bratislavského klubu Jumping Joe.



Na programe ICE STAR šou sa podieľa aj Slovenský krasokorčuliarsky zväz (SKrZ). „Táto šou je schopná zanechať vo verejnosti výrazne hlbší dojem a môže pomôcť ďalšiemu rozvoju slovenského krasokorčuľovania. Aj takýmto spôsobom potrebujeme dať verejnosti a mladým ľuďom vedieť o našom športe. S Alexejom, Iľjom a Tatianou sa poznáme už dlhší čas, spolu sme pretekali, som presvedčený, že môžeme očakávať skvelú šou. Súčasne sme akceptovali požiadavku zo strany organizátorov, aby na tejto šou mohli korčuľovať a vystúpiť aj naši tanečníci Lucie Myslivečková a Lukáš Csölley, ktorí prídu do Bratislavy rovno z dejiska ZOH v Pjongčangu. V programe účinkuje aj talentovaný mladší žiak jedenásťročný Lukáš Václavík,“ informoval prezident SKrZ Jozef Beständig. Vstupenky v hodnote 15 – 59 eur sú v predpredaji na stránke www.xl.sk. Niektoré sektory sú už vypredané.