Liverpool zdolal Chelsea v rozstrele a získal Superpohár UEFA

Na snímke vľavo hráč Chelsea Olivier Giroud v zápase o Superpohár UEFA vo futbale FC Liverpool - FC Chelsea Londýn na štadióne Besiktasu Vodafone Park v tureckom Istanbule 14. augusta 2019. Foto: TASR/AP

V prvom čisto anglickom dueli o európsky Superpohár, ktorý prvýkrát rozhodovala žena Stéphanie Frappartová z Francúzska, sa The Reds tešili z jeho štvrtého zisku po rokoch 1977, 2001 a 2005.

Istanbul 14. augusta (TASR) - Futbalisti FC Liverpool zdolali londýnsku Chelsea 5:4 v rozstrele z 11 m a stali sa víťazmi stredajšieho 44. ročníka Superpohára UEFA, ktorý sa v Istanbule skončil po riadnom hracom čase 1:1 a po predĺžení 2:2.

V prvom čisto anglickom dueli o európsky Superpohár, ktorý prvýkrát rozhodovala žena Stéphanie Frappartová z Francúzska, sa "The Reds" tešili z jeho štvrtého zisku po rokoch 1977, 2001 a 2005.

Úradujúceho víťaza Európskej ligy dostal do vedenia rutinérskym zakončením v 36. minúte Olivier Giroud po prihrávke od Christiana Pulišiča. Víťaz Ligy majstrov v 48. minúte vyrovnal zásluhou Sadia Maneho. Na štadióne Besiktasu sa muselo predlžovať, v extračase dostal LFC do vedenia Mane, no Jorginho z penalty vyrovnal. O triumfe zverencov Jürgena Kloppa nad tímom kouča Franka Lamparda rozhodol až rozstrel, v ktorom uspeli 5:4. Pred rokom sa v estónskom Talline zo zisku tejto trofeje tešilo Atletico Madrid, ktoré zdolalo mestského rivala Real 4:2 po predĺžení.

Len druhýkrát po roku 2013 sa stalo, že Superpohár UEFA rozhodol rozstrel. Vtedy v ňom Chelsea prehrala s Bayernom Mníchov 4:5 (2:2 pp).

Superpohár UEFA - sumár:

FC Liverpool - Chelsea Londýn 2:2 pp (1:1, 0:1), 5:4 rozstrel z 11 m

Góly: 48. a 95. Mane - 36. Giroud, 101. Jorginho (z 11 m), ŽK: Henderson, Alexander-Arnold - Azpilicueta. Rozhodovala: Frappartová (Fr.)

rozstrel: Firmino 1:0, Jorginho 1:1, Fabinho 2:1, Barkley 2:2, Origi 3:2, Mount 3:3, Alexander-Arnold 4:3, Emerson 4:4, Salah 5:4, Abraham nedal

Liverpool: Adrian - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (91. Alexander-Arnold) - Milner (64. Wijnaldum), Fabinho, Henderson - Oxlade-Chamberlain (46. Firmino), Salah, Mane (103. Origi)

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Zouma, Christensen (85. Tomori), Emerson - Jorginho, Kante, Kovačič (101. Barkley) - Pulišič (74. Mount), Giroud (74. Abraham), Pedro

Na štadióne Besiktasu sa od úvodných sekúnd hral výborný futbal vo vysokom tempe. V 5. minúte predviedol nožničky Mane, trafil ruku Christensena, ale hlavná rozhodkyňa penaltu nenariadila. Liverpool bol spočiatku nebezpečnejší, v 16. minúte sa rútil do šance Salah, jeho zakončenie ľavačkou však Arrizabalaga výborne zlikvidoval. Chelsea odpovedala obrovskou príleťitosťou Pedra, ktorý sa z ľavej strany dostal do voľného priestoru, tvrdo vystrelil, ale Adrian vyrazil na brvno. Útoky sa striedali na oboch stranách, hlavičky liverpoolskych Van Dijka a Maneho cestu do siete nenašli. Na druhej strane v 30. minúte Pedro prestrčil na Kovačiča, ale v poslednom okamihu zachránil spoluhráčov Adrian. Chelsea bola v druhej polovici úvodného dejstva lepšia, k tomu však prispel viacerými chybami v rozohrávke jej súper. V 36. minúte po výbornej kombinácii Kanteho s Pulišičom dal Američan skvelú prienikovú kolmicu medzi stopérov Giroudovi a ten rutinérsky vedľa Adriana otvoril skóre. O štyri minúty strelil po nábehu gól Pulišič, ale ten neplatil pre ofsajd, čo potvrdil aj VAR.

Do 2. polčasu nastúpil v drese LFC Firmino a hneď bol pri góle na 1:1, keď v 48. minúte Fabinhov oblúčik za obranu priťukol Manemu, ktorý na dvakrát pretlačil loptu do siete. Liverpool ožil, dve nádejné strely Fabinha a Hendersona mierili vedľa. V 75. minúte Liverpool súperovi opäť riadne zavaril, po rohovom kope Arrizabalaga výborne zlikvidoval strelu Salaha a následne ešte bravúrnejším spôsobom dorážku Van Dijka vyrazil na brvno a žrď. V 83. minúte striedajúci Mount po nábehu za obranu tvrdou strelou na vzdialenejšiu žrď prekonal Adriana, ale bol v tesnom ofsajde. Na druhej strane v 87. minúte nebezpečne zakončil Mane, ale aj on bol mimo hry. Keď v nadstavenom čase Firmino nedočiahol na strieľaný center Salaha, duel dospel do predĺženia.

V ňom už po piatich minútach po pressingovom zisku lopty rýchlo zakombinovali Mane s Firminom, vymenili si ju a Senegalčan z druhej vlny exportnou strelou nedal Arrizabalagovi žiadnu šancu. V 98. minúte sa dostal do veľkej šance striedajúci Abraham, no nevyrovnal, pretože ho výborne vychytal Adrian. Ten sa však o pár okamihov stal nešťastnou postavou, keď jeho pád pod nohy Abrahama posúdila rozhodkyňa ako penaltový. Jorginho následný pokutový kop suverénne premenil a vyrovnal na 2:2. A Chelsea mohla v 104. minúte otočiť, po prihrávke Pedra tesne minul pravú žrď Abraham. V 113. minúte mohol rozhodnúť Mount, ale jeho tvrdú strelu vyrazil Adrian a vzápätí pri nebezpečnej strele Pedra nemusel zasiahnuť. Rozhodnutie padlo až v rozstrele z 11 m, v ktorom uspeli "The Reds" 5:4.